_Wydarzenia


microsillons jest nazwą kolektywu artystycznego, założonego w 2005 roku przez Marianne Guarino-Huet i Oliviera Desvoignes’a. Ich projekty, realizowane samodzielnie lub we współpracy z rozmaitymi instytucjami, sytuują się na pograniczu sztuki i edukacji artystycznej.

W swojej pracy microsillons podejmują ciągłe próby połączenia praktyki z teorią przy zastosowaniu narzędzi konceptualnych, które czerpią z rozmaitych dziedzin i przekuwają w konkretne działania.

Tym razem zapraszają do produkcji publikacji, zawierającej propozycje alternatywnych i utopijnych rozwiązań dla przyszłej formy postindustrialnych terenów Stoczni Gdańskiej – powstającej dzielnicy Młode Miasto.

Sięgając po kwestie ekologii, urbanistyki, gospodarki i edukacji kuratorzy i uczestnicy projektu stworzą pytania i wnioski, a na ich bazie wykreują wizualny projekt wraz z „manifestem” który po zakończeniu warsztatów zostanie rozpowszechniony po całym Trójmieście w formie plakatów, małych fanzinów, ulotek.

Warsztaty skierowane są do dwóch grup -
30.05, godz. 9-18: Młodzież licealna
31.05, godz. 9-18: Studenci


>>>

Wystawa udostępniona zwiedzającym:
29 maja - 30 września 2011
Wtorek - niedziela 11.00 - 19.00


Estrangement. Istotę projektu stanowi zagadnienie cyrkulacji form kulturowych. Proponujemy rozważanie terminu Estrangement na przecięciu poetyki Szkłowskiego - reprezentanta rosyjskiej szkoły formalnej - oraz arabskiego terminu taqseem, oznaczającego zarówno improwizację muzyczną jak i podział matematyczny. Formy znalezione i "codzienność" stanowią punkty wyjścia dla problematyki nadawania kształtu i powodowania rozpadu. Estrangement działa elementami, które wydaja się nie być powiązane, poddaje je obserwacji i czasami powoduje ich działanie.

Artyści: Sherko Abbas, Shirwan Can & Horen Gharib, Shirwan Fatih, Gailan Abdullah Ismail, Maryam Jafri, Hiwa K, Poshiya Kakil, Hüseyin Karakaya, Anton Katz, Reben Majeed, Rozhgar Mahmud Mustafa, Mattias Olofsson, Sener Ozmen, Diary Muhammad, Osman, Joanna Rajkowska, Cengiz Tekin oraz Knutte Wester.

Kuratorzy: Aneta Szyłak oraz Hiwa K.
Redakcja książki poświęconej wystawie: Francesca Recchia.

Otwarciu wystawy 28 maja 2011, towarzyszy noc perfomansu oraz impreza w Buffecie, oficjalnym klubie festiwalowym, zlokalizowanym w budynku IS Wyspa.


>>>

Wernisaż:
28 Maj 2011, 19.00

Wystawa udostępniona zwiedzającym:

29 maj - 30 wrzesień 2011
Wtorek - niedziela  11.00 - 19.00Praca i Wypoczynek (Labour&Leisure) jest projektem mającym na celu ukazanie nietypowego spojrzenia na pracę, demaskującym to co jest nieuchwytne, ulotne, sytuujące się poza typowym przedstawieniem pracy i pracownika. Praca i Wypoczynek zagłębia się w stagnacji, czasie wolnym i jego formach, marzeniach i fantazjach, fałszywych tożsamościach, formach przetrwania, frustracjach zaangażowania i porażkach transformacji. Projekt jest zaaranżowany jako otwarte pole w którym instalacje, zdjęcia i prace video angażują uczestnika w kontekstualną grę z monumentalnością Hali 90B oraz z intensywnością industrialnego i artystycznego życia Stoczni i jej okolic.

Artyści: Anders Bojen & Kristoffer Ørum, Kalle Brolin, Jane Cheadle, Maureen Connor, Roman Dziadkiewicz, Köken Ergun, Elżbieta Jabłońska, Hiwa K,  Grzegorz Klaman, Zbigniew Kocysarz, Kasia Krakowiak, Joanna Malinowska, Ekta Mittal & Yashaswini Raghunandan, Ines Moreira, Jacek Niegoda, Cora Piantoni, Konrad Pustoła, Jadwiga Sawicka, Dominika Skutnik, Marek Sobczyk, Łukasz Surowiec, Michał Szlaga, Pilvi Takala, Milica Tomić, Anna Reinert, Zorka Wollny & Anna Szwajgier, Mariusz Waras, Julita Wójcik, Artur Żmijewski.

Kuratorka projektu: Aneta Szyłak
Asystent kuratorki: Maks Bochenek
Redakcja książki poświęconej wystawie: Krzysztof Gutfrański

>>>

W wieczór otwierający Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych ALTERNATIVA zapraszamy do Hali 90B, na performantywny wykład duńskich artystów  Andersa Bojena i Kristoffera Øruma

Subiektywna historia Gdańska to performatywny wykład na temat historii Gdańska widzianej oczami osoby cierpiącej na syndrom Alicji w Krainie Czarów – zaburzenie neurologiczne powodujące u dotkniętej nim osoby zmianę percepcji własnego ciała, tak że traci orientację co do rozmiarów i kształtu swojego ciała (bądź jego części). Próbując stworzyć nową historię stoczni i Gdańska, wykład skupi się na cechach fizycznych takich jak rozmiar, waga i wygląd – porówna wydarzenia teraźniejsze i przeszłe, budynki i ludzi, jak również długość statków budowanych w Stoczni Gdańskiej ze statkami kosmicznymi Stanisława Lema oraz wysokość Fontanny Neptuna z pomnikiem na Westerplatte.

Anders Bojen i Kristoffer Ørum
Wernisaż Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych ALTERNATIVA
Hala 90B - tereny dawnej Stoczni Gdańskiej
28 maja, 2011
Start: 21.00

>>>
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych ALTERNATIVA zapraszamy na muzyczny performans Zorki Wollny i Anny Szwajgier - Piosenka przy pracy

Koncert w Hali 90B, oparty jest na kontraście pracy (maksymalnego hałasu) i czasu wolnego (delikatnych, minimalistycznych kompozycji). Pierwszy raz w swojej praktyce, artystki wykorzystują nagłośnienie i gotowe nagrania: utworów zagrzewających, pobudzających do pracy. Wraz z grupą stoczniowców stworzona zostanie choreografia i muzyka z użyciem ciężkiego i lżejszego sprzętu. Uruchamiana z głośników muzyka "włącza" choreografię - robotnicy zaczynają pracować produkując maksymalny hałas. Muzyka się urywa - następuje przerwa i dopiero w tej przerwie będzie można posłuchać spokojniejszych rozwiązań aranżacyjnych.

Zorka Wollny i Anna Szwajgier - Piosenka przy pracy
Data: 28 maja
Start 21.00
Gdzie: Hala 90B -  tereny dawnej Stoczni Gdańskiej

>>>