_NEWSLETTER

_Czerwiec 2014

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

_Wesprzyj Wyspę

_NEWS

«  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38  »

30 czerwca (poniedziałek)
Godz. 17:00 / Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny


W Instytucie Sztuki Wyspa „robocza“ prezentacja projektu 24X24 – wspólnej realizacji studentów Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Projekt był realizowany w czasie wspólnego pleneru prowadzonego przez Andrzeja Syskę (we współpracy z Grzegorzem Klamanem i Dorotą Nieznalską) w ISW i na terenie Stoczni Gdańskiej od 23 czerwca.

Zakres tematyczny projektu obejmuje zagadnienia związane z problematyką obecności i działań grupowych w przestrzeni publicznej rozumianej jako konglomerat przekształconej przez człowieka natury, istniejącej w urbanistycznej strukturze miasta architektury oraz wypełniajacych ten obszar wątków sołecznych i indywidualnych form aktwności artystycznej.
W projekcie wzięli udział:

Mróz Marta
Muśko Emilia
Kałużna Antonina
Danilewicz Jakub
Adamska Marta
Szymanowicz Katarzyna
Zalewska Natalia
Winnicka Martyna
Zięba Natalia
Wołczecki-Klim Michał
Szlaga Michal
Sikorska Anna
Patrycja Plich
Wojciech Ulman

Zapraszamy

>>>

21 czerwca (sobota)
Godz. 12:00 / Otwarty Ogród – dziedziniec Instytutu Sztuki Wyspa

Wstęp wolny


Zapraszamy na spacer po stoczni śladami roślin jadalnych oraz kolejne spotkanie z chwastami jadalnymi pani Marii. Ogrodniczka opowie tym razem o rosnącej na jej grządce pokrzywie i babce szerokolistnej. Jako przystawka – chipsy z pokrzywy.  Spotkanie rozpoczynamy o godz. 12:00 w Otwartym Ogrodzie na dziedzińcu Instytutu Sztuki Wyspa.

Spacer odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu Elżbiety Jabłońskiej Nieużytki Sztuki w ramach którego kawałki ziemi przyległe do publicznych galerii i muzeów są oddawane w bezpłatną dzierżawę pod uprawę. Jest to propozycja zaangażowania publiczności w proces interwencji w przestrzeni nie tylko miasta lecz również sztuki, czego następstwem może być zmiana nastawienia do sztuki współczesnej, zniesienie bariery między oficjalną instytucją kultury a mieszkańcami. Udostępnienie terenu należącego do galerii mieszkańcom, sąsiadom, publiczności, może stać się początkiem procesu kreowania nowej przestrzeni spotkania, opierającego się na wymianie i współodpowiedzialności w działaniu.

www.nieuzytkisztuki.pl
>>>
 
21 czerwca, sobota
Godz. 13:00 / Hala 90B

Wstęp wolny

Zapraszamy na pierwsze oprowadzanie kuratorskie po wystawie Codzienność, w ramach Alternativa 2014: Błędnik Codzienności, które poprowadzi Dyrektor Artystyczna Alternativ, kurator wystawy Codzienność - Aneta Szyłak


Wystawa Codzienność przygotowana przez kuratorki Béatrice Josse i Anetę Szyłak to uwaga poświęcona drobnym gestom, powtarzalnym czynnościom, ulotnym formom, codziennym obowiązkom, intymnym chwilom i znikającym słowom. Czym jest bliskość, czym jest współistnienie? Przyglądamy się atmosferom współobecności. Czym jest codzienność przerywana nagłym spostrzeżeniem czegoś niezwykłego, pięknego, niespotykanego? Interesuje nas pragmatyka i poetyka prostej formy. Niezwykłość zwykłości. A także pytanie o to, w jaki sposób powtarzalność, działanie według ustalonego protokołu utwierdza ukryte porządki opresji, przemocy i ekonomicznej dominacji. Codzienność złożona jest ze skomplikowanych, wielkich organizujących strategii i drobnych taktyk przetrwania, przenikania przez szczeliny systemu.


Chętnych prosimy o stawienie się w Hali 90B przy recepcji o godz 13. Nie wymagamy wcześniejszej rezerwacji.


Alternativa 2014 to wielomiesięczny program wystaw i wydarzeń realizowany w tym roku pod hasłem Błędnik Codzienności, w którym przyglądamy się praktykom życia codziennego przenikającym poprzez systemowe ograniczenia i restrykcje.

Alternativa 2014 powstają we współpracy między Instytutem Sztuki Wyspa/Fundacją Wyspa Progress a Miastem Gdańskiem oraz kolekcją Frac Lorrain w Metz. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem Alternativa 2014 jest Grupa Azoty SA.


>>>

17 czerwca (wtorek)
Godz. 19:00 / Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny

Wystawa czynna do 6 lipca 2014.

Blackout prezentuje najciekawsze prace studentów powstałe w ciągu roku w Katedrze Intermediów ASP w Gdańsku, sztukę wideo, performance, fotografię i instalacje. Sztukę nowych mediów, która poza poszukiwaniem nowych środków wyrazu, pragnie poddać krytycznej refleksji także sposób własnego funkcjonowania. Wypowiedź jako zamknięty układ zmiennych istniejący pod groźbą rozładowania napięcia, przerwania przepływu i powrotu w nieartykułowaną ciemność. Młoda sztuka, która pracuje w obliczu paraliżu komunikacyjnego wywołanego zalewem obrazów, swój moment rytualnej jasności i sensu znajduje w ryzykownym akcie rozpoczęcia dialogu.

Uczestnicy:
Cezary Adamowicz, Marta Adamska, Jakub Danilewicz, Radosław Deruba, Carlos Del Valle Dieguez, Agnieszka Dulna, Barbara Formella, Antonina Kałużna, Karolina Kliszewska, Gabriela Król, Adam Kruk, Kinga Kwiczor, Patryk Lutrzykowski, Zofia Martin, Marta Mróz, Emilia Muśko, Justyna Orłowska, Anna Paszkiewicz, Jakub Sampławski, Anna Sikorska, Nina Sobczak, Noemi Staniszewska, Michał Szlaga, Katarzyna Szymanowicz, Martyna Winnicka, Michał Wołczecki-Klim, Szymon Woźniak, Natalia Zalewska, Anna Zelmańska, Natalia Zięba

Dodatkowo dla odwiedzający, udostępniona zostanie dokumentacja video grudniowej wystawy powarsztatowej Biowładza a bioaktywizm. Sztuka w dobie posthumanizmu

Organizatorzy:
Katedra Intermediów //  Wydział rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku oraz Instytut Sztuki Wyspa


>>>

13 czerwca (piątek)
Godz. 19:00 / Hala 90B, tereny dawnej Stoczni Gdańskiej

Wstęp wolny

a Wystawa Codzienność przygotowana przez kuratorki Béatrice Josse i Anetę Szyłak to uwaga poświęcona drobnym gestom, powtarzalnym czynnościom, ulotnym formom, codziennym obowiązkom, intymnym chwilom i znikającym słowom. Czym jest bliskość, czym jest współistnienie? Przyglądamy się atmosferom współobecności. Czym jest codzienność przerywana nagłym spostrzeżeniem czegoś niezwykłego, pięknego, niespotykanego? Interesuje nas pragmatyka i poetyka prostej formy. Niezwykłość zwykłości. A także pytanie o to, w jaki sposób powtarzalność, działanie według ustalonego protokołu utwierdza ukryte porządki opresji, przemocy i ekonomicznej dominacji. Codzienność złożona jest ze skomplikowanych, wielkich organizujących strategii i drobnych taktyk przetrwania, przenikania przez szczeliny systemu. Zapraszamy, do wyszukiwania tych relacji i napięć w naszej wystawie.

W wystawie biorą udział Chantal Akerman, Helena Almeida, Maria Thereza Alves, Emanuelle Antille. Kader Attia, Patty Chang, Edith Dekynd, Alicia Framis, Yona Friedman, Marco Godinho, Rebeen Hamarafiq, Maria Laet, Hiwa K, Alicja Karska i Aleksandra Went, Igor Krenz, Honorata Martin, Anette Messager, Gianni Pettena, Ed Pien, Józef Robakowski, Martha Rosler, Raeda Sa’adeh, Ania Witkowska oraz Julita Wójcik.

