_Wydarzenia


16 listopada (piątek)
Godz. 20:00 / Instytut Sztuki Wyspa

(o 20:30 przewidziany jest performans Angeliki Fojtuch)
Wstęp wolny


Godziny otwarcia: wtorek - niedziela od 12:00 do 18:00
W dniu wernisażu, oraz podczas trwania Festiwalu Narracje (16 - 18 listopada)
wystawy czynne do północy

Wystawa Nauczyciele. Sokrates u Duchampa jest próbą zbliżenia środowiska akademickiego z Wyspą jako instytucją artystyczną oraz Alternativami, jako strategicznym projektem, który mamy zamiar rozwijać przez następne lata 2013-2016. Wiąże się z obserwacją nowych globalnych zjawisk w dziedzinie pedagogiki artystycznej i jej wpływu na obraz i efektywność świata sztuki. Podstawowym wyzwaniem dla studiów intermedialnych jest nieustające reagowanie na zmieniające się warunki i wymagania otoczenia oraz zdolność do szybkiego przystosowania programu nauczania wobec dynamicznej transformacji w społeczeństwie informatycznym. Musimy zacząć na nowo przyglądać się temu, co znaczy edukować artystę w oraz przyjrzeć się relacjom pomiędzy strukturą gdańskiej szkoły a nieformalnymi więziami, jakie łączą środowisko artystyczne i powodują, że artyści łączą się w grupy / kolektywy lub też działają indywidualnie.

Artyści: Bogna Burska, Witosław Czerwonka, Elvin Flamingo, Angelika Fojtuch, Grzegorz Klaman, Konrad Pustoła, Maciej Salamon, Adam Witkowski,  Wojciech Zamiara

Idea wystawy: Grzegorz Klaman
Kurator: Maks Bochenek

Organizatorzy:
Instytut Sztuki Wyspa i Katedra Intermediów ASP w Gdańsku
Wystawa zorganizowana w ramach Festiwalu Alternativa 2012

>>>
13.11.2012-01.01.2014_Wydarzenie

PRACA I WYPOCZYNEK


Praca i wypoczynek jest pierwszą częścią z serii publikacji Alternativa. Antologia, które towarzyszą wystawom prezentowanym w ramach festiwalu. Publikacja ta jest teoretycznym uzupełnieniem, które podejmuje dialog z najważniejszymi zagadnieniami poruszanymi przez festiwal w 2011, ale też w 2012 roku – z problematyką przemian pracy oraz ich skomplikowaną relacją względem ekonomii czasu. W trzech rozdziałach: Trud wypoczynku, Koinonia oraz Dokąd chcesz się dzisiaj wybrać? zawarte zostały teksty, za pośrednictwem których można przyjrzeć się współczesnej sytuacji pracy z perspektywy uwarunkowań ekonomiczno-historycznych mieszczących się w dwóch tytułowych pojęciach – pracy i czasu wolnego, ponadto zagadnieniu kooperacji i pracy umysłowej na przykładzie współczesnej praktyki artystycznej, a także przyszłości pracy w ogóle. Tytuł ostatniego rozdziału Dokąd chcesz się dzisiaj wybrać? - hasło firmy Microsoft z heroicznych początków epoki bańki internetowej – jest dzisiaj jednym z najważniejszych pytań współczesnych społeczeństw. Kryją się za nim niepokoje o pracę emigrantów, prekaryjnych pracowników umysłowych i artystów, jak i problemy związane z zanikającym sektorem pracy fizycznej.
 
Publikacja zawiera przedruki, teksty wcześniej nie tłumaczone oraz wywiady m.in. takich autorów, jak: Max Weber, Cornelius Castoriadis, Keti Czuchrow, Borys Arwatow, Hito Steyerl, Paul Lafargue, Ben Kafka, Geert Lovink, Henri Lefebvre, Slavoj Žižek czy David Graeber

Redaktor prowadzący Alternativa Editions: Krzysztof Gutfrański
Projekt graficzny: Tomasz Bersz i Marian Misiak


>>>

Uniezwyklenie
to druga publikacja w serii Alternativa. Antologia, będąca książkowym pokłosiem wystawy Estrangement zorganizowanej w ramach Festiwalu Alternativa w Instytucie Sztuki Wyspa w roku 2011. […] Sama wystawa jest odgałęzieniem projektu artystycznego, rozwijanego od roku 2008, łączącego Europę Wschodnią i Zachodnią oraz iracki Kurdystan. Inicjatorami tego przedsięwzięcia są polska kuratorka Aneta Szyłak i kurdyjski artysta Hiwa K. […] Książka jest multidyscyplinarną - siłą rzeczy niedokończoną i prawdopodobnie nie dająca się dokończyć - refleksją nad pojęciem wyobcowania/uniezwyklenia. Aby zachować wierność samej naturze koncepcji, z której się zrodziła, antologia czerpie inspiracje z projektu Anety Szyłak i Hiwy K, równocześnie zdradzając go z pewnymi kierunkami, w jakich podąża.*

*Francesca Recchia, wyjątek ze wstępu do książki


Autorzy: Sara Ahmed, Akkas al-Ali, Cihat Arinc, Swietłana Boym, John Cage, Johann Wolfgang Goethe, Hiwa K, Kabir, Elżbieta Matynia, Diane E.King, Francesca Recchia, Wiktor Szkłowski, Aneta Szyłak, Leire Vergara

Redakcja: Francesca Recchia
Redaktor serii: Krzysztof Gutfrański
Projekt graficzny: Tomasz Bersz i Marian Misiak



>>>

Oliver Ressler - Zajęcie przestrzeni

12 lipca (czwartek)
Godz. 18.00 / Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny

Oliver Ressler zaprezentuje nowe prace, dotykające punktów zapalnych i skutków globalnego kryzysu finansowo-gospodarczego, a także skazy na modelu demokracji parlamentarnej, leżącej u jego podstaw, a ujawnionych właśnie przez ten kryzys. Ressler często opiera swe filmy i instalacje na formie wywiadu, w których artysta buduje platformę, przedstawiającą zainteresowania swego rozmówcy.

Bio:

Oliver Ressler, ur. 1970, mieszka i pracuje w Wiedniu. Tworzy wystawy, projekty w przestrzeni publicznej i filmy na takie tematy jak gospodarka, ekonomia, formy oporu i społeczne alternatywy. Prace artysty pokazywano na wystawach indywidualnych w Muzeum Sztuki w Berkeley w USA, Centrum Sztuki Współczesnej Platform Garanti w Istambule, Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie, Kunstraum przy Uniwersytecie w Lüneburgu, Centrum Kulturalnym Conde Doque w Madrycie, Aleksandryjskie Forum Sztuki Współczesnej w Egipcie, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie oraz Przestrzeni Projektowej Cube w Tajpej.
>>>

7 lipca rozpocznie się kolejna odsłona wystawy Wyspa. Teraz jest teraz.

Wystawa w Instytucie Sztuki Wyspa jest poświęcona działaniom artystów na terenie Gdańska w latach 80tych i na początku 90tych; posługując się materiałami archiwalnymi, twórcy wystawy zaprosili publiczność do symbolicznego odtworzenia momentu z przeszłości (pokaz Teraz jest teraz, w dniach 7-9października 1988 roku), gdy intuicje artystów prowadziły ich do definiowania własnej relacji z otoczeniem. Stworzenie proto-instytucji artystycznej na Wyspie Spichrzów, z jej ruinami, przyrodą, lokalizacją – było odkryciem otoczenia jako fizycznego medium prac, ale i pozwoliło na to, by w działaniu artystycznym rozpoznawać stopniowo elementy większej całości.

Pavel Sterec: sytuacja skonstruowana dla miłośników ptaków na terenie Gdańska
Wszystkie wydarzenia odbywają się w sobotę 7 lipca o godz. 12.00 wstęp wolny !


Warsztat: Pierwsza pomoc dla dzikiego ptaka
Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów", ul. Turystyczna 3 Gdańsk Sobieszewo

Obóz ornitologiczny: „Poznaj i pomóż chronić!”
Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING

Projekcja filmu: Skrzydlaci Sprzymierzeńcy Lasu
Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Straganiarska 43/46; Gdańsk

Wykład: Wędrówki bociana białego
Instytut Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145 B; Gdańsk (na terenie Stoczni Gdańskiej)

W ramach pierwszej z prac performatywnych w ramach projektu Wyspa. Teraz jest teraz Pavel Sterec zaprasza do udziału w wydarzeniach poświęconych obserwacji ptaków. W każdym z tych wydarzeń poznajemy inną perspektywę z jakiej możemy przyjrzeć się relacji między zwierzęciem a człowiekiem. Tematy i przebieg spotkań są odpowiedzią na pasję osób działających na terenie Gdańska, którzy hobbystycznie bądź zawodowo zajmują się ornitologią.
 
Sterec z wielu gdańskich grup hobbistycznych wybrał jedną i odnalazł organizowane w Gdańsku wydarzenia dla miłośników ptaków. Doprowadził też do realizacji kolejnych, w geście, który jest działaniem na rzecz pewnej społeczności, jest w swoim nadmiarze ambiwalentny: wszystkie wydarzenia odbywają się równocześnie. W projekcie Pavla Stereca, w serii lustrzanych odbić, przeglądają się w sobie wydarzenia, informacje i grupy społeczne. Artysta opatrzył swoją pracę, której sensy są w stanie się przeciąć jedynie na wystawie-archiwum tytułem: Gdy tyle się dzieje, to raczej zostanę w domu. Ironiczny tytuł-hipoteza może odnosić się zarówno do instytucji kultury, które dążą do definiowania wartościowych modeli życia społecznego, konkurując na tym polu z innymi inżynierami życia w późnym kapitalizmie, jak i leżącego u źródeł wszelkiego zaangażowania kwestii współbycia – podzielanego czasu i przestrzeni, która w tym wypadku poddana jest emocjonalnej próbie związanej z wyborem.

Pavel Sterec jest czeskim artystą, który tworzy konceptualne instalacje, performans, projekty kuratorskie, które odwołują się do sposobów organizacji wiedzy w różnych dyscyplinach – zarówno naukowych, jak i związanych z życiem codziennym. Mechanizmem, który często uruchamia poetycki potencjał tych sytuacji jest przecięcie perspektyw, które definiują charakter, dążenia, sposób zaangażowania grup biorących w nich udział, w tym samego artysty działającego wobec nich.

>>>

Pascal Gielen - Biennale i scena artystyczna: postinstutucja w posfordiańskiej fabryce kreatywności

27 maja (niedziela)
14.00 Sala konferencyjna / budynek Instytutu Sztuki Wyspa.
Wstęp wolny


Obecnie przeżywamy boom na międzynarodowe biennale, ale coraz chętniej wykorzystuje się je jako czynnik służebny wobec rozwoju i marketingu miast i regionów. By to zrekompensować, często wprowadza się do ich programu zagadnienia polityczne. W swojej próbie analizy, Pascal Gielen stara się lepiej uchwycić cechy charakterystyczne dla artystycznych biennale jako instytucji post-muzealnej o postfordiańskich warunkach pracy. Analizuje on scenę artystyczną jako nowy typ fabryki, gdzie odbywa się produkcja, a "niezależny" kurator pełni rolę głównego bohatera.

Bio:

Pascal Gielen (1970) jest dyrektorem centrum badawczego Arts in Society przy Uniwersytecie Groningen, gdzie pracuje na stanowisku docenta w dziedzinie socjologii sztuki. Prowadzi też grupę badawczą, oraz wydaje serię książek ‘Arts in Society’ (Fontys College for the Arts, Tilburg). Gielen ma na swoim koncie kilka książek o sztuce współczesnej, dziedzictwie kulturowym i polityce kulturalnej. W 2009 Gielen opublikował razem z Paulem De Bruyne książkę pt. ‘Being an Artist in Post-Fordist Times’ (NAi) a także jego nową monografię ‘The Murmuring of the Artistic Multitude. Global Art, Memory and Post-Fordism’ (Valiz). W 2011 De Bruyne i Gielen opublikowali książkę ‘Community Art. The Politics of Trespassing’, a w lutym 2012 swoją nową pozycję pt. ‘Teaching Art in the Neoliberal Realm. Realism versus Cynicism’.

>>>

ALTERNATIVA 2012 – MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUK WIZUALNYCH

pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdańska


Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na Alternativa 2012, przedsięwzięcia, poprzez które poszukujemy z Państwem dróg zdobywania wiedzy i badamy możliwe sposoby istnienia i działania we współczesności. Zapraszamy do spektakularnej Hali 90B oraz naszego Instytutu a także na działania w przestrzeni miasta i stoczni. Do oglądania, działania, zastanawiania się i dyskutowania.

Tegoroczny program obejmuje dwie wystawy główne Materialność oraz Wyspa. Teraz jest teraz, wykłady, działania, performans i koncerty. Informacje na bieżąco na naszej stronie internetowej.

MATERIALNOŚĆ, Hala 90 B
Co to jest materia i materiał? W świecie, w którym nawet komórki ciała stają się przedmiotem działań nauki a zarazem obrotu komercyjnego, nawet ludzkie ciało staje się materiałem. Otaczają nas rzeczy i substancje, używamy ich a one wpływają na formy naszego działania, Czym jest dzisiejszy materializm?

Materialność, zgłębia wizualne, zmysłowe, przekształceniowe, polityczne i naukowe zdolności materiałów. To rozmieszczone w przestrzeni wystawy badanie, stanowi próbę uchwycenia namacalności, akumulacji, zagęszczania i przekształceń z punktu widzenia politycznych, naukowych, performatywnych i eksperymentalnych możliwości, jakie stwarza materialność. Jest ono poszukiwaniem potencjału w tkankach wibracjach, cyrkulacji bezforemnego materiału i w sposobie, w jaki materiał nabiera kształtów. Jest też próbą wniknięcia w emocjonalną relację z przedmiotem oraz rozmiękczenia granic między ciałem a materiałem, a także w materialność ciała jako taką. Zobaczmy siebie jako część świata materii i jego wewnętrznych relacji.

Artyści: Lara Almarcegui, Rosella Biscotti i Kevin van Braak, André Cepeda i Eduardo Matos, Maureen Connor i Kadambari Baxi, Marcelo Expósito, Iñaki Garmendia, Martí Guixé, Sally Gutierrez, Lawrence Abu Hamdan, Sjef Henderickx, Arne Hendriks, Mateusz Herczka, Ernst van der Hoeven, Katarzyna Józefowicz, Hiwa K, Grzegorz Klaman, Kasia Krakowiak, Robert Kuśmirowski, Michał Mądracki, Maciej Mądracki, Gilles Lepore, Paulo Mendes, Lex Pott, Partizan Publik, Patrícia Azevedo Santos, Hito Steyerl, Michał Szlaga, Ronald van Tienhoven, Mariusz Waras, Jólan van der Wiel, Erlea Maneros Zabala, Silvia Zayas oraz Lisa Schmidt-Colinet, Alexander Schmoeger i Florian Zeyfang.

Kuratorzy projektu: Aneta Szyłak, Ines Moreira, Leire Vergara, Arne Hendriks
Współpraca kuratorska: Maks Bochenek



>>>

ALTERNATIVA 2012 – MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUK WIZUALNYCH

pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdańska


Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na Alternativa 2012, przedsięwzięcia, poprzez które poszukujemy z Państwem dróg zdobywania wiedzy i badamy możliwe sposoby istnienia i działania we współczesności. Zapraszamy do spektakularnej Hali 90B oraz naszego Instytutu a także na działania w przestrzeni miasta i stoczni. Do oglądania, działania, zastanawiania się i dyskutowania.


WYSPA.TERAZ JEST TERAZ, Instytut Sztuki Wyspa
Wyspa. Teraz jest teraz to prezentacja archiwum Fundacji Wyspa Progress uzupełnionego fragmentami archiwów artystów - dokumentacji trzydziestu lat działań artystycznych w Trójmieście, do której to tradycji odwołuje się Instytut Sztuki Wyspa. Na korpus wystawy w budynku dawnej szkoły budowy okrętów na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej składają się fotografie, wycinki prasowe, książki i magazyny, ustne i pisemne relacje, druki, teksty, dokumenty, szkice artystyczne i instytucjonalne. Sam tytuł działa wbrew wszystkim tym znacznikom czasu przeszłego, które zdają się konieczne, by wprowadzić gości w przestrzeń ekspozycji.

Wystawa jest podzielona na dwie pozostające ze sobą w intensywnej relacji części. Dokumentacyjny spektakl parteru odbija się w spoczywającej nad nim monumentalnej strukturze reprezentacji teraźniejszości na pierwszym piętrze. Do wystawy włączona została sama przestrzeń Instytutu Sztuki Wyspa (nie tylko budynku) jako swoiste ready made, przedmiot gotowy wykorzystany raz jeszcze i wyrażający potencjał nasycania go co raz to inną aurą. Czymś takim są także przekształcające się nieustannie postindustrialne i neokapitalistyczne krajobrazy widoczne przez okna Wyspy, które na podobnej zasadzie określamy jako część wystawy.

W ramach wystawy odbędą się projekty efemeryczne i performatywne interwencje takich artystów jak: Agata Biskup i Przemek Czepurko, Mateusz Kula we współpracy z Aleksandrą Jach i Krzysztofem Skoczylasem, Mikołaj Moskal, Konrad Smoleński, Pavel Sterec oraz Zorka Wollny.

