_Wydarzenia


Instytut Sztuki Wyspa / Hala 90B / Buffet

29 września (czwartek)


19.30 Hiwa K With Jim White Once Upon A Time In The West - koncert / performans Hala 90B
20.00 Le Batard de la Raison / Rozumu Bękart - koncert Buffet
21.00 MODE101 (newwaveconnection), Pan Damian: disco, italo, cosmic, balearic - Buffet
23.00 DO: CENT, SKANK-1: drum&bass - Buffet

30 września (piątek)

18.00 Aukcja charytatywna Kup Sobie Wyspę!  - Instytut Sztuki Wyspa
20.00 Paryss + Sasin - live sax! Cripsy: deep house, lounge, chill out - Buffet

>>>

To gaz! Teatr KontemPlujący ze Słupska
24 września, godz. 20:00, Instytut Sztuki Wyspa

Reżyser: Joanna Stoike-Stępkowska
Aktorzy: Agnieszka Bednarek, Monika Jasiak, Małgorzata Łosiewicz, Żaneta Mroczyńska, Sabina Soboń, Robert Chomicki, Norbert Jaszkul, Kamil Kierszniewski, Marcin Soboń, Bartosz Pakuła, Patryk Roszkowski


To gaz! , spektakl na podstawie dramatu Szymona Wróblewskiego opowiada o ludziach, którzy pragną posiadać własne państwo, chcą żyć jak obywatele innych autonomicznych krajów. Są zdeterminowani do tego stopnia, że wykorzystują zamachy terrorystyczne do osiągnięcia swojego celu. Dramat dotyczy Czeczenii pod rządami Rosji i odwołuje się do wydarzenia z 2002 roku, kiedy to Czeczeńscy bojownicy zaatakowali moskiewski teatr na Dubrowce, zatrzymując publiczność i aktorów jako zakładników. Rosyjskie siły rządowe przeprowadziły brutalną i nieprzemyślaną akcję, w wyniku której zginęło około 300 osób. Spektakl To gaz! ujmuje temat metaforycznie, nie sięgając po słowa „Czeczenia” czy „Rosja”, tylko Sparta walącza o swoje prawa i zaborczy Rzym. Równie dobrze może to być spektakl o Afganistanie, Palestynie czy Iraku. Mechanizmy prowadzące do największych desperackich posunięć, jakim jest terroryzm, są te same.

Fentanyl gaz, pochodna opium. Jego działanie zmienia psychikę ludzką, ale bez nieodwracalnych następstw. Odbiór bodźców ze środowiska jest ograniczony a czas reakcji na nie inny niż w normalnych warunkach. Występują omamy wzrokowe, zaburzenia ruchu, zmiany w sferze uczuć. Przyśpieszenie biegu myśli. Zaburzenia świadomości czasoprzestrzennej.


>>>
27.08.2011-01.09.2011_Wydarzenie

SOLIDARNOŚĆ CAMP


SOLIDARNOŚĆ CAMP

„Solidarność“ i sprowokowane przez nią wydarzenia stają się coraz bardziej zamierzchłą historią. Prezydencja Polski w Unii Europejskiej to znakomita okazja, żeby przyjrzeć się, czym jest dzisiaj idea Solidarności w Europie: jak hasło i idący za nim ruch odmieniły europejską wrażliwość, na ile przetrwały tamte wartości, a na ile uległy przemiałowi konsumpcji, mechanizmów gospodarki wolnorynkowej, narastającej materializacji życia, chciwości, utożsamiania izolacji z bezpieczeństwem, itp.


Projekt daje szansę na krytyczne zastanowienie się nad przyszłością solidarności i tym, jakie nowe znaczenia i zjawiska mogą się z nią wiązać. Czy uda się odmłodzić tę ideę, czy stanie się ona nieuchronnie emblematem starzejącej się Europy, w której solidarność będzie polegała jedynie na obronie kosztownych przywilejów ludzi starych? Czy Europę stać na solidarność z nielegalnymi emigrantami, czy pozostaje jej tylko coraz mocniejsza obrona granic przed ich przenikaniem? Czy solidarność w ogóle jest żywą ideą europejskiej konstytucji cywilizacyjnej, czy tylko emblematem, za którym łatwo ukryć cyniczne interesy?

