_News


Drodzy Widzowie, Współpracownicy, Przyjaciele

ponad dwuletni program Alternativa 2010-2012, w którym wzięło udział do dziś ponad 30 tysięcy osób kończy się 31 grudnia. W związku z tym zapraszamy w dniu 27 grudnia na godz. 18 na kilkugodzinne wydarzenia podsumowujące, zlokalizowane w Archiwum oraz Klubie Buffet.

Wydarzenia, które przygotowaliśmy skupiają się na wiedzy o sztuce, ekonomii, zasobach i wartościach. Zapraszamy!

Wirtualna Strefa Ekonomiczna: o ekonomii nadwyżek i wartości resztek


Kurator: Kuba Szreder
Uczestnicy: Maciek Czeredys, Michał Kozłowski, Ewa Majewska, Jacek Niegoda, Natalia Romik, Kuba Szreder


Okres tuż po świątecznym obżarstwie a jeszcze przed sylwestrowym zawieszeniem to idealny moment na premierową odsłonę Wirtualnej Strefy Ekonomicznej, wspólną eksplorację ekonomii na wspak. Oś tematyczna tego spotkania rozciąga się pomiędzy naddatkiem a resztką. Inspiruje nas użytkowanie odpadów (po-przemysłowych), przejadanie zapasów (na kryzys oraz na zimę), marnotrawienie nadwyżek (energetycznych) i recykling pozostałości (świątecznych). Spotkanie będzie zorganizowane na zasadzie ’intelektualnego potlaczu’, szeregu luźno powiązanych wystąpień, toastów, poczęstunków i performance. Kuba Szreder przedstawi założenia W.S.E. oraz opowie o tym, dlaczego sztuka jest bezcenna i czemu tak dużo kosztuje. Natalia Romik zaprezentuje JAD, urbanistyczny przybornik do analizowania resztek miejskiej pamięci, a Maciek Czeredys omówi architektoniczną formę W.S.E.. Jacek Niegoda będzie oddzielał Kolor Czerwony od Koloru Białego w swoim Warsztacie Separacji Kolorów. Michał Kozłowski przedstawi ’Wariacje malthusiańskie. Nadwyżka, resztka, nadmiar ich ich polityczna ekonomia’, a Ewa Majewska wydeklamuje nowe tłumaczenie Skowytu Allena Ginsberga, kultowego poety ekscesu i beat generation.

Zachęcamy też wszystkich uczestników do wspólnotowej konsumpcji po-świątecznych nadwyżek. Zamiast wyrzucać - podzielmy się z innymi. Delektujmy się kolektywnie tym, czego nie jesteśmy w stanie zjeść sami. Przynieśmy swoje ciasta i pierogi, nawet śledzie i bigos będą mile widziane.

Zaraz potem:

Słownik Alternativa
 
Słownik Alternativa to otwarty projekt badawczy, w którym osoby współpracujące z Alternativa umieszczają swoje przemyślenia na temat pojęć istotnych dla ich własnej praktyki artystycznej i intelektualnej. Jest on publikacja on-line, która będzie nadal uzupełniana i sukcesywnie udostępniana publiczności. Pojęcia omawiane w naszym słowniku to słowa kluczowe, które budowały przez dwa i pół roku Alternativa.

Projekt zaprezentują w Buffecie Aneta Szyłak i Aleksandra Grzonkowska

A następnie przechodzimy do Archiwum!

Wyspa Baza – odsłaniamy zasoby i czytelnię

 
W okresie trwania Alternativa prowadzone były intensywne prace nad archiwum i zbiorami bibliotecznymi Fundacji Wyspa Progress realizowane w ramach projektu europejskiego Recuperating the Invisible Past, którego częścią były Alternativa. Poczynając od nowego roku można będzie umawiać się na sprofilowane badania nad naszymi zasobami. Zapraszamy naukowców, kuratorów, krytyków, artystów i dziennikarzy do korzystania z tych zasobów. 27 grudnia robimy wprowadzenie do sposobu organizacji danych i charakteru zbiorów. Nie przegapcie!

Opiekunem archiwum i księgozbioru jest Mirosław Górczyński. To właśnie rezultaty jego dwuletniej pracy udostępnimy każdemu, komu jest bliska dokumentacja sztuki współczesnej i kto chciałby w przyszłości skorzystać z naszej czytelni i zasobów. Wyspa Baza zawiera materiały fotograficzne, video, wycinki prasowe i szeroki wybór książek o sztuce, monografii, katalogów, książek teoretycznych i historycznych.

