_Wydarzenia


7 lipca rozpocznie się kolejna odsłona wystawy Wyspa. Teraz jest teraz.

Wystawa w Instytucie Sztuki Wyspa jest poświęcona działaniom artystów na terenie Gdańska w latach 80tych i na początku 90tych; posługując się materiałami archiwalnymi, twórcy wystawy zaprosili publiczność do symbolicznego odtworzenia momentu z przeszłości (pokaz Teraz jest teraz, w dniach 7-9października 1988 roku), gdy intuicje artystów prowadziły ich do definiowania własnej relacji z otoczeniem. Stworzenie proto-instytucji artystycznej na Wyspie Spichrzów, z jej ruinami, przyrodą, lokalizacją – było odkryciem otoczenia jako fizycznego medium prac, ale i pozwoliło na to, by w działaniu artystycznym rozpoznawać stopniowo elementy większej całości.

Pavel Sterec: sytuacja skonstruowana dla miłośników ptaków na terenie Gdańska
Wszystkie wydarzenia odbywają się w sobotę 7 lipca o godz. 12.00 wstęp wolny !


Warsztat: Pierwsza pomoc dla dzikiego ptaka
Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów", ul. Turystyczna 3 Gdańsk Sobieszewo

Obóz ornitologiczny: „Poznaj i pomóż chronić!”
Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING

Projekcja filmu: Skrzydlaci Sprzymierzeńcy Lasu
Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Straganiarska 43/46; Gdańsk

Wykład: Wędrówki bociana białego
Instytut Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145 B; Gdańsk (na terenie Stoczni Gdańskiej)

W ramach pierwszej z prac performatywnych w ramach projektu Wyspa. Teraz jest teraz Pavel Sterec zaprasza do udziału w wydarzeniach poświęconych obserwacji ptaków. W każdym z tych wydarzeń poznajemy inną perspektywę z jakiej możemy przyjrzeć się relacji między zwierzęciem a człowiekiem. Tematy i przebieg spotkań są odpowiedzią na pasję osób działających na terenie Gdańska, którzy hobbystycznie bądź zawodowo zajmują się ornitologią.
 
Sterec z wielu gdańskich grup hobbistycznych wybrał jedną i odnalazł organizowane w Gdańsku wydarzenia dla miłośników ptaków. Doprowadził też do realizacji kolejnych, w geście, który jest działaniem na rzecz pewnej społeczności, jest w swoim nadmiarze ambiwalentny: wszystkie wydarzenia odbywają się równocześnie. W projekcie Pavla Stereca, w serii lustrzanych odbić, przeglądają się w sobie wydarzenia, informacje i grupy społeczne. Artysta opatrzył swoją pracę, której sensy są w stanie się przeciąć jedynie na wystawie-archiwum tytułem: Gdy tyle się dzieje, to raczej zostanę w domu. Ironiczny tytuł-hipoteza może odnosić się zarówno do instytucji kultury, które dążą do definiowania wartościowych modeli życia społecznego, konkurując na tym polu z innymi inżynierami życia w późnym kapitalizmie, jak i leżącego u źródeł wszelkiego zaangażowania kwestii współbycia – podzielanego czasu i przestrzeni, która w tym wypadku poddana jest emocjonalnej próbie związanej z wyborem.

Pavel Sterec jest czeskim artystą, który tworzy konceptualne instalacje, performans, projekty kuratorskie, które odwołują się do sposobów organizacji wiedzy w różnych dyscyplinach – zarówno naukowych, jak i związanych z życiem codziennym. Mechanizmem, który często uruchamia poetycki potencjał tych sytuacji jest przecięcie perspektyw, które definiują charakter, dążenia, sposób zaangażowania grup biorących w nich udział, w tym samego artysty działającego wobec nich.

>>>