_Wydarzenia


ALTERNATIVA 2012 – MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUK WIZUALNYCH

pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdańska


Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na Alternativa 2012, przedsięwzięcia, poprzez które poszukujemy z Państwem dróg zdobywania wiedzy i badamy możliwe sposoby istnienia i działania we współczesności. Zapraszamy do spektakularnej Hali 90B oraz naszego Instytutu a także na działania w przestrzeni miasta i stoczni. Do oglądania, działania, zastanawiania się i dyskutowania.

Tegoroczny program obejmuje dwie wystawy główne Materialność oraz Wyspa. Teraz jest teraz, wykłady, działania, performans i koncerty. Informacje na bieżąco na naszej stronie internetowej.

MATERIALNOŚĆ, Hala 90 B
Co to jest materia i materiał? W świecie, w którym nawet komórki ciała stają się przedmiotem działań nauki a zarazem obrotu komercyjnego, nawet ludzkie ciało staje się materiałem. Otaczają nas rzeczy i substancje, używamy ich a one wpływają na formy naszego działania, Czym jest dzisiejszy materializm?

Materialność, zgłębia wizualne, zmysłowe, przekształceniowe, polityczne i naukowe zdolności materiałów. To rozmieszczone w przestrzeni wystawy badanie, stanowi próbę uchwycenia namacalności, akumulacji, zagęszczania i przekształceń z punktu widzenia politycznych, naukowych, performatywnych i eksperymentalnych możliwości, jakie stwarza materialność. Jest ono poszukiwaniem potencjału w tkankach wibracjach, cyrkulacji bezforemnego materiału i w sposobie, w jaki materiał nabiera kształtów. Jest też próbą wniknięcia w emocjonalną relację z przedmiotem oraz rozmiękczenia granic między ciałem a materiałem, a także w materialność ciała jako taką. Zobaczmy siebie jako część świata materii i jego wewnętrznych relacji.

Artyści: Lara Almarcegui, Rosella Biscotti i Kevin van Braak, André Cepeda i Eduardo Matos, Maureen Connor i Kadambari Baxi, Marcelo Expósito, Iñaki Garmendia, Martí Guixé, Sally Gutierrez, Lawrence Abu Hamdan, Sjef Henderickx, Arne Hendriks, Mateusz Herczka, Ernst van der Hoeven, Katarzyna Józefowicz, Hiwa K, Grzegorz Klaman, Kasia Krakowiak, Robert Kuśmirowski, Michał Mądracki, Maciej Mądracki, Gilles Lepore, Paulo Mendes, Lex Pott, Partizan Publik, Patrícia Azevedo Santos, Hito Steyerl, Michał Szlaga, Ronald van Tienhoven, Mariusz Waras, Jólan van der Wiel, Erlea Maneros Zabala, Silvia Zayas oraz Lisa Schmidt-Colinet, Alexander Schmoeger i Florian Zeyfang.

Kuratorzy projektu: Aneta Szyłak, Ines Moreira, Leire Vergara, Arne Hendriks
Współpraca kuratorska: Maks Bochenek



>>>

ALTERNATIVA 2012 – MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUK WIZUALNYCH

pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdańska


Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na Alternativa 2012, przedsięwzięcia, poprzez które poszukujemy z Państwem dróg zdobywania wiedzy i badamy możliwe sposoby istnienia i działania we współczesności. Zapraszamy do spektakularnej Hali 90B oraz naszego Instytutu a także na działania w przestrzeni miasta i stoczni. Do oglądania, działania, zastanawiania się i dyskutowania.


WYSPA.TERAZ JEST TERAZ, Instytut Sztuki Wyspa
Wyspa. Teraz jest teraz to prezentacja archiwum Fundacji Wyspa Progress uzupełnionego fragmentami archiwów artystów - dokumentacji trzydziestu lat działań artystycznych w Trójmieście, do której to tradycji odwołuje się Instytut Sztuki Wyspa. Na korpus wystawy w budynku dawnej szkoły budowy okrętów na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej składają się fotografie, wycinki prasowe, książki i magazyny, ustne i pisemne relacje, druki, teksty, dokumenty, szkice artystyczne i instytucjonalne. Sam tytuł działa wbrew wszystkim tym znacznikom czasu przeszłego, które zdają się konieczne, by wprowadzić gości w przestrzeń ekspozycji.

Wystawa jest podzielona na dwie pozostające ze sobą w intensywnej relacji części. Dokumentacyjny spektakl parteru odbija się w spoczywającej nad nim monumentalnej strukturze reprezentacji teraźniejszości na pierwszym piętrze. Do wystawy włączona została sama przestrzeń Instytutu Sztuki Wyspa (nie tylko budynku) jako swoiste ready made, przedmiot gotowy wykorzystany raz jeszcze i wyrażający potencjał nasycania go co raz to inną aurą. Czymś takim są także przekształcające się nieustannie postindustrialne i neokapitalistyczne krajobrazy widoczne przez okna Wyspy, które na podobnej zasadzie określamy jako część wystawy.

W ramach wystawy odbędą się projekty efemeryczne i performatywne interwencje takich artystów jak: Agata Biskup i Przemek Czepurko, Mateusz Kula we współpracy z Aleksandrą Jach i Krzysztofem Skoczylasem, Mikołaj Moskal, Konrad Smoleński, Pavel Sterec oraz Zorka Wollny.

Kuratorzy projektu: Dominik Kuryłek, Anna Ptak, Ewa Małgorzata Tatar
Współpraca kuratorska: Wojciech Orlik
Architektura wystawy: Krzysztof Skoczylas
Asystentki kuratorów: Wiktoria Kozioł, Katarzyna Nalezińska, Marta Świetlik
Oprawa graficzna wystawy: Kaja Gliwa


>>>