_NEWS

«  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38  »
Performans Anny Kalwajtys BBL – BIOS BODY LAB
Data: 18 grudnia, godz. 9:30
Miejsce: Instytut Sztuki Wyspa

Zapraszamy na publiczną obronę doktoratu Anny Kalwajtys BBL – BIOS BODY LAB. Ciało jako konstrukcja kulturowa, podmiot i przedmiot w formach sztuki performance
>>>
"WYSPA 3.0. MAPA I TERYTORIUM" VOL. 2

wernisaż: piątek, 13 listopada 2015, godz. 19.00;
podczas otwarcia wystawy performans Kuby Bielawskiego i Polish Diwy
wstęp wolny

Podczas drugiej edycji wystawy "Wyspa 3.0. Mapa i terytorium" zaprezentowane zostaną inne, nowe prace artystów biorących udział w wystawie (Marek Sobczyk, Konrad Pustoła, Jacek Staniszewski, Jarosław Fliciński) oraz prace nowych artystów, którzy dołączają do ekspozycji (Mirosław Bałka, Martyna Jastrzębska, Katarzyna Jóