_News


Kasia Krakowiak, Human Antena - Rozgłośnia Stocznia, performans + rekonstrukcja radiowęzła stoczniowego
28 maja
Tereny dawnej Stoczni Gdańskiej


Trójmiejska artystka Kasia Krakowiak podejmuje się zadania rekonstrukcji radiowęzła stoczniowego, stanowiącego niegdyś prawdziwy krwiobieg Stoczni Gdańskiej. Łączył on i umożliwiał stały przepływ informacji w obrębie zamkniętego systemu. Obecnie część hal już nie istnieje, wraz z nimi zniknął misterny system radiowych połączeń. Rekonstrukcja radiowęzła, bazująca na doświadczeniu jego twórców, na nowo ożywi przestrzeń komunikacyjną w obrębie części Stoczni za pośrednictwem działań artystycznych.

Na otwarcie Festiwalu ALTERNATIVA, zostaną nadane dwie audycje –
poranna 10:00 – 10:30 oraz południowa 14:15 – 15:00, dopasowane do dawnego rytmu pracy: w czasie przerwy śniadaniowej oraz pomiędzy pierwszą a drugą zmianą, w systemie pracy zmianowej Stoczni Gdańskiej.


Wieczorem zapraszamy pod budynek Hali 90B, do uczestnictwa w godzinnym performansie Human Antena – Rozgłośnia Stocznia.

28 maja włącz radio i poszukaj częstotliwości Rozgłośnia Stocznia 94FM!

>>>

Transformer
tak nazywa się najnowszy projekt Mariusza Warasa, czyli wielkoformatowa, drewniana konstrukcja przekształcająca się ze statku handlowego w robota. Konstrukcji Transformera towarzyszy materiał video połączony z animacją 3D, ukazujący budowę i wodowanie frachtowca-transformera, który następnie wykona bardzo krótką rundkę po stoczniowych kanałach, ostatecznie zacumuje przy nabrzeżu, gdzie dokona się tytułowa transformacja. Już jako robot, pobiegnie w stronę budynku - Hali 90B - dostając się do niego przez dach,  zejdzie do galerii, gdzie położy się i zapadnie w sen.

Postępy prac nad przygotowaniem Transformera w Hali 90B, można śledzić na żywo, na stronach internetowych Wyspy i Alternativa (lewe menu informacyjne). Po wybudowaniu całości konstrukcji, poklatkowa sekwencja ukazująca proces budowy, zostanie zmontowana do formy krótkiego filmu.

Przykładowa sekwencja z Hali 90B z piątku 19.V.2011

Projekt sekwencji poklatkowej Tutturu: Szczym/Obin.org

Transformer
Mariusza Warsa stanowi część wystawy Praca i Wypoczynek / Labour & Leisure zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Wizualnych ALTERNATIVA, Gdańsk 2011.
>>>

W związku z przebudową torowiska tramwajowego brama nr 3 od strony ul Jana z Kolna będzie nieczynna. Dojazd do Wyspy na otwarcie Festiwalu Alternativa, będzie możliwy od ulicy Robotniczej w następujących godzinach: 5.00 – 8.00, 13.00 - 15.00, 18.00 - 6.00 (w niedzielę). Na bramie proszę podać hasło ALTERNATIVA.

Wejście dla pieszych bramą nr. 1 od strony Placu Solidarności, pozostaje bez zmian.

Za utrudnienia przepraszamy.

>>>

Z przyjemnością informujemy, iż laureatem pierwszej nagrody w wysokości 1 200 PLN, został p. Jarosław Czarnecki (Elvin Flamingo) z Gdańska.

Pozostali medaliści:

2 miejsce - Jacek Tymoszuk, Gdynia (600 PLN)
3 miejsce - Robert Walentynowicz, Wrocław (400 PLN)

Serdecznie gratulujemy!

Łącznie w konkursie wzięło udział 10 artystów. Nagrodzone prace wykorzystane zostaną podczas promocji Festiwalu Alternativa na stronach internetowych IS Wyspa, Alternativa, Youtube, Vimeo oraz pokrewnych, serwisach społecznościowych, vortalach kulturalnych itd. Ponadto, trzy najlepsze oraz wybrane spoty pozostałych twórców, będą zaprezentowane szerszej publiczności podczas Stoczniowej Majówki, odbywającej się w dniach 1-2 maja 2011 r. w siedzibie IS Wyspa i klubie Buffet.>>>