Kuratorzy projektu: Dominik Kuryłek, Anna Ptak, Ewa Małgorzata Tatar
Współpraca kuratorska: Wojciech Orlik
Architektura wystawy: Krzysztof Skoczylas
Asystentki kuratorów: Wiktoria Kozioł, Katarzyna Nalezińska, Marta Świetlik
Oprawa graficzna wystawy: Kaja Gliwa


>>>

Alfredo Cramerotti - Tagowanie i inne rozkosze współczesnego życia

25 maja (piątek)
17.00 Sala konferencyjna / budynek Instytutu Sztuki Wyspa.
Wstęp wolny


Wykład Alfredo Cramerotti będzie wprowadzeniem do subiektywnej serii „tagów” objaśniających ideę tego, jak używać rozmaitych systemów, które kierują/wpływają/uzupełniają/równoważą nasze życie. Są to między innymi: książki, ubiór, czas wolny, gotowanie, itd. Lista jest oczywiście długa, ale w żadnym stopniu nie będzie miała na celu wyczerpania tematu, lecz raczej znajdowanie wspólnych mianowników codzienności oraz stawianie pytań i poszukiwanie kreatywnych metod działania.

>>>
23.03.2012-22.04.2012_Wystawa

RE.ACT.FEMINISM #2


23 marca (piątek)
Godz. 18.00 / Instytutu Sztuki Wyspa

Wstęp wolny

Program otwarcia 23 marca:
18.00 - spotkanie z kuratorkami archiwum, Bettiną Knaup i Beatrice Ellen Stammer oraz kuratorkami odsłony gdańskiej, Anetą Szyłak i Aleksandrą Grzonkowską
19.00 - oficjalne otwarcie
22.00 - koncert w klubie Buffet


re.act.feminism #2 performatywne archiwum jest mobilnym projektem, który będzie prezentowany w sześciu krajach europejskich w latach 2011 - 2013. Pierwsza odsłona projektu została otwarta 7 października 2011 w Centro Cultural Montehermoso w Vitoria-Gasteiz, stolicy Kraju Basków w Hiszpanii.

>>>
03.02.2012-11.03.2012_Wystawa

Maryam Jafri - Sceny


Wernisaż:
Piątek 3 lutego 2012, 19.00, Instytut Sztuki Wyspa
Godziny otwarcia wystaw:
wtorek - niedziela, 12.00-18.00


Maryam Jafri to artystka poruszająca się w obszarach wideo, performans i fotografii. Jej prace, oparte o proces badawczy i interdyscyplinarne poszukiwania, wyróżnia język wizualny, lokujący się między filmem, teatrem a serią narracyjnych eksperymentów, oscylujących między dziełem opartym o scenariusz a dokumentem, fragmentem a całością. Dzieła Jafri często rozpoczynają się od czegoś, co wydaje się konkretne: czy to archiwum, czy spisanego tekstu, by następnie doprowadzić do rozbicia ustalonych form. Jak twierdzi Bridget Crone, w pracy "Inscenizowane archiwum" ("Staged Archive", 2008) Jafri odnosi się do Narodowych Archiwów Ghany by stworzyć film, kwestionujący relację między archiwum a wiedzą i "prawdą"; inscenizuje za to archiwum poprzez serię tableaux, które odwołują się do takich wizualnych i narracyjnych kodów telewizji i kina jak np. dramat sądowy.
>>>
25.11.2011-31.01.2012_Wystawa

Perito Moreno - Hanna Nowicka


Wernisaż: 25 listopada (piątek)
Godz. 19.00 / Instytut Sztuki Wyspa



Perito Moreno to jeden z największych lodowców na świecie, który spływa do patagońskiego jeziora Argentino i pomimo globalnego ocieplenia wciąż rośnie. Na skutek jego powiększania się olbrzymie ciśnienie wody rozsadza lodową zaporę, od której z hukiem odrywają się zamarznięte bryły. Ten ciągły i spektakularny proces „cielenia się” lodowca odbywa się wśród oklasków i okrzyków zebranych widzów.

Perito Moreno” mówi o codziennym „pękaniu” z pozornie małych przyczyn, w niewidowiskowych sytuacjach. Hanna Nowicka ukazuje te mało efektowne, nieatrakcyjne, ciche pęknięcia naszych własnych „lodowców” w uwodzącej odbiorcę warstwie wizualnej i dźwiękowej.


>>>