_News


Promocja przedmiotów kolekcjonerskich Alternativa. Od dziś do 18 grudnia 2011, każdy przedmiot - kubek barowy, notes, przypinka, torba - będzie można nabyć z 10% rabatem. Jeżeli zamówisz 3 i więcej przedmiotów, w tym co najmniej jeden kubek, rabat na całość wyniesie aż 20%!

Lista artystów projektujących na Alternativa, obejmuje takie nazwiska jak Jadwiga Sawicka, Julita Wójcik, Hiwa K i Marian Misiak.

Pełną listę ofertową, kontakt i ceny (od których odejmujemy przyznaną wysokość upustu)  znajdą państwo w zakładce naszego sklepu.


>>>

25 listopada (piątek)
Godz. 21:00 / Hala 90B


Koncept, reżyseria i choreografia: Bożena Eltermann
Muzyka: Olo Walicki
Występują: Anna Steller, Marek Kakareko, Bożena Eltermann, Adrianna Kubik

Gościnnie udział w spektaklu wezmą artyści muzycy:
Gaba Kulka, Olo Walicki

Bilety w cenie: 20 zł.

Najnowszy spektakl Bożeny Eltermann „Heretycy, Heterycy, Hedoniści, Celebryci” nawiązuje do estetyki okresu XX-lecia międzywojennego, a jej autorski Teatr Cynada odnosi się do ekspresjonizmu niemieckiego i twórców takich, jak Rudolf von Laban i Mary Wigman


>>>

Zapraszamy już w weekend, 25 - 27 maja 2012!
 
Alternativa to dwuletni, pilotażowy program ukierunkowany na ustanowienie powtarzalnej, wielkoskalowej, opartej na wiedzy, politycznie zaangażowanej praktyki kuratorskiej, której dystrybucja odbywa się poprzez wystawy, publikacje, warsztaty i audycje radiowe, na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. W przyszłorocznej edycji Festiwalu (2012), kuratorzy Leire Vergara, Ines Moreira, Arne Hendriks oraz Dyrektor Artystyczna Alternativ, Aneta Szyłak, skupią się na pracy wokół pojęcia „materialności”, a Ewa Tatar i Dominik Kuryłek przeczeszą archiwum Wyspy, w poszukiwaniu śladów dawnych praktyk artystycznych, które wpłynęły na zaangażowanie i formy działania Instytutu Sztuki Wyspa, w dniu dzisiejszym. Krzysztof Gutfrański będzie kontynuował pracę jako Szef Publikacji serii wydawniczej Alternativa Editions


Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa 2010-2012 jest wspólną inicjatywą Instytutu Sztuki Wyspa, Miasta Gdańsk i Biura Gdańsk 2016, finansowaną ze środków przyznanych przez Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Unię Europejską.
>>>

W imieniu Instytutu Sztuki Wyspa, serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, uczestnikom oraz licznej widowni za wspaniałą licytację. W gorącej aukcji, osiągnęliśmy znakomity wynik 88 800 PLN. Wszystkie pieniądze, po odjęciu kosztów manipulacyjnych, zostaną przeznaczone na cele kampanii „Kup Sobie Wyspę!” – wykup budynku ISW.


Zapraszamy na stronę artinfo do zapoznania się z katalogiem poaukcyjnym.


>>>

29 września (czwartek)
Godz. 20.00 / Buffet

Koncert:
Le Batard de la Raison / Rozumu Bękart

Zespół Le Batard de la Raison/ Rozumu Bękart to grupa młodych ludzi, których połączyła miłość do muzyki zespołu "Pod Budą", Violetty Villas i wspólne marzenia o karierze łyżwiarskiej. Usłyszawszy ich muzykę Przemysław Dyakowski powiedział: "grajcie to a-moll, a ja zagram free". Tak rzeczywiście się stało. Estetykę zespołu można określić jako pretensjonalnie bezpretensjonalną. Ich muzyka to mieszanka hip-hopu, poezji śpiewanej, barowego gawędziarstwa i antydepresantów. To wyzwanie rzucone rekinom trójmiejskiego show-biznesu i gratka dla każdego kto posiada centralny układ nerwowy, zdolny do przetwarzania i przyswajania zdań złożonych.

