_News


Alternativa 2012
Dyrektor artystyczna: Aneta Szyłak

Dni dla profesjonalistów 25-27 maja 2012
Wernisaż: 26 maja g. 18:00
Rejestracja i zapytania: alternativa2012(at)wyspa.art.pl, pr-wyspa(at)wyspa.art.pl

Wystawy czynne do 30 września

Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na otwarcie Alternativa 2012, przedsięwzięcia, w którym poszukuje się rozmaitych dróg zdobywania wiedzy i bada możliwe sposoby istnienia i działania we współczesności. Tegoroczny program obejmuje dwie wystawy Materialność oraz Wyspa. Teraz jest teraz.


Lista artystów biorących udział w wystawie Materialność:
Lara Almarcegui, Rosella Biscotti i Kevin van Braak, Maureen Connor i Kadambari Baxi, André Cepeda i Eduardo Matos, Marcelo Expósito, Iñaki Garmendia, Martí Guixé, Sally Gutierrez, Lawrence Abu Hamdan, Sjef Henderickx, Arne Hendriks, Mateusz Herczka, Ernst van der Hoeven, Katarzyna Józefowicz, Hiwa K, Grzegorz Klaman, Kasia Krakowiak, Robert Kuśmirowski, MML STUDIO [Michał Mądracki, Maciej Mądracki, Gilles Lepore], Paulo Mendes, Lex Pott, Partizan Publik, Patrícia Azevedo Santos, Hito Steyerl, Michał Szlaga, Ronald van Tienhoven, Mariusz Waras, Jólan van der Wiel, Erlea Maneros Zabala, Silvia Zayas oraz Lisa Schmidt-Colinet, Alexander Schmoeger i Florian Zeyfang.

Drugą wystawą tegorocznych Alternativ, jest Wyspa. Teraz jest teraz, której kuratorami są Ewa Małgorzata Tatar, Dominik Kuryłek i Anna Ptak, a architektonicznie zdefiniował ją Krzysztof Skoczylas. Zespół ten skupił się na dziedzictwie Wyspy i zawartości jej archiwów, przyglądając się jednocześnie jej w funkcjonalnym kontekście współczesności. Wystawa przekazuje zarówno interpretacyjny potencjał archiwum Wyspy, jak i bada metodologię Wyspy, jej koncepcje wspólnotowości, dyskursywne podejście i to, co kuratorzy projektu nazwali "wysiłkiem kontynuacyjnym". Wyspa. Teraz jest teraz składa się z bogatego materiału dokumentacyjnego artystów związanych z Wyspą w jej wczesnym okresie działalności i otwiera pole dla projektów efemerycznych i performatywnych interwencji dla i dzięki młodemu pokoleniu takich artystów jak: Agata Biskup i Przemek Czepurko, Mateusz Kula we współpracy z Aleksandrą Jach i Krzysztofem Skoczylasem, Mikołaj Moskal, Konrad Smoleński, Pavel Sterec oraz Zorka Wollny.

Wystąpienia artystów i wykłady wygłoszone zostaną między innymi przez: Hito Steyerl, Larę Almacequi, Emilio Moreno, Marcelo Esposito, Sally Gutierrez i Olivera Resslera.

Lista znakomitych wykładowców, którzy będą mieli swe wystąpienia w trakcie festiwalu Alternativa 2012 obejmuje: Franco Berardiego, Alfredo Cramerottiego, Okwui Enwezora, Pascala Gielena, Miguela Robles Durana oraz Irit Rogoff. Prosimy zaglądać na naszą stronę internetową, gdzie podajemy szczegółowy plan wykładów, warsztatów oraz uaktualniamy informacje.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa 2010–2012 jest przedsięwzięciem przygotowanym przez Instytut Sztuki Wyspa i Miasto Gdańsk, przy dodatkowych funduszach z Komisji Europejskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Pomorskiego, i innych.

Materialność to dwuletni projekt europejski, realizowany we współpracy między Wyspą, Vessel w Bari, Polytechnico w Tomarze i Kibla w Mariborze.


>>>

Hito Steyerl - Białe cienie - czego brak na wizerunkach


13 kwietnia (piątek)
Godz. 17.00 / Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Audytorium, Targ Węglowy 6
Wstęp wolny



Instytut Sztuki Wyspa
zaprasza do Audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na wykład wybitnej niemieckiej artystki i pedagożki artystycznej Hito Steyerl, uczestniczki tegorocznych Alternativa. Wykład jest pierwszą publiczną prezentacją z szeregu zaplanowanych w ramach Alternativa i inauguruje współpracę w obszarze wiedzy pomiędzy Instytutem i Akademią. W 2013 roku Steyerl przygotuje w Wyspie swoja wystawę indywidualną.

W ramach wykładu w ASP Hito Steyerl opowie o swych najnowszych przedsięwzięciach, szczególnie o recyklingu obrazów medialnych i początkach obecnego kryzysu finansowego w pracy "In Free Fall", a w pracy "The Kiss" - wideo wykonanym techniką skanera laserowego - opowie o pewnym incydencie w trakcie wojny w Bośni w 1993 roku. Jak zmieniają się oczekiwania wobec dokumentów wraz z technologia 3d? A co ma to wspólnego z "wycofywaniem się z reprezentatywności?"

Hito Steyerl - twórczyni filmowa, pedagożka artystyczna i pisarka mieszkająca w Berlinie.
Rozpoczynała od filmowych esejów, stopniowo angażując się w działania na polu sztuki. Jej główne zainteresowania to wizerunek cyfrowy, jego obieg i materialność. Jej prace sytuują się na pograniczu kina i sztuk pięknych, między teorią a praktyką. Steyerl jest również autorką książki poświęconej zagadnieniu filmu dokumentalnego w sztuce i redaktorką kilku innych.


Wykład Hito Steyerl zorganizowany został przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku


>>>

Julia Gierczak - wykład towarzyszący wystawie re.act.feminism #2

19 kwietnia (czwartek)
Godz. 18.00 / Instytut Sztuki Wyspa
Wstęp wolny

Wykład poświęcony będzie wybranym realizacjom filmowym i quasi-filmowym francuskiej autorki kina, Catherine Breillat – to próba odnalezienia utraconej spójności na gruncie psychoanalitycznej teorii, bez której nie można mówić o pracy (post)feminizmu w kinie najnowszym. Interferencje z różnymi obszarami popkultury w filmach Barbe Bleue czy Śpiąca królewna oraz oscylowanie na granicy pornografii w Romansie i Anatomii piekła – to dwa skrajne kierunki obierane przez Breillat, a jednocześnie najważniejsze bieguny (post)feminizmu we współczesnej kulturze audiowizualnej.

Julia Gierczak – rocznik 1983, doktorantka w Katedrze Kulturoznawstwa UG, animatorka kultury, filmoznawczyni, polonistka i redaktorka książek, członkini zespołu redakcyjnego „Panoptikum”. Przygotowuje doktorat poświęcony różnym aspektom sztuki aktorskiej w filmach François Ozona. Jej zainteresowania badawcze obejmują głównie perspektywę gender i queer studies w filmoznawstwie, teorię kina i praktyk intermedialnych, problematykę sztuki aktorskiej w kinie współczesnym, ze szczególnym uwzględnieniem twórców brytyjskich i francuskich oraz wybranych aspektów kinematografii dalekowschodnich (Chiny, Hongkong, Japonia, Tajlandia, Wietnam).

>>>