_NEWSLETTER

_Czerwiec 2011

P W Ś C P S N
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

_Wesprzyj Wyspę

_NEWS

«  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38  »

Od 30 czerwca do 3 lipca zapraszamy do stanowiska Wyspy na Open’er Festival w Gdyni Babich Dołach. Znajdziecie nas w namiocie NGOs, działamy w godzinach 16.00 - 1.00 po północy. Wyspa na Openerze, to możliwość kontaktu z zespołem, prezentacja Alternativ, spotkania z artystami... a także łyk zimnej wody, pomiędzy festiwalowymi atrakcjami.

Rówocześnie informujemy, że w najbliższy czwartek i piątek, z powodu naszej obecności na Festiwalu, biuro Wyspy będzie czynne w godzinach 11.00 - 15.00. Godziny otwarcia wystaw nie ulegają zmianie

>>>

W sobotę 18 i niedzielę 19 czerwca zapraszamy na dwudniowe spotkanie ze Spółdzielnią Goldex Poldex. Jej członkowie relokują się z krakowskiego Podgórza do Gdańska, aby na terenie Stoczni stworzyć bazę Goldexu. Dokonają w tym celu zaimprowizowanej aranżacji kawałka niewykorzystywanej przestrzeni w pobliżu Instytutu Sztuki Wyspa oraz zaproponują kilka wydarzeń podobnych do tego, co zazwyczaj dzieje się w Goldexie (wykład i dyskusja, wspólne gotowanie, gra ekonomiczna, impreza, performans psa Pimpka). Baza GX będzie działać od godziny 14-tej w sobotę do 18-tej w niedzielę i przez cały ten czas będzie można w niej posiedzieć, porozmawiać wypić kawę lub piwo, zagryzając wyśmienitym podhalańskim oscypkiem, którego zapasy Goldex przywiezie ze sobą.

Na Alternativach zbudują przestrzenny ekwiwalent Spółdzielni Goldex Poldex i zrealizują mini festiwal - kilka akcji, które tworzą dość dokładną mapę zagadnień którymi się zajmują.



>>>

14 czerwca (wtorek) odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania Rady Interesariuszy - organu o charakterze doradczo-opiniodawczym, którego główną rolą będzie stworzenie forum dyskusyjnego w zakresie kształtowania wizji zagospodarowania terenów Młodego Miasta.

Rada Interesariuszy skupiać będzie właścicieli i wieczystych użytkowników gruntów, inwestorów, przedstawicieli władz Gminy Miasta Gdańska, artystów, animatorów kultury, oraz szeroko rozumianych środowisk twórczych działających na terenie miasta Gdańska. Służyć będzie rozwojowi Młodego Miasta i wspieraniu inicjatyw realizowanych na jego terenie.

Skład Rady będzie miał charakter otwarty, a uczestnictwo w niej oparte będzie na społecznej pracy jej członków.

List intencyjny 14 czerwca podpisali m.in.: Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz oraz przedstawiciele: Europejskiego Centrum Solidarności, Fundacji Centrum Solidarności, Instytutu Sztuki Wyspa, Stoczni Gdańskiej S.A. i Synergii 99 sp. z o.o.

>>>

Instytut Sztuki Wyspa oraz redakcja Krytyki Politycznej zapraszają do Obywatelskiego Kontenera Kultury, który stanie w Gdyni na Skwerze Rady Europy, podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (6-11 czerwca). Wspólnie będziemy zbierać podpisy poparcia dla Paktu dla Kultury.

W Kontenerze działać będzie „Galeria jednego dzieła” - co dzień o godz. 20.00 ekspozycja innego artysty i miniwernisaż z udziałem autora oraz kuratorów Instytutu Sztuki Wyspa.

