_Wydarzenia


Instytut Sztuki Wyspa / Hala 90B / Buffet

29 września (czwartek)


19.30 Hiwa K With Jim White Once Upon A Time In The West - koncert / performans Hala 90B
20.00 Le Batard de la Raison / Rozumu Bękart - koncert Buffet
21.00 MODE101 (newwaveconnection), Pan Damian: disco, italo, cosmic, balearic - Buffet
23.00 DO: CENT, SKANK-1: drum&bass - Buffet

30 września (piątek)

18.00 Aukcja charytatywna Kup Sobie Wyspę!  - Instytut Sztuki Wyspa
20.00 Paryss + Sasin - live sax! Cripsy: deep house, lounge, chill out - Buffet

>>>

To gaz! Teatr KontemPlujący ze Słupska
24 września, godz. 20:00, Instytut Sztuki Wyspa

Reżyser: Joanna Stoike-Stępkowska
Aktorzy: Agnieszka Bednarek, Monika Jasiak, Małgorzata Łosiewicz, Żaneta Mroczyńska, Sabina Soboń, Robert Chomicki, Norbert Jaszkul, Kamil Kierszniewski, Marcin Soboń, Bartosz Pakuła, Patryk Roszkowski


To gaz! , spektakl na podstawie dramatu Szymona Wróblewskiego opowiada o ludziach, którzy pragną posiadać własne państwo, chcą żyć jak obywatele innych autonomicznych krajów. Są zdeterminowani do tego stopnia, że wykorzystują zamachy terrorystyczne do osiągnięcia swojego celu. Dramat dotyczy Czeczenii pod rządami Rosji i odwołuje się do wydarzenia z 2002 roku, kiedy to Czeczeńscy bojownicy zaatakowali moskiewski teatr na Dubrowce, zatrzymując publiczność i aktorów jako zakładników. Rosyjskie siły rządowe przeprowadziły brutalną i nieprzemyślaną akcję, w wyniku której zginęło około 300 osób. Spektakl To gaz! ujmuje temat metaforycznie, nie sięgając po słowa „Czeczenia” czy „Rosja”, tylko Sparta walącza o swoje prawa i zaborczy Rzym. Równie dobrze może to być spektakl o Afganistanie, Palestynie czy Iraku. Mechanizmy prowadzące do największych desperackich posunięć, jakim jest terroryzm, są te same.

Fentanyl gaz, pochodna opium. Jego działanie zmienia psychikę ludzką, ale bez nieodwracalnych następstw. Odbiór bodźców ze środowiska jest ograniczony a czas reakcji na nie inny niż w normalnych warunkach. Występują omamy wzrokowe, zaburzenia ruchu, zmiany w sferze uczuć. Przyśpieszenie biegu myśli. Zaburzenia świadomości czasoprzestrzennej.


>>>
27.08.2011-01.09.2011_Wydarzenie

SOLIDARNOŚĆ CAMP


SOLIDARNOŚĆ CAMP

„Solidarność“ i sprowokowane przez nią wydarzenia stają się coraz bardziej zamierzchłą historią. Prezydencja Polski w Unii Europejskiej to znakomita okazja, żeby przyjrzeć się, czym jest dzisiaj idea Solidarności w Europie: jak hasło i idący za nim ruch odmieniły europejską wrażliwość, na ile przetrwały tamte wartości, a na ile uległy przemiałowi konsumpcji, mechanizmów gospodarki wolnorynkowej, narastającej materializacji życia, chciwości, utożsamiania izolacji z bezpieczeństwem, itp.


Projekt daje szansę na krytyczne zastanowienie się nad przyszłością solidarności i tym, jakie nowe znaczenia i zjawiska mogą się z nią wiązać. Czy uda się odmłodzić tę ideę, czy stanie się ona nieuchronnie emblematem starzejącej się Europy, w której solidarność będzie polegała jedynie na obronie kosztownych przywilejów ludzi starych? Czy Europę stać na solidarność z nielegalnymi emigrantami, czy pozostaje jej tylko coraz mocniejsza obrona granic przed ich przenikaniem? Czy solidarność w ogóle jest żywą ideą europejskiej konstytucji cywilizacyjnej, czy tylko emblematem, za którym łatwo ukryć cyniczne interesy?

Instytut Sztuki Wyspa, tereny dawnej Stoczni Gdańskiej 27.08.2011 - 01.09.2011


>>>

Pokaz filmów Yael Bartany z Pawilonu Polonia …i zadziwi się Europa  na Biennale w Wenecji.
Hala 90B, 15 lipca 2011, godz.19.00



Po raz pierwszy w historii polskiego udziału w biennale, Polskę reprezentuje twórca z innego kraju. Wystawa w Pawilonie Polonia zatytułowana …i zadziwi się Europa składa się z trzech filmów izraelskiej artystki Yael Bartany. Głównym tematem jej trylogii, w skład której wchodzą prace „Mary Koszmary” (2007), „Mur i wieża” (2009) i najnowszy „Zamach” (2011), jest działalność Ruchu Żydowskiego Odrodzenia w Polsce, stworzonego przez artystkę ruchu politycznego stawiającego sobie za cel powrót ponad trzech milionów Żydów do ojczyzny ich przodków. Akcja filmów Bartany rozgrywa się w symbolicznej przestrzeni pełnej blizn po konfliktach etnicznych i wojnach, wiążą ze sobą wątki dotyczące izraelskiego ruchu osadniczego, syjonistycznych marzeń, antysemityzmu, Holokaustu i palestyńskiego prawa do ziemi. Zdając sobie sprawę ze skrajnych opinii jaką budzi wybór prac Bartany do Pawilonu Polonia, będzie to okazja do gorącej dyskusji.

Repliki filmów Yael Bartany prezentowane są w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa, Gdańsk 2011. Pokaz zorganizowany dzięki uprzejmości Zachęty Narodowej Galerii Sztuki i Yael Bartany.


>>>
08.07.2011-10.07.2011_Wydarzenie

Carrot Workers Collective


Carrot Workers
Collective
Foto-powieść dla pracowników wykonujących niestabilne formy pracy
8-10.07. 2011
ISW i tereny postoczniowe

W projekcie Foto-powieść dla pracowników wykonujących niestabilne formy pracy proponujemy pracę z grupą pracowników kultury w celu stworzenia cyklu foto-powieści na temat niestabilnych form zatrudnienia.

Grupa docelowa:

10–15 pracowników tymczasowych, objętych ruchomym czasem pracy lub zatrudnionych na innych niestabilnych zasadach, np. wolontariusze, wolni strzelcy lub osoby pracujące na podstawie umów na czas określony oraz wszyscy ci, który identyfikują się z problemem pracy pracowników niezrzeszonych w związkach zawodowych i wykonujących niestabilne formy pracy w sferze kultury. Idealnie byłoby, gdyby uczestnicy zadeklarowali swój udział przez pełne trzy dni projektu.

Program:

8 lipca
- Wprowadzenie do pracy i prezentacja zrealizowanych wcześniej foto-powieści.
- Stworzenie mapy pojęciowej niestabilnych form pracy, podział na grupy.
- Omówienie scenariuszy niestabilności na podstawie własnych doświadczeń.
- Początek rysowania storyboardów, planowanie kostiumów, rekwizytów i plenerów, które zostaną wykorzystane w drugim dniu.

9 lipca
- Scenariusze prac warsztatowych, omawianie historii i odgrywanie ich.
Początek zdjęć.

10 lipca

- Kontynuacja zdjęć.
- Drukowanie foto-powieści.
- Dyskusja końcowa.

Zdjęcia z wcześniej zrealizowanych foto-powieści można obejrzeć na naszym blogu:
http://carrotworkers.wordpress.com/2011/02/10/tell-it-like-it-really-is-notes-from-the-floor/


Carrot Workers Collective to londyńska grupa pracowników kultury i edukacji, studentów, stażystów i osób niezrzeszonych reprezentujących środowiska twórcze i sektor kultury, których regularne spotkania poświęcone są warunkom niestabilnej pracy i pracy osób niezrzeszonych w związkach zawodowych w Londynie. Obecnie prowadzimy akcje-badania poświęcone wolontariatowi, stażom i przymusowej niepłatnej pracy, żeby zrozumieć ich wpływ na materialne warunki życia, ludzkie oczekiwania dotyczące przyszłości i poczucie własnego ja oraz ich implikacje dla edukacji, kształcenia ustawicznego, wyzysku i interesów klasowych.

>>>

Lawrence Abu Hamdan
30 czerwca 2011 godz. 19.00
Hala 90B

audycja radiowa, performans


Lawrence Abu Hamdan stworzy dla festiwalu Alternativa esej dźwiękowy i w formie performatywnej audycji, wykorzystując do tego rekonstrukcję stoczniowego radiowęzła. Połączy w ten sposób swoje poszukiwania w obszarze polityki słuchania i zagadnienia posiadania głosu w dziedzinie prawa z eksploracją radiofonicznej historii Stoczni Gdańskiej.

Abu Hamdan to artysta dźwiękowy i badacz. Obecnie doktoryzuje się na Goldsmith College.

>>>


Karem Ibrahim i Linda Pollack

Modelarnia oraz Drogi do Wolności, 25 czerwca, godz. 19.00
Prezentacja, nagrywanie dźwięku, działania wspólne

Modelarnia oraz budynek ISW, 27 czerwca, godz. 18.00
Warsztaty dla młodych ludzi, nagrywanie dźwięku, śpiew, performans


Co jeśli demokracja nie jest pojedynczym, szczegółowym przypadkiem, dopasowanym do danego kraju, a raczej serią przykładów, momentów i lokalizacji? Pluralizmem historii i wymian, które można odnaleźć w najnowszej historii, jak i bardziej odległej przeszłości? Kair, Tunis, Madison w Stanie Wisconsin, Gdańsk, Paryż, Kongo, Filadelfia... Karem Ibrahim i Linda Pollack dzięki aplikacji na Facebooku – Everything is Exceptional – zbierają slogany, pieśni i manifesty ruchów demokratycznych z całego świata. Na festiwalu Alternativa powstanie „punkt zbiorczy” Everything is Exceptional – połączenie kabiny do nagrywania i miejsca spotkań, zapraszając uczestników do odczytywania i recytowania zgromadzonych tam zbiorów, zarówno w oryginalnych językach (z transkrypcją fonetyczną), jak i w tłumaczeniach.

>>>

W sobotę 18 i niedzielę 19 czerwca zapraszamy na dwudniowe spotkanie ze Spółdzielnią Goldex Poldex. Jej członkowie relokują się z krakowskiego Podgórza do Gdańska, aby na terenie Stoczni stworzyć bazę Goldexu. Dokonają w tym celu zaimprowizowanej aranżacji kawałka niewykorzystywanej przestrzeni w pobliżu Instytutu Sztuki Wyspa oraz zaproponują kilka wydarzeń podobnych do tego, co zazwyczaj dzieje się w Goldexie (wykład i dyskusja, wspólne gotowanie, gra ekonomiczna, impreza, performans psa Pimpka). Baza GX będzie działać od godziny 14-tej w sobotę do 18-tej w niedzielę i przez cały ten czas będzie można w niej posiedzieć, porozmawiać wypić kawę lub piwo, zagryzając wyśmienitym podhalańskim oscypkiem, którego zapasy Goldex przywiezie ze sobą.

Na Alternativach zbudują przestrzenny ekwiwalent Spółdzielni Goldex Poldex i zrealizują mini festiwal - kilka akcji, które tworzą dość dokładną mapę zagadnień którymi się zajmują.
>>>

microsillons jest nazwą kolektywu artystycznego, założonego w 2005 roku przez Marianne Guarino-Huet i Oliviera Desvoignes’a. Ich projekty, realizowane samodzielnie lub we współpracy z rozmaitymi instytucjami, sytuują się na pograniczu sztuki i edukacji artystycznej.