Poza wystawą w Hali B90 interwencje artystyczne autorstwa Elżbiety Jabłońskiej, grupy Lendlabor i Michała Znojka oraz Jacka Niegody znajdują się w jej otoczeniu oraz na terenie wokół Instytutu Sztuki Wyspa. Zapraszamy do ich odkrywania i używania. Działania performatywne: Hard-Core, Barbara Gamper oraz Anna Kalwajtys z zespołem i Jean-Christophe Norman.

Autor: Elvin Flamingo

www. wyspa.art.pl
www.alternativa.org.pl

Alternativa 2014 to wielomiesięczny program wystaw i wydarzeń realizowany w tym roku pod hasłem Błędnik Codzienności, w którym przyglądamy się praktykom życia codziennego przenikającym poprzez systemowe ograniczenia i restrykcje.

Alternativa 2014 powstają we współpracy między Instytutem Sztuki Wyspa/Fundacją Wyspa Progress a Miastem Gdańskiem oraz kolekcją Frac Lorrain w Metz. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem Alternativa 2014 jest Grupa Azoty SA.

>>>

Wernisaż Alternativa 2014
Hala 90B, od godz. 19:00

Wstęp wolny

Bomba Nasienna to działanie zainspirowane przez prężnie rozwijający się ruch Guerrilla Gardening (Ogrodowa Partyzantka). Nieformalny lider ruchu, Richard Reynolds definiuje ogrodniczą partyzantkę jako „uprawianie ziemi stanowiącej czyjąś własność bez pozwolenia tejże osoby”.

W wielu miastach możemy natknąć się na długie metalowe płoty. Wycinają one z przestrzeni miasta place o niezdefiniowanym statusie prawnym lub pozbawione pomysłu na ich zagospodarowanie

Ograniczenie dostępu człowieka skutkuje zrzeknięciem się władzy nad miejscem na rzecz zbioru - rośliny, owady, zwierzęta. Na wydzielonej w ten sposób przestrzeni pęcznieje zielona enklawa, używając bomb nasiennych możemy rozwinąć jej potencjał i zawalczyć o bioróżnorodność. Prostota bomby nasiennej wzmacnia jej aktywistyczny potencjał a zastosowanie nasion roślin miododajnych podkreśla ekologiczny charakter. Zmiana zapomnianych nieużytków w miejsca tętniące życiem okazuje się banalnie prosta i dostępna dla nas wszystkich. Zachęcam do zabrania ze sobą bomb i ataku na miasto! WYSADŹMY MIASTO !

>>>

Wernisaż Alternativa 2014
Hala 90B, od godz. 19:00

Wstęp wolny

Anna Kalwajtys oraz zespół w składzie: Carlos Alberto Del Valle Diéguez, Marta Cwujdzińska, Piotr Czechowski, Przemek Jurewicz, Adrianna Kucner, Weronika Kwiatkowska, Łukasz Kurdyk, Monika Masalon, Iwona Majszyk, Lech Piszczatowski.

W ramach otwarcia wystawy Codzienność poprosiliśmy gdańską performerkę Annę Kalwajtys o opracowanie odtworzenia performansu Heleny Almeidy, który pokazujemy na wystawie w postaci video.

Kalwajtys zaangażowała grupę uczestników, którzy podczas całego otwarcia wystawy, czyli przez około 2 godziny będą pozostawać w różnych formach fizycznego złączenia i napięcia jakie wynika z natury pierwowzoru: filmu, w którym Almeida i jej były partner życiowy, z którym wciąż dzieli pracownię performują swoją skomplikowaną relację.

Przygotowane zespołowo odtworzenie poprzez multiplikacje i wielki fizyczny wysiłek performerów eskaluje sytuację dzielenia się przestrzenią i wynikających z tego powikłań, trudności w znoszeniu bliskości, nieuniknionych i koniecznych więzi w których jednostka szarpie się na uwięzi potrzeb i woli innych.

https://www.youtube.com/watch?v=xrbJ9qkMSqw

>>>