Program:

6 czerwca, poniedziałek - Julita Wójcik
7 czerwca, wtorek - Jacek Niegoda
8 czerwca, środa - Krzysztof Topolski
9 czerwca, czwartek - Maciej Salamon
10 czerwca, piątek - Mattias Olofsson

>>>
Transformer tak nazywa się najnowszy projekt Mariusza Warasa, czyli wielkoformatowa, drewniana konstrukcja przekształcająca się ze statku handlowego w robota. Konstrukcji Transformera towarzyszy materiał video połączony z animacją 3D, ukazujący budowę i wodowanie frachtowca-transformera, który następnie wykona bardzo krótką rundkę po stoczniowych kanałach, ostatecznie zacumuje przy nabrzeżu, gdzie dokona się tytułowa transformacja. Już jako robot, pobiegnie w stronę budynku - Hali 90B - dostając się do niego przez dach,  zejdzie do galerii, gdzie położy się i zapadnie w sen.

Postępy prac nad przygotowaniem Transformera w Hali 90B, można śledzić na żywo, na stronach internetowych Wyspy i Alternativa (lewe menu informacyjne). Po wybudowaniu całości konstrukcji, poklatkowa sekwencja ukazująca proces budowy, zostanie zmontowana do formy krótkiego filmu.

Przykładowa sekwencja z Hali 90B z piątku 20.V.2011

Projekt sekwencji poklatkowej Tutturu: Szczym/Obin.org

Transformer
Mariusza Warsa stanowi część wystawy Praca i Wypoczynek / Labour & Leisure zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Wizualnych ALTERNATIVA, Gdańsk 2011.

Przypominamy, że kolekcjonerskie przedmioty - kubki, koszulki i piny - zaprojektowane przez Mariusza Warasa na cele kampanii Kup Sobie Wyspę!, znajdziecie są w naszym artystycznym kiosku.

>>>

Bookyard – Stocznia, Wyspa, Księgarnia

Instytut Sztuki Wyspa
zaprasza do nowo otwartej księgarni Bookyard, umiejscowionej na parterze budynku ISW, vis a vis wejścia do Buffetu. Kluboksięgarnia w ISW działa przez cały trwania Festiwalu Alternativa, wtorek - niedziela od 11 do 19, do 30 września 2011. Po czym będzie kontynuować działalność w godzinach funkcjonowania biura Wyspy oraz podczas imprez i wydarzeń artystycznych.

Wśród bogatego księgozbioru Bookyard, znajdziecie Państwo wybór książek o sztuce współczesnej, specjalistyczne pozycje z zakresu projektowania, typografii, designu, architektury wnętrz, wzornictwa przemysłowego, ale też książki dla dzieci. Do tego dołączą czasopisma np. Piktogram, 2+3D, The Exhibitionis, Apartamento.

Dodatkowo Bookyard prowadzi sprzedaż książek wydawanych przez Instytut Sztuki Wyspa oraz Alternativa Editions, a także wszelkiego rodzaju wyspowe gadgety – kubki kolekcjonerskie, piny, koszulki, notesy oraz torby.

Maria Ostaszewska-Cichocka z Kluboksięgarni Bookyard
: Instytut Sztuki Wyspa jest jednym z najbardziej cenionych adresów, jeśli chodzi o sztukę współczesną. To miejsce bardzo rozpoznawalne i chętnie odwiedzane przez wszystkich, którzy interesują się tym, co dzieje się dziś w sztuce, nie tylko przez osoby z Trójmiasta czy Polski ale również profesjonalistów z zagranicy. (…) Księgarnia artystyczna jest naturalnym rozszerzeniem oferty Instytutu, takie rozwiązania stosuje się z powodzeniem na całym świecie. Dobrze działa to też w dwóch miejscach w Warszawie, gdzie prowadzimy podobne księgarnie: w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Muzeum Narodowym. Kiedy padła więc propozycja ze strony szefostwa Instytutu, dotycząca otwarcia podobnej placówki w Stoczni, nie wahałam się ani przez chwilę.

Wywiad za
Przemysławem Guldą, Gazeta Wyborcza Trójmiasto


>>>