W swojej pracy microsillons podejmują ciągłe próby połączenia praktyki z teorią przy zastosowaniu narzędzi konceptualnych, które czerpią z rozmaitych dziedzin i przekuwają w konkretne działania.

Tym razem zapraszają do produkcji publikacji, zawierającej propozycje alternatywnych i utopijnych rozwiązań dla przyszłej formy postindustrialnych terenów Stoczni Gdańskiej – powstającej dzielnicy Młode Miasto.

Sięgając po kwestie ekologii, urbanistyki, gospodarki i edukacji kuratorzy i uczestnicy projektu stworzą pytania i wnioski, a na ich bazie wykreują wizualny projekt wraz z „manifestem” który po zakończeniu warsztatów zostanie rozpowszechniony po całym Trójmieście w formie plakatów, małych fanzinów, ulotek.

Warsztaty skierowane są do dwóch grup -
30.05, godz. 9-18: Młodzież licealna
31.05, godz. 9-18: Studenci


>>>

Wystawa udostępniona zwiedzającym:
29 maja - 30 września 2011
Wtorek - niedziela 11.00 - 19.00


Estrangement. Istotę projektu stanowi zagadnienie cyrkulacji form kulturowych. Proponujemy rozważanie terminu Estrangement na przecięciu poetyki Szkłowskiego - reprezentanta rosyjskiej szkoły formalnej - oraz arabskiego terminu taqseem, oznaczającego zarówno improwizację muzyczną jak i podział matematyczny. Formy znalezione i "codzienność" stanowią punkty wyjścia dla problematyki nadawania kształtu i powodowania rozpadu. Estrangement działa elementami, które wydaja się nie być powiązane, poddaje je obserwacji i czasami powoduje ich działanie.

Artyści: Sherko Abbas, Shirwan Can & Horen Gharib, Shirwan Fatih, Gailan Abdullah Ismail, Maryam Jafri, Hiwa K, Poshiya Kakil, Hüseyin Karakaya, Anton Katz, Reben Majeed, Rozhgar Mahmud Mustafa, Mattias Olofsson, Sener Ozmen, Diary Muhammad, Osman, Joanna Rajkowska, Cengiz Tekin oraz Knutte Wester.

Kuratorzy: Aneta Szyłak oraz Hiwa K.
Redakcja książki poświęconej wystawie: Francesca Recchia.

Otwarciu wystawy 28 maja 2011, towarzyszy noc perfomansu oraz impreza w Buffecie, oficjalnym klubie festiwalowym, zlokalizowanym w budynku IS Wyspa.


>>>

Wernisaż:
28 Maj 2011, 19.00

Wystawa udostępniona zwiedzającym:

29 maj - 30 wrzesień 2011
Wtorek - niedziela  11.00 - 19.00



Praca i Wypoczynek (Labour&Leisure) jest projektem mającym na celu ukazanie nietypowego spojrzenia na pracę, demaskującym to co jest nieuchwytne, ulotne, sytuujące się poza typowym przedstawieniem pracy i pracownika. Praca i Wypoczynek zagłębia się w stagnacji, czasie wolnym i jego formach, marzeniach i fantazjach, fałszywych tożsamościach, formach przetrwania, frustracjach zaangażowania i porażkach transformacji. Projekt jest zaaranżowany jako otwarte pole w którym instalacje, zdjęcia i prace video angażują uczestnika w kontekstualną grę z monumentalnością Hali 90B oraz z intensywnością industrialnego i artystycznego życia Stoczni i jej okolic.

Artyści: Anders Bojen & Kristoffer Ørum, Kalle Brolin, Jane Cheadle, Maureen Connor, Roman Dziadkiewicz, Köken Ergun, Elżbieta Jabłońska, Hiwa K,  Grzegorz Klaman, Zbigniew Kocysarz, Kasia Krakowiak, Joanna Malinowska, Ekta Mittal & Yashaswini Raghunandan, Ines Moreira, Jacek Niegoda, Cora Piantoni, Konrad Pustoła, Jadwiga Sawicka, Dominika Skutnik, Marek Sobczyk, Łukasz Surowiec, Michał Szlaga, Pilvi Takala, Milica Tomić, Anna Reinert, Zorka Wollny & Anna Szwajgier, Mariusz Waras, Julita Wójcik, Artur Żmijewski.