Instytut Sztuki Wyspa, tereny dawnej Stoczni Gdańskiej 27.08.2011 - 01.09.2011


>>>

Wystawa udostępniona zwiedzającym:
29 maja - 30 września 2011
Wtorek - niedziela 11.00 - 19.00


Estrangement. Istotę projektu stanowi zagadnienie cyrkulacji form kulturowych. Proponujemy rozważanie terminu Estrangement na przecięciu poetyki Szkłowskiego - reprezentanta rosyjskiej szkoły formalnej - oraz arabskiego terminu taqseem, oznaczającego zarówno improwizację muzyczną jak i podział matematyczny. Formy znalezione i "codzienność" stanowią punkty wyjścia dla problematyki nadawania kształtu i powodowania rozpadu. Estrangement działa elementami, które wydaja się nie być powiązane, poddaje je obserwacji i czasami powoduje ich działanie.

Artyści: Sherko Abbas, Shirwan Can & Horen Gharib, Shirwan Fatih, Gailan Abdullah Ismail, Maryam Jafri, Hiwa K, Poshiya Kakil, Hüseyin Karakaya, Anton Katz, Reben Majeed, Rozhgar Mahmud Mustafa, Mattias Olofsson, Sener Ozmen, Diary Muhammad, Osman, Joanna Rajkowska, Cengiz Tekin oraz Knutte Wester.

Kuratorzy: Aneta Szyłak oraz Hiwa K.
Redakcja książki poświęconej wystawie: Francesca Recchia.

Otwarciu wystawy 28 maja 2011, towarzyszy noc perfomansu oraz impreza w Buffecie, oficjalnym klubie festiwalowym, zlokalizowanym w budynku IS Wyspa.


>>>

Wernisaż:
28 Maj 2011, 19.00

Wystawa udostępniona zwiedzającym:

29 maj - 30 wrzesień 2011
Wtorek - niedziela  11.00 - 19.00



Praca i Wypoczynek (Labour&Leisure) jest projektem mającym na celu ukazanie nietypowego spojrzenia na pracę, demaskującym to co jest nieuchwytne, ulotne, sytuujące się poza typowym przedstawieniem pracy i pracownika. Praca i Wypoczynek zagłębia się w stagnacji, czasie wolnym i jego formach, marzeniach i fantazjach, fałszywych tożsamościach, formach przetrwania, frustracjach zaangażowania i porażkach transformacji. Projekt jest zaaranżowany jako otwarte pole w którym instalacje, zdjęcia i prace video angażują uczestnika w kontekstualną grę z monumentalnością Hali 90B oraz z intensywnością industrialnego i artystycznego życia Stoczni i jej okolic.

Artyści: Anders Bojen & Kristoffer Ørum, Kalle Brolin, Jane Cheadle, Maureen Connor, Roman Dziadkiewicz, Köken Ergun, Elżbieta Jabłońska, Hiwa K,  Grzegorz Klaman, Zbigniew Kocysarz, Kasia Krakowiak, Joanna Malinowska, Ekta Mittal & Yashaswini Raghunandan, Ines Moreira, Jacek Niegoda, Cora Piantoni, Konrad Pustoła, Jadwiga Sawicka, Dominika Skutnik, Marek Sobczyk, Łukasz Surowiec, Michał Szlaga, Pilvi Takala, Milica Tomić, Anna Reinert, Zorka Wollny & Anna Szwajgier, Mariusz Waras, Julita Wójcik, Artur Żmijewski.

Kuratorka projektu: Aneta Szyłak
Asystent kuratorki: Maks Bochenek
Redakcja książki poświęconej wystawie: Krzysztof Gutfrański

>>>