Wstęp wolny!

>>>

29 września (czwartek)
Godz. 19.30 / Hala 90B


Performans / Koncert:
Hiwa K With Jim White Once Upon A Time In The West


... With Jim White Once Upon A Time In The West, to projekt Hiwy K, będący efektem przyjaźni i długoletniej współpracy z byłym amerykańskim żołnierzem Jimem Whitem, a obecnie woźnym w niemieckiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie artysta studiował. Dziesięciominutowy performance nawiązuje do finałowej sceny pojedynku w sphagetti-westernie Sergio Leone, „Once Upon A Time In The West”. Projekt z udziałem muzyków i wokalistek z Gdańska odtwarza scieżkę dźwiękową słynnej sceny z muzyką Ennio Morricone. Praca zajmuje się problematyką redystrybucji dominującej kultury, zagadnień reprezentacji i kompetencji. Projekt jest tematycznie związany z wystawą Estrangement.

Gitara: Jim White
Harmonijka: Hiwa K
Występują: Karol Szewczyk - gitara basowa, Rafał Ringlewski - trąbka, Adam Skrzypkowski - trąbka, Tomasz Niedziela - puzon, Krzysztof Greń - perkusja, Ania Szuchiewicz - wokal, Beata Szalkowska - wokal, Zuzanna Ostrowska - wokal, Emilia Laskowska - skrzypce, Małgorzata Bury - skrzypce.
Producentka: Natalia Grzebała

>>>

Miejsce: budki stoczniowców przed wejściem do IS Wyspa

27.08, sobota

OTWARCIE PROJEKTU:
15.00 – 19.00
zwiedzanie wystaw, indywidualne myszkowanie w książkach, oglądanie filmów z mediateki. Stoczniowy Piknik: kuch z glancem i kompot, Buffet pod chmurką, akcja literacko-muzyczna by Peter Łyczkowski (Ply)
15.00-16.30 – warsztaty dźwiękowe z Zorką Wollny – budka rezydentki
16.30 Koncert: Czechoslovakia
17.30 Oficjalne Otwarcie: Karolina Ochab – dyrektor Nowego Teatru, Patrycja Medowska –  zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, Aneta Szyłak – dyrektor Instytutu Sztuki Wyspa
wykład Ewy Tatar z rysunkami Grzegorza Klamana na żywo
18.00 Performans: Jacek Niegoda pt. „Bezpieczeństwo i higiena w pracy rewitalizacyjnej post-robotniczych terytoriów”
18.30 Akcja towarzysząca: Marek Sobczyk "Krzyki z budki" (3x21)
19.00
Wykład Jana Sowy pt. „Solidarność - wydarzenie komunistyczne. Próba reinterpretacji”
20.00 Koncerty: Enchanted Hunters, Peter Łyczkowski (Ply)
22.00 Impreza w Buffecie, ROS (Addiction, Jazzsticks), FABIAN (Bass Pushers)


28.08, niedziela

12.00 „Kobieta polityczna” spotkanie i gotowanie konspiracyjnej zupy „Karuzela” z Henryką Krzywonos
14.00 – 17.00 Warsztaty Barbary Piórkowskiej i Gosi Zamorskiej pt. „Solidarność jajników
15.00-16.30 – warsztaty dźwiękowe z Zorką Wollny
18.00
Koncert: Twilite


30.08, wtorek

15.00-16.30 – warsztaty dźwiękowe z Zorką Wollny
19.00 Dyskusja „Punkty polityczne sztuki”: Igor Stokfiszewski, Aneta Szyłak, Grzegorz Klaman
21.00 Koncert: Trupa Trupa
22.00 Dj set: Hatti Vatti (Buffet)