Kuratorka projektu: Aneta Szyłak
Asystent kuratorki: Maks Bochenek
Redakcja książki poświęconej wystawie: Krzysztof Gutfrański

>>>
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych ALTERNATIVA zapraszamy na muzyczny performans Zorki Wollny i Anny Szwajgier - Piosenka przy pracy

Koncert w Hali 90B, oparty jest na kontraście pracy (maksymalnego hałasu) i czasu wolnego (delikatnych, minimalistycznych kompozycji). Pierwszy raz w swojej praktyce, artystki wykorzystują nagłośnienie i gotowe nagrania: utworów zagrzewających, pobudzających do pracy. Wraz z grupą stoczniowców stworzona zostanie choreografia i muzyka z użyciem ciężkiego i lżejszego sprzętu. Uruchamiana z głośników muzyka "włącza" choreografię - robotnicy zaczynają pracować produkując maksymalny hałas. Muzyka się urywa - następuje przerwa i dopiero w tej przerwie będzie można posłuchać spokojniejszych rozwiązań aranżacyjnych.

Zorka Wollny i Anna Szwajgier - Piosenka przy pracy
Data: 28 maja
Start 21.00
Gdzie: Hala 90B -  tereny dawnej Stoczni Gdańskiej

>>>

W wieczór otwierający Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych ALTERNATIVA zapraszamy do Hali 90B, na performantywny wykład duńskich artystów  Andersa Bojena i Kristoffera Øruma

Subiektywna historia Gdańska to performatywny wykład na temat historii Gdańska widzianej oczami osoby cierpiącej na syndrom Alicji w Krainie Czarów – zaburzenie neurologiczne powodujące u dotkniętej nim osoby zmianę percepcji własnego ciała, tak że traci orientację co do rozmiarów i kształtu swojego ciała (bądź jego części). Próbując stworzyć nową historię stoczni i Gdańska, wykład skupi się na cechach fizycznych takich jak rozmiar, waga i wygląd – porówna wydarzenia teraźniejsze i przeszłe, budynki i ludzi, jak również długość statków budowanych w Stoczni Gdańskiej ze statkami kosmicznymi Stanisława Lema oraz wysokość Fontanny Neptuna z pomnikiem na Westerplatte.

Anders Bojen i Kristoffer Ørum
Wernisaż Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych ALTERNATIVA
Hala 90B - tereny dawnej Stoczni Gdańskiej
28 maja, 2011
Start: 21.00

>>>

Z przyjemnością informujemy, iż laureatem pierwszej nagrody w wysokości 1 200 PLN, został p. Jarosław Czarnecki (Elvin Flamingo) z Gdańska.

Pozostali medaliści:

2 miejsce - Jacek Tymoszuk, Gdynia (600 PLN)
3 miejsce - Robert Walentynowicz, Wrocław (400 PLN)

Serdecznie gratulujemy!

Łącznie w konkursie wzięło udział 10 artystów. Nagrodzone prace wykorzystane zostaną podczas promocji Festiwalu Alternativa na stronach internetowych IS Wyspa, Alternativa, Youtube, Vimeo oraz pokrewnych, serwisach społecznościowych, vortalach kulturalnych itd. Ponadto, trzy najlepsze oraz wybrane spoty pozostałych twórców, będą zaprezentowane szerszej publiczności podczas Stoczniowej Majówki, odbywającej się w dniach 1-2 maja 2011 r. w siedzibie IS Wyspa i klubie Buffet.



>>>
Pod tytułem Sekrety i Kłamstwa, Alternativa udostępnia swą nową przestrzeń. Tylko jednej nocy - 3 grudnia, bez fajerwerków i fanfar, Hala 90B otworzy się dla widzów, wciągając ich do środka, wprost do zimnej, ciemnej rzeczywistości.


>>>