_NEWSLETTER

_Maj 2013

P W Ś C P S N
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

_Wesprzyj Wyspę

_NEWS

«  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38  »
  
4 czerwca (wtorek)
Godz. 15:00 / Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny

W imieniu uczestników i organizatorów  Młodych Solidarnych | Rewolucji i wyborów zapraszamy na wernisaż projektu.

Wernisaż odbędzie się on 4 czerwca, w rocznicę historycznych wyborów czerwcowych z 1989 roku, o godzinie 15.00 w Instytucie Sztuki Wyspa przy ul. Doki 1/145 B (budynek na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina). Po uroczystym otwarciu wernisażu zapraszamy na spektakl teatru CieLaroque: d e m o c r a z y how to peel onion without crying.

Młodzi Solidarni to projekt obywatelsko-artystyczny który rozwija talenty młodych, a jednocześnie opowiada historię Solidarności. Młodzież czyniła artystyczną kreację i interpretację materiałów archiwalnych, badała obszary wolności, solidarności, buntu i oporu, rozważała jakie znaczenia ma dla niej polska droga do transformacji, oraz tworzyła własne wizje rewolucji i wyborów. 

>>>

Alternativa 2013 - program otwarcia


24 maja (piątek)

19.00 Udostępnienie wystaw dla zwiedzających

20.00
Oficjalne otwarcie Festiwalu - Hala 90 B

20.30
Rafał Dziemidok, Taniec Stoczni - performans, Hala 90 B

21.30 After party w Klubie Buffet (wstęp wolny)

22.00 Ciesielski / Krawiel Duo (sax + fortepian)

23:00 Dj set. Pan Niupek

Wystawy czynne do godz. 23:00

Więcej informacji:
www.alternativa.org.pl
>>>

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Miasto Gdańsk na projekt Dróg do Wolności. Przedmiotem konkursu jest opracowanie uszczegółowionej koncepcji architektoniczno-krajobrazowej dla miejskiej promenady Droga do Wolności tj. od ul. Jana z Kolna do ul. Nowej Wałowej wraz ze skrzyżowaniem.

Termin  składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 24.05.2013 (piątek) o godz. 14:30.

Więcej szczegółów, oraz regulamin, na stronie organizatora:
http://www.gdansk.pl/drogadowolnosci
>>>

www.alternativa.org.pl
www.facebook.com/AlternativaFestival
Press preview 23 maja 2013
Oficjalne otwarcie 24 maja 2013

Mawia się, że miasto nigdy nie jest skończone. Przekształcenie miasta zawsze związane jest z myśleniem futurystycznym. I to, które sobie wyobrażamy zapewne nie będzie tym, w którym będziemy mieszkać. Myślenie o przyszłości miasta wpływa na wszystkie aspekty naszego życia – zamieszkanie, sposoby spotkania, życie polityczne, zdobywanie wiedzy. Zespół kuratorski podejmuje niezwykle skomplikowane zadanie połączenia narzędzi sztuki współczesnej, architektury, urbanistyki i nauk historycznych, wiedzy praktycznej i teoretycznej, aby rozpocząć wraz z mieszkańcami rozmowę o tym, co oznacza planowanie miasta. Buduje przepływy pomiędzy istniejącą dokumentacją historyczną i jej współczesną translacją na obiekty sztuki.

Biorąc Gdańsk, jako punkt wyjścia i obiekt studiów, ale nie ograniczając się do niego, wystawa Do jutra! podejmuje zagadnienie planowania miejskiego, jako manifestacji myślenia ideologicznego. Przebudowa miasta to całkowita przebudowa rzeczywistości, przestrzeni przebywania, polityki, spotkania, odpoczywania czy zdobywania wiedzy. Począwszy od XIX wiecznej defortyfikacji Gdańsk był obiektem zrealizowanych i niezrealizowanych planów modernizacyjnych, które odzwierciedlały gwałtowne niekiedy zmiany polityczne. Ten specyficzny case study jest, więc dla nas okazją do zapoczątkowania szerokiej dyskusji na temat tego, co to znaczy zmienić miasto? I co miasto znaczy? Jak palimpsestyczny kompozyt śladów historii, jej odtwarzania i reprezentowania wpływa na miasto, jako znaczenie? Jakie są tego narzędzia? Jak my dzisiaj je zmieniamy? O ile może to być proces w większym stopniu włączający mieszkańców?

Wystawa jest wynikiem współpracy pomiędzy Instytutem Sztuki Wyspa, Instytutem Historii Sztuki UG, Katedrą Urbanistyki PG oraz innymi instytucjami kulturalnymi i naukowymi Gdańska oraz artystami, którzy dokonają odtworzenia, krytycznej analizy, artystycznej transformacji i interpretacji planów miejskich oraz makiet budynków i niezrealizowanych planów urbanistycznych. Interesują nas one jako swoiste dokumenty myślenia o mieście i nadawania mu znaczenia. Znaczenia te, wynikające z rozwoju myśli urbanistycznej, ale też dominujących ideologii, porządków politycznych i ekonomicznych będziemy oglądać z perspektywy dzisiejszego doświadczenia miasta i jego potencjału wynikającego z lokalizacji i tego, co o nim już pomyślano.

Arty­ści: Dario Azzel­lini & Oli­ver Res­sler, Miro­sław Bałka, Kadam­bari Baxi, Johanna Bil­ling, Anders Bojen & Kri­stof­fer Ørum, Eriks Bozis, Łukasz Bugal­ski, Val­dis Celms, Anouk De Clercq, Mau­reen Con­nor, Lisa Enzen­ho­fer & Anna Resch (Len­dla­bor), Law­rence Abu Ham­dan, Maros Krivy, Ewa Kru­szew­ska & Alek­san­dra Poli­sie­wicz, Suzanne Lacy, Zbi­gniew Libera, MML Stu­dio, Katrina Neiburga, Ewa Par­tum, Cora Pian­toni, Kata­rzyna Prze­zwań­ska, Maja Ratyń­ska, Mar­tha Rosler, Maciej Sala­mon, Jacek Sta­ni­szew­ski, Stanza, Jakub Szczę­sny, Ginta Tinte Vaser­mane oraz Julita Wójcik.

Trzon zespołu Alternativa 2013 tworzą: Aneta Szyłak (dyrektor artystyczna), Solvita Krese (kuratorka), Jacek Friedrich (opieka naukowa), Maks Bochenek (kurator i główny producent) oraz Hubert Bilewicz (kurator programu edukacyjnego), a także grono doradców i konsultantów merytorycznych.

>>>