31.08, środa

15.00-16.30 – warsztaty dźwiękowe z Zorką Wollny
18.00 Wykład Sławomira Magali: “Festung Europa: W obronie raju konsumenta”, moderacja Edwin Bendyk
20.00 Koncert/performance: Zorka Wollny i Stoczniowcy (Hala 90B) Jacek Karasiewicz, Adam Kloskowski, Tomasz Rudnik, Krzysztof Tolak oraz Walery Szczogolew.
20.30 Załadunek i nocna odprawa domków do Kijowa. Koncert: Poghanky.
22.00 Koncert: Gypsy Pill (Buffet)

>>>

Trzy tygodnie dyskusji w Gdańsku - spotkanie podsumowujące
Instytut Sztuki Wyspa, 28 lipca 2011, godz.19.00

W maju i czerwcu 2011, zespół Microsillons gromadził pomysły i komentarze na temat możliwego wykorzystania Stoczni Gdańskiej w przyszłości, prowadząc warsztaty i rozmawiając z rozmaitymi ludźmi w mieście. W rezultacie tego procesu pojawił się plakat, a obok – pragnienie pełnego ukazania złożoności sytuacji, jak i licznych perspektyw, jakie wyobraźnia podpowiada dla tej historycznej przestrzeni przemysłowej. Z propozycji, jakie zebraliśmy, można stworzyć projekt alternatywny wobec jednego z developerów – coś w rodzaju miasta "zrób to sam”, całkowicie zaplanowanego, zbudowanego i wykorzystywanego przez mieszkańców Gdańska.

Microsillons jest nazwą kolektywu artystycznego, założonego w 2005 roku przez Marianne Guarino-Huet i Oliviera Desvoignes’a. Ich projekty, realizowane samodzielnie lub we współpracy z rozmaitymi instytucjami, sytuują się na pograniczu sztuki i edukacji artystycznej.


>>>

Kasia Krakowiak, Human Antena - Rozgłośnia Stocznia, performans + rekonstrukcja radiowęzła stoczniowego
28 maja
Tereny dawnej Stoczni Gdańskiej


Trójmiejska artystka Kasia Krakowiak podejmuje się zadania rekonstrukcji radiowęzła stoczniowego, stanowiącego niegdyś prawdziwy krwiobieg Stoczni Gdańskiej. Łączył on i umożliwiał stały przepływ informacji w obrębie zamkniętego systemu. Obecnie część hal już nie istnieje, wraz z nimi zniknął misterny system radiowych połączeń. Rekonstrukcja radiowęzła, bazująca na doświadczeniu jego twórców, na nowo ożywi przestrzeń komunikacyjną w obrębie części Stoczni za pośrednictwem działań artystycznych.

Na otwarcie Festiwalu ALTERNATIVA, zostaną nadane dwie audycje –
poranna 10:00 – 10:30 oraz południowa 14:15 – 15:00, dopasowane do dawnego rytmu pracy: w czasie przerwy śniadaniowej oraz pomiędzy pierwszą a drugą zmianą, w systemie pracy zmianowej Stoczni Gdańskiej.


Wieczorem zapraszamy pod budynek Hali 90B, do uczestnictwa w godzinnym performansie Human Antena – Rozgłośnia Stocznia.

28 maja włącz radio i poszukaj częstotliwości Rozgłośnia Stocznia 94FM!

>>>

Transformer
tak nazywa się najnowszy projekt Mariusza Warasa, czyli wielkoformatowa, drewniana konstrukcja przekształcająca się ze statku handlowego w robota. Konstrukcji Transformera towarzyszy materiał video połączony z animacją 3D, ukazujący budowę i wodowanie frachtowca-transformera, który następnie wykona bardzo krótką rundkę po stoczniowych kanałach, ostatecznie zacumuje przy nabrzeżu, gdzie dokona się tytułowa transformacja. Już jako robot, pobiegnie w stronę budynku - Hali 90B - dostając się do niego przez dach,  zejdzie do galerii, gdzie położy się i zapadnie w sen.