Projekt prezentują Mirosław Górczyński i Aneta Szyłak

27 grudnia wystawa Nauczyciele. Sokrates u Duchampa kuratorstwa Maksa Bochenka otwarta do godz. 21. W tym dniu moża też będzie nabywać książki Wyspy (z 10%) oraz pamiątki Alternativa: T-shity, kubki, torby i piny z 20% bonifikatą.


>>>

13 grudnia (czwartek)
Godz. 18:00 / Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny


Zapraszamy na drugie z cyklu spotkań, z artystami wystawy Nauczyciele. Sokrates u Duchampa - Wojciechem Zamiarą i Konradem Pustołą. Spotkanie stanowi punkt wyjścia do dyskusji na temat sposobów funkcjonowania i metod edukacyjnych stosowanych w pracowni Intermediów Gdańskiej ASP. Uczestniczy spotkania, będą mieli okazję zapoznać się z dokumentacją prac wybranych studentów, z okresu ich kształcenia pod okiem dwójki zaproszonych wykładowców.

Spotkania w cyklu Nauczyciele. Sokrates u Duchampa, przygotowywane są z myślą o młodych osobach, studentach Akademii Sztuk Pięknych, kierunków humanistycznych oraz o uczniach gimnazjów i szkół artystycznych.




>>>

22 listopada (czwartek)
Godz. 18:00 / Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie z profesorami Witosławem Czerwonką i Grzegorzem Klamanem połączone z prezentacją i dyskusją na temat sposobu funkcjonowania i metod edukacyjnych w katedrze Intermediów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestnicy zaprezentują również dokumentację prac wybranych studentów z okresu ich kształcenia w pracowniach obu zaproszonych artystów-pedagogów.

Spotkanie skierowane jest głównie do studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i kierunków humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz uczniów gimnazjów i liceów plastycznych.


Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy Nauczyciele. Sokrates u Duchampa

>>>

16 listopada (piątek)
Godz. 20:00 / Instytut Sztuki Wyspa

(o 20:30 przewidziany jest performans Angeliki Fojtuch)
Wstęp wolny


Godziny otwarcia: wtorek - niedziela od 12:00 do 18:00
W dniu wernisażu, oraz podczas trwania Festiwalu Narracje (16 - 18 listopada)
wystawy czynne do północy

Wystawa Nauczyciele. Sokrates u Duchampa jest próbą zbliżenia środowiska akademickiego z Wyspą jako instytucją artystyczną oraz Alternativami, jako strategicznym projektem, który mamy zamiar rozwijać przez następne lata 2013-2016. Wiąże się z obserwacją nowych globalnych zjawisk w dziedzinie pedagogiki artystycznej i jej wpływu na obraz i efektywność świata sztuki. Podstawowym wyzwaniem dla studiów intermedialnych jest nieustające reagowanie na zmieniające się warunki i wymagania otoczenia oraz zdolność do szybkiego przystosowania programu nauczania wobec dynamicznej transformacji w społeczeństwie informatycznym. Musimy zacząć na nowo przyglądać się temu, co znaczy edukować artystę w oraz przyjrzeć się relacjom pomiędzy strukturą gdańskiej szkoły a nieformalnymi więziami, jakie łączą środowisko artystyczne i powodują, że artyści łączą się w grupy / kolektywy lub też działają indywidualnie.

Artyści: Bogna Burska, Witosław Czerwonka, Elvin Flamingo, Angelika Fojtuch, Grzegorz Klaman, Konrad Pustoła, Maciej Salamon, Adam Witkowski,  Wojciech Zamiara

Idea wystawy: Grzegorz Klaman
Kurator: Maks Bochenek

Organizatorzy:
Instytut Sztuki Wyspa i Katedra Intermediów ASP w Gdańsku
Wystawa zorganizowana w ramach Festiwalu Alternativa 2012

>>>

Szanowni Państwo, w związku z chorobą prelegentki jesteśmy zmuszeni odwołać niedzielny wykład prof. Irit Rogoff. Postaramy się zaprosić Panią Profesor ponownie, gdy poczuje się lepiej i obowiązki pozwolą Jej podróżować. Przepraszamy!

-----------------------------

16 września (niedziela)
Godz. 18:00 / Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny

Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na spotkanie z prof. Irit Rogoff, wybitną autorką, kuratorką, teoretyczką sztuki i pedagożką, twórczynią Wydziału Kultury Wizualnej w Kolegium Goldsmiths Uniwersytetu Londyńskiego.

Rogoff prowadzi program doktorancki Curatorial/Knowledge, program magisterski w zakresie sztuki globalnej oraz nowe Centrum Badań Geokulturowych. Rogoff wiele pisała o geografii, globalizacji i współczesnych praktykach partycypacyjnych w rozszerzonym polu sztuki. Zbiór jej najnowszych esejów pt. Unbounded - Limits’ Possibilities, został opublikowany w 2012 roku w magazynie e-flux/Sternberg, a jej nowa książka Looking Away - Participating Singularities, Ontological Communities wyjdzie w roku 2012. Irit Rogoff mieszka i pracuje w Londynie.

Rozszerzające się pole

Żyjemy w rozszerzającym się polu, w którym wszelkie definicje praktyki, działań ją wspomagających i jej ram instytucjonalnych zostały przesunięte i rozmyte. Niemniej fakt, że zostawiliśmy daleko za sobą jakiekolwiek narzucające przymus definicje, wszyscy uczestniczymy w wielorakich praktykach, a nasza wspólna wiedza, jaką dzielimy, opiera się na różnorodnych podstawach, ma poważne implikacje. Z jednej strony dominacja neoliberalnych modeli pracy, które waloryzują hiperprodukcję oznacza, że zaistniał popyt nie tylko na produkcję pracy, ale także na odnalezienie sposobów jej fundowania, budowania otoczenia, które pozwala ją utrzymać i tworzenia dyskursywnych ram, które otwierają ją na następną dyskusję, jaka z kolei będzie bez końca włączać ją w sieć dalszej pracy lub innych struktur, rozszerzających jej zasięg i pozornie dających jej przyzwolenie na poszerzanie zakresu jej oddziaływania. W takim kontekście, ekspansja jest postrzegana jako przedsięwzięcie postfordiańskie.

Wykład Irit Rogoff prezentujemy w ramach Festiwalu Alternativa 2012, w serii spotkań z wybitnymi twórcami i intelektualistami działającymi na polu sztuki współczesnej.

Partner spotkania - British Council

>>>

Spotkanie z Oliverem Resslerem

12 lipca (czwartek)
Godz. 18.00 / Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny


Oliver Ressler zaprezentuje nowe prace, dotykające punktów zapalnych i skutków globalnego kryzysu finansowo-gospodarczego, a także skazy na modelu demokracji parlamentarnej, leżącej u jego podstaw, a ujawnionych właśnie przez ten kryzys. Ressler często opiera swe filmy i instalacje na formie wywiadu, w których artysta buduje platformę, przedstawiającą zainteresowania swego rozmówcy.

Bio:

Oliver Ressler, ur. 1970, mieszka i pracuje w Wiedniu. Tworzy wystawy, projekty w przestrzeni publicznej i filmy na takie tematy jak gospodarka, ekonomia, formy oporu i społeczne alternatywy. Prace artysty pokazywano na wystawach indywidualnych w Muzeum Sztuki w Berkeley w USA, Centrum Sztuki Współczesnej Platform Garanti w Istambule, Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie, Kunstraum przy Uniwersytecie w Lüneburgu, Centrum Kulturalnym Conde Doque w Madrycie, Aleksandryjskie Forum Sztuki Współczesnej w Egipcie, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie oraz Przestrzeni Projektowej Cube w Tajpej.


>>>

7 lipca rozpocznie się kolejna odsłona wystawy Wyspa. Teraz jest teraz.

Wystawa w Instytucie Sztuki Wyspa jest poświęcona działaniom artystów na terenie Gdańska w latach 80tych i na początku 90tych; posługując się materiałami archiwalnymi, twórcy wystawy zaprosili publiczność do symbolicznego odtworzenia momentu z przeszłości (pokaz Teraz jest teraz, w dniach 7-9października 1988 roku), gdy intuicje artystów prowadziły ich do definiowania własnej relacji z otoczeniem. Stworzenie proto-instytucji artystycznej na Wyspie Spichrzów, z jej ruinami, przyrodą, lokalizacją – było odkryciem otoczenia jako fizycznego medium prac, ale i pozwoliło na to, by w działaniu artystycznym rozpoznawać stopniowo elementy większej całości.

Pavel Sterec: sytuacja skonstruowana dla miłośników ptaków na terenie Gdańska
Wszystkie wydarzenia odbywają się w sobotę 7 lipca o godz. 12.00 wstęp wolny !


Warsztat: Pierwsza pomoc dla dzikiego ptaka
Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów", ul. Turystyczna 3 Gdańsk Sobieszewo

Obóz ornitologiczny: „Poznaj i pomóż chronić!”
Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING

Projekcja filmu: Skrzydlaci Sprzymierzeńcy Lasu
Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Straganiarska 43/46; Gdańsk

Wykład: Wędrówki bociana białego
Instytut Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145 B; Gdańsk (na terenie Stoczni Gdańskiej)

W ramach pierwszej z prac performatywnych w ramach projektu Wyspa. Teraz jest teraz Pavel Sterec zaprasza do udziału w wydarzeniach poświęconych obserwacji ptaków. W każdym z tych wydarzeń poznajemy inną perspektywę z jakiej możemy przyjrzeć się relacji między zwierzęciem a człowiekiem. Tematy i przebieg spotkań są odpowiedzią na pasję osób działających na terenie Gdańska, którzy hobbystycznie bądź zawodowo zajmują się ornitologią.
 
Sterec z wielu gdańskich grup hobbistycznych wybrał jedną i odnalazł organizowane w Gdańsku wydarzenia dla miłośników ptaków. Doprowadził też do realizacji kolejnych, w geście, który jest działaniem na rzecz pewnej społeczności, jest w swoim nadmiarze ambiwalentny: wszystkie wydarzenia odbywają się równocześnie. W projekcie Pavla Stereca, w serii lustrzanych odbić, przeglądają się w sobie wydarzenia, informacje i grupy społeczne. Artysta opatrzył swoją pracę, której sensy są w stanie się przeciąć jedynie na wystawie-archiwum tytułem: Gdy tyle się dzieje, to raczej zostanę w domu. Ironiczny tytuł-hipoteza może odnosić się zarówno do instytucji kultury, które dążą do definiowania wartościowych modeli życia społecznego, konkurując na tym polu z innymi inżynierami życia w późnym kapitalizmie, jak i leżącego u źródeł wszelkiego zaangażowania kwestii współbycia – podzielanego czasu i przestrzeni, która w tym wypadku poddana jest emocjonalnej próbie związanej z wyborem.

Pavel Sterec jest czeskim artystą, który tworzy konceptualne instalacje, performans, projekty kuratorskie, które odwołują się do sposobów organizacji wiedzy w różnych dyscyplinach – zarówno naukowych, jak i związanych z życiem codziennym. Mechanizmem, który często uruchamia poetycki potencjał tych sytuacji jest przecięcie perspektyw, które definiują charakter, dążenia, sposób zaangażowania grup biorących w nich udział, w tym samego artysty działającego wobec nich.

>>>

Mamy przyjemność polecić Państwu dwie najświeższe publikacje Instytutu Sztuki Wyspa/ Alternativa Editions:

Przewodnik Alternativa jest zwięzłym kompendium wiedzy, wprowadzającym do dwóch głównych projektów wystawienniczych tegorocznej odsłony festiwalu – Materialność oraz Wyspa. Teraz jest teraz. Jego przystępny format oraz dodatkowe, wykraczające poza przestrzenie wystaw, informacje sprawią, że będzie też dobrym towarzyszem w trakcie zwiedzania terenów postoczniowych podczas wizyty w Gdańsku.

Praca i wypoczynek jest pierwszą częścią z serii publikacji Alternativa. Antologia, które towarzyszą wystawom prezentowanym w ramach festiwalu. Publikacja ta jest teoretycznym uzupełnieniem, które podejmuje dialog z najważniejszymi zagadnieniami poruszanymi przez festiwal w 2011, ale też w 2012 roku – z problematyką przemian pracy oraz ich skomplikowaną relacją względem ekonomii czasu. W trzech rozdziałach: Trud wypoczynku, Koinonia oraz Dokąd chcesz się dzisiaj wybrać? zawarte zostały teksty, za pośrednictwem których można przyjrzeć się współczesnej sytuacji pracy z perspektywy uwarunkowań ekonomiczno-historycznych mieszczących się w dwóch tytułowych pojęciach – pracy i czasu wolnego, ponadto zagadnieniu kooperacji i pracy umysłowej na przykładzie współczesnej praktyki artystycznej, a także przyszłości pracy w ogóle. Tytuł ostatniego rozdziału Dokąd chcesz się dzisiaj wybrać? - hasło firmy Microsoft z heroicznych początków epoki bańki internetowej – jest dzisiaj jednym z najważniejszych pytań współczesnych społeczeństw. Kryją się za nim niepokoje o pracę emigrantów, prekaryjnych pracowników umysłowych i artystów, jak i problemy związane z zanikającym sektorem pracy fizycznej.

Publikacja zawiera przedruki, teksty wcześniej nie tłumaczone oraz wywiady m.in. takich autorów, jak: Max Weber, Cornelius Castoriadis, Keti Czuchrow, Borys Arwatow, Hito Steyerl, Paul Lafargue, Ben Kafka, Geert Lovink, Henri Lefebvre, Slavoj Žižek czy David Graeber.

Redaktor prowadzący Alternativa Editions: Krzysztof Gutfrański
Projekt graficzny całości festiwalu: Tomasz Bersz i Marian Misiak

Zamówienia
Sekretariat(at)wyspa.art.pl

Więcej informacji w zakładce Publikacje


Długofalowy program wydawniczy festiwalu Alternativa łączy lokalne tradycje robotniczej i aktywistycznej historii Gdańska z globalnymi dyskursami poszukującymi nowych formuł dla krytycznego myślenia oraz roli sztuki w nowoczesnych społeczeństwach.

>>>

PROGRAM OTWARCIA 25- 27. 05.  2012

25 maja (piątek)

12.00 - 18.00 Dzień otwarty dla mediów i profesjonalistów (zapisani goście, członkowie
AICA, IKT, CIMAM lub ICOM) - Hala 90 B / Instytut Sztuki Wyspa

12.00 - 14.00  Konferencja prasowa oraz kuratorskie oprowadzanie po wystawach – Sala konferencyjna / budynek Instytutu Sztuki Wyspa

15.00 Pokaz przedpremierowy filmu Elvina Flamingo o Alternativa 2010-2011 - Sala konferencyjna / budynek Instytutu Sztuki Wyspa.

17.00 Alfredo Cramerotti - Tagowanie i inne rozkosze współczesnego życia (wykład w języku angielskim z tłumaczeniem polskim) – Sala konferencyjna / budynek Instytutu Sztuki Wyspa.
Wykład otwarty dla publiczności.

21.00 PARIAH (R&S / London) – Klub Buffet


26 maja (sobota)

18.00 Udostępnienie wystaw dla zwiedzających

19.00 Oficjalne otwarcie Festiwalu z udziałem Prezydenta Gdańska p. Pawła Adamowicza  - Hala 90 B

20.00 Szelest Spadających Papierków – koncert, Hala 90 B

21.00 Pink Freud - koncert, Hala 90 B

22.30 after party w Klubie Buffet
wystawy czynne do godz. 24


27 maja (niedziela)

14.00
Pascal Gielen - Biennale i scena artystyczna: postinstutucja w posfordiańskiej fabryce kreatywności (wykład w języku angielskim z tłumaczeniem polskim) - Sala konferencyjna / budynek Instytutu Sztuki Wyspa.

20.00 NILS PROJECT (Paryż) - koncert premierowy w Klubie Buffet

>>>
Otwarcie Festiwalu Alternativa 2012

26 maja (sobota)
Godz. od 20.00 / Hala 90B, dawne tereny Stoczni Gdańskiej

Wstęp wolny

Pink Freud

Założony w 1998 r. przez Wojtka Mazolewskiego zespół Pink Freud, to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie. Formacja przyczyniła się do zmiany generacyjnej na polskiej scenie jazzowej i do otworzenia rynku wydawniczego na siłę muzyki niezależnej. Przedefiniowała też jazzową kompozycję, dostosowując ją do nowoczesnej i wymagającej publiczności i serwując radykalny jazz z najwyższej półki. Ich autorska wizja muzyki charakteryzuje się wykonawczym kunsztem i sceniczną ekspresją. W 2008 i 2009 roku Pink Freud został wybrany najlepszym zespołem elektrycznego jazzu w ankiecie Jazz Top 2007 miesięcznika "Jazz Forum". Zespół odebrał też nagrodę Jazzowego Oscara, przyznawana przez Stowarzyszenie Melomani. Rok 2011 Pink Freud zainicjował w Londyńskiej The Barbican premierą muzyki filmowej do arcydzieła polskiej kinematografii z 1929 roku pt "Mocny Człowiek" w reż. Henryka Szabo na podstawie powieści Stanisława Przybyszewskiego. Zespół rozpoczął pracę nad nowym albumem pt "DO-RE-MI-FOR-SA".
(za www.meskiegranie.pl/)

Szelest Spadających Papierków

Niegdyś (lata 80/90) była to grupa zupełnie niesubordynowana, o płynnym składzie i zmiennym instrumentarium (muzycy często niszczyli lub gubili instrumenty po szaleńczych koncertach). W 2008 roku odrodziła się za sprawą Szymona Albrzykowskiego i Sławka ’Oziego’ Żamojdy. W obecnym składzie SSP to zwarty noisowy duet serwujący abstrakcyjną nie-muzykę przy użyciu analogowego generatora (syntezatora) znanego m.in. także z Prawatta i KSAS oraz zestawu Game-Boy’ów. W obecnym składzie grupa nagrała jeden album studyjny i dwa koncertowe.


>>>

Alternativa 2012
Dyrektor artystyczna: Aneta Szyłak

Dni dla profesjonalistów 25-27 maja 2012
Wernisaż: 26 maja g. 18:00
Rejestracja i zapytania: alternativa2012(at)wyspa.art.pl, pr-wyspa(at)wyspa.art.pl

Wystawy czynne do 30 września

Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na otwarcie Alternativa 2012, przedsięwzięcia, w którym poszukuje się rozmaitych dróg zdobywania wiedzy i bada możliwe sposoby istnienia i działania we współczesności. Tegoroczny program obejmuje dwie wystawy Materialność oraz Wyspa. Teraz jest teraz.


Lista artystów biorących udział w wystawie Materialność:
Lara Almarcegui, Rosella Biscotti i Kevin van Braak, Maureen Connor i Kadambari Baxi, André Cepeda i Eduardo Matos, Marcelo Expósito, Iñaki Garmendia, Martí Guixé, Sally Gutierrez, Lawrence Abu Hamdan, Sjef Henderickx, Arne Hendriks, Mateusz Herczka, Ernst van der Hoeven, Katarzyna Józefowicz, Hiwa K, Grzegorz Klaman, Kasia Krakowiak, Robert Kuśmirowski, MML STUDIO [Michał Mądracki, Maciej Mądracki, Gilles Lepore], Paulo Mendes, Lex Pott, Partizan Publik, Patrícia Azevedo Santos, Hito Steyerl, Michał Szlaga, Ronald van Tienhoven, Mariusz Waras, Jólan van der Wiel, Erlea Maneros Zabala, Silvia Zayas oraz Lisa Schmidt-Colinet, Alexander Schmoeger i Florian Zeyfang.

Drugą wystawą tegorocznych Alternativ, jest Wyspa. Teraz jest teraz, której kuratorami są Ewa Małgorzata Tatar, Dominik Kuryłek i Anna Ptak, a architektonicznie zdefiniował ją Krzysztof Skoczylas. Zespół ten skupił się na dziedzictwie Wyspy i zawartości jej archiwów, przyglądając się jednocześnie jej w funkcjonalnym kontekście współczesności. Wystawa przekazuje zarówno interpretacyjny potencjał archiwum Wyspy, jak i bada metodologię Wyspy, jej koncepcje wspólnotowości, dyskursywne podejście i to, co kuratorzy projektu nazwali "wysiłkiem kontynuacyjnym". Wyspa. Teraz jest teraz składa się z bogatego materiału dokumentacyjnego artystów związanych z Wyspą w jej wczesnym okresie działalności i otwiera pole dla projektów efemerycznych i performatywnych interwencji dla i dzięki młodemu pokoleniu takich artystów jak: Agata Biskup i Przemek Czepurko, Mateusz Kula we współpracy z Aleksandrą Jach i Krzysztofem Skoczylasem, Mikołaj Moskal, Konrad Smoleński, Pavel Sterec oraz Zorka Wollny.

Wystąpienia artystów i wykłady wygłoszone zostaną między innymi przez: Hito Steyerl, Larę Almacequi, Emilio Moreno, Marcelo Esposito, Sally Gutierrez i Olivera Resslera.

Lista znakomitych wykładowców, którzy będą mieli swe wystąpienia w trakcie festiwalu Alternativa 2012 obejmuje: Franco Berardiego, Alfredo Cramerottiego, Okwui Enwezora, Pascala Gielena, Miguela Robles Durana oraz Irit Rogoff. Prosimy zaglądać na naszą stronę internetową, gdzie podajemy szczegółowy plan wykładów, warsztatów oraz uaktualniamy informacje.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa 2010–2012 jest przedsięwzięciem przygotowanym przez Instytut Sztuki Wyspa i Miasto Gdańsk, przy dodatkowych funduszach z Komisji Europejskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Pomorskiego, i innych.

Materialność to dwuletni projekt europejski, realizowany we współpracy między Wyspą, Vessel w Bari, Polytechnico w Tomarze i Kibla w Mariborze.


>>>

Hito Steyerl - Białe cienie - czego brak na wizerunkach


13 kwietnia (piątek)
Godz. 17.00 / Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Audytorium, Targ Węglowy 6
Wstęp wolny



Instytut Sztuki Wyspa
zaprasza do Audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na wykład wybitnej niemieckiej artystki i pedagożki artystycznej Hito Steyerl, uczestniczki tegorocznych Alternativa. Wykład jest pierwszą publiczną prezentacją z szeregu zaplanowanych w ramach Alternativa i inauguruje współpracę w obszarze wiedzy pomiędzy Instytutem i Akademią. W 2013 roku Steyerl przygotuje w Wyspie swoja wystawę indywidualną.

W ramach wykładu w ASP Hito Steyerl opowie o swych najnowszych przedsięwzięciach, szczególnie o recyklingu obrazów medialnych i początkach obecnego kryzysu finansowego w pracy "In Free Fall", a w pracy "The Kiss" - wideo wykonanym techniką skanera laserowego - opowie o pewnym incydencie w trakcie wojny w Bośni w 1993 roku. Jak zmieniają się oczekiwania wobec dokumentów wraz z technologia 3d? A co ma to wspólnego z "wycofywaniem się z reprezentatywności?"

Hito Steyerl - twórczyni filmowa, pedagożka artystyczna i pisarka mieszkająca w Berlinie.
Rozpoczynała od filmowych esejów, stopniowo angażując się w działania na polu sztuki. Jej główne zainteresowania to wizerunek cyfrowy, jego obieg i materialność. Jej prace sytuują się na pograniczu kina i sztuk pięknych, między teorią a praktyką. Steyerl jest również autorką książki poświęconej zagadnieniu filmu dokumentalnego w sztuce i redaktorką kilku innych.


Wykład Hito Steyerl zorganizowany został przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku


>>>

Julia Gierczak - wykład towarzyszący wystawie re.act.feminism #2

19 kwietnia (czwartek)
Godz. 18.00 / Instytut Sztuki Wyspa
Wstęp wolny

Wykład poświęcony będzie wybranym realizacjom filmowym i quasi-filmowym francuskiej autorki kina, Catherine Breillat – to próba odnalezienia utraconej spójności na gruncie psychoanalitycznej teorii, bez której nie można mówić o pracy (post)feminizmu w kinie najnowszym. Interferencje z różnymi obszarami popkultury w filmach Barbe Bleue czy Śpiąca królewna oraz oscylowanie na granicy pornografii w Romansie i Anatomii piekła – to dwa skrajne kierunki obierane przez Breillat, a jednocześnie najważniejsze bieguny (post)feminizmu we współczesnej kulturze audiowizualnej.

Julia Gierczak – rocznik 1983, doktorantka w Katedrze Kulturoznawstwa UG, animatorka kultury, filmoznawczyni, polonistka i redaktorka książek, członkini zespołu redakcyjnego „Panoptikum”. Przygotowuje doktorat poświęcony różnym aspektom sztuki aktorskiej w filmach François Ozona. Jej zainteresowania badawcze obejmują głównie perspektywę gender i queer studies w filmoznawstwie, teorię kina i praktyk intermedialnych, problematykę sztuki aktorskiej w kinie współczesnym, ze szczególnym uwzględnieniem twórców brytyjskich i francuskich oraz wybranych aspektów kinematografii dalekowschodnich (Chiny, Hongkong, Japonia, Tajlandia, Wietnam).

>>>

Instytut Sztuki Wyspa
poszukuje kilkudziesięciu stołów, które staną się częścią instalacji w ramach wystawy “Materialność” podczas Festiwalu ALTERNATIVA 2012. Będą one stanowiły otwartą, dostępną dla wszystkich platformę dyskusji, spotkań i warsztatów. Jest to doskonała okazja, aby ponownie wykorzystać swoje niepotrzebne już meble i mieć swój udział w tegorocznych Alternativach. Styl, rozmiar i kształt mebla dowolne!

Wyspa zapewnia odbiór mebli z Trójmiasta i okolic. Wszystkich darczyńców zaprosimy na uroczyste otwarcie Alternativ w Hali 90B na terenie Stoczni Gdańskiej 26 maja 2012 i obdarujemy przewodnikiem po wystawie. Grupę darczyńców zaprosimy także na specjalne oprowadzanie po wystawie.

Prosimy o kontakt z Piotrem Szmytem.
piotr.szmyt(at)wyspa.art.pl
500 125 933

Zapraszamy do odwiedzenia naszych stron internetowych: www.alternativa.org.pl , www.wyspa.art.pl
>>>

Wykład towarzyszący wystawie re.act.feminism #2


27 marca (wtorek)
Godz. 19.00 / Instytutu Sztuki Wyspa
Wstęp wolny



W ramach wykładu przyglądając się m.in. takim wystawom jak „Gender Check”, „Inside the visible”, „WACK”, „Re.act.feminism”, czy „Niezgrabne przedmioty” chciałabym zastanowić się nad rożnymi strategiami pracy z widzem przy pomocy medium jakim jest ekspozycja. Zagadnienie to interesuje mnie szczególnie w kontekście sztuki feministycznej, która w moim odczuciu jako swoje główne zadanie postawiła redefinicję polityczności jako redystrybucji tego, co zmysłowe poza uprzedmiotawiającym spojrzeniem.

Ewa Małgorzata Tatar
- krytyczka i historyczka sztuki, redaktorka i kuratorka. Współpracuje z Instytutem Sztuki Wyspa w Gdańsku, Muzeum Narodowym w Krakowie i wydawnictwem Korporacja Ha!art. Redaktorka pisma "Panoptikum". Interesują ją szczególnie strategie wystawiennicze i kuratorskie oraz praktyki krytyczno instytucjonalne i kuratorstwo jako metoda historii sztuki. Kończy doktorat o sztuce feministycznej w Polsce.


>>>

Alternativa 2012 zapowiedź Festiwalu

Materialność / Wyspa. Teraz jest teraz
Gdańsk 2012

Start 25 -27 maja



 
 
>>>

Wernisaż:
Piątek 3 lutego 2012, 19.00, Instytut Sztuki Wyspa

Godziny otwarcia wystaw:
wtorek - niedziela, 12.00-18.00


Maryam Jafri to artystka pracująca w obszarach wideo, performans i fotografii. Jej prace, oparte o proces badawczy i interdyscyplinarne poszukiwania, wyróżnia język wizualny, lokujący się między filmem i teatrem a serią narracyjnych eksperymentów, oscylujący między dziełem opartym o scenariusz a dokumentem, fragmentem a całością. Dzieła Jafri często rozpoczynają się od czegoś, co wydaje się konkretne: czy to archiwum, czy napisanego tekstu, by następnie doprowadzić do rozbicia ustalonych form. Jak twierdzi Bridget Crone, w pracy "Inscenizowane archiwum" ("Staged Archive", 2008) Jafri odnosi się do Narodowych Archiwów Ghany by stworzyć film, kwestionujący relację między archiwum a wiedzą i "prawdą", inscenizuje za to archiwum poprzez serię tableaux, które odwołują się do takich wizualnych i narracyjnych kodów telewizji i kina jak np. dramat sądowy.

>>>
Pragniemy poinformować, że Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa wyróżniono tytułem „odkrycie roku” w rankingu kulturalnym portalu Trójmiasto.pl, natomiast Obóz Solidarność - również przygotowywany w ramach Alternativ - znalazł się pośród „hitów” Polskiej Prezydencji w EU, w  zestawieniu Romana Pawłowskiego z Gazety Wyborczej.

>>>