Postępy prac nad przygotowaniem Transformera w Hali 90B, można śledzić na żywo, na stronach internetowych Wyspy i Alternativa (lewe menu informacyjne). Po wybudowaniu całości konstrukcji, poklatkowa sekwencja ukazująca proces budowy, zostanie zmontowana do formy krótkiego filmu.

Przykładowa sekwencja z Hali 90B z piątku 19.V.2011

Projekt sekwencji poklatkowej Tutturu: Szczym/Obin.org

Transformer
Mariusza Warsa stanowi część wystawy Praca i Wypoczynek / Labour & Leisure zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Wizualnych ALTERNATIVA, Gdańsk 2011.
>>>

W związku z przebudową torowiska tramwajowego brama nr 3 od strony ul Jana z Kolna będzie nieczynna. Dojazd do Wyspy na otwarcie Festiwalu Alternativa, będzie możliwy od ulicy Robotniczej w następujących godzinach: 5.00 – 8.00, 13.00 - 15.00, 18.00 - 6.00 (w niedzielę). Na bramie proszę podać hasło ALTERNATIVA.

Wejście dla pieszych bramą nr. 1 od strony Placu Solidarności, pozostaje bez zmian.

Za utrudnienia przepraszamy.

>>>

Z przyjemnością informujemy, iż laureatem pierwszej nagrody w wysokości 1 200 PLN, został p. Jarosław Czarnecki (Elvin Flamingo) z Gdańska.

Pozostali medaliści:

2 miejsce - Jacek Tymoszuk, Gdynia (600 PLN)
3 miejsce - Robert Walentynowicz, Wrocław (400 PLN)

Serdecznie gratulujemy!

Łącznie w konkursie wzięło udział 10 artystów. Nagrodzone prace wykorzystane zostaną podczas promocji Festiwalu Alternativa na stronach internetowych IS Wyspa, Alternativa, Youtube, Vimeo oraz pokrewnych, serwisach społecznościowych, vortalach kulturalnych itd. Ponadto, trzy najlepsze oraz wybrane spoty pozostałych twórców, będą zaprezentowane szerszej publiczności podczas Stoczniowej Majówki, odbywającej się w dniach 1-2 maja 2011 r. w siedzibie IS Wyspa i klubie Buffet.



>>>

Instytut Sztuki Wyspa
, we współpracy z Miastem Gdańsk i biurem Gdańsk ESK 2016, rozpoczął cykl międzynarodowych wystaw, wydarzeń artystycznych, publikacji i działalności on-line pod wspólnym szyldem ALTERNATIVA, zaplanowanych na okres letni w 2011 i 2012 roku. ALTERNATIVA badają w jaki sposób sztuka współczesna przenika się z politycznością, a także, poprzez różne dziedziny wiedzy, akcje performatywne i inne narzędzia, analizują możliwe sposoby istnienia sztuki we współczesności. Na potrzeby wystaw i imprez im towarzyszących udostępniona zostanie odremontowana niedawno Hala 90B, oraz siedziby Wyspy i Modelarni. Zlokalizowana na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie w 1980 roku robotnicze strajki zapoczątkowały proces dezintegracji bloku wschodniego, ALTERNATIVA wykorzystują atmosferę i możliwości płynące z uchwycenia politycznego monumentum.

Wernisaż:
28 Maj 2011, 19.00

Wystawa udostępniona zwiedzającym:
29 Maj - 30 Wrzesień 2011


>>>
Występ Chicago Boys na Alternativa Housewarming, uznany jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych 2010 r., w zestawieniu holenderskiego magazynu Metropolis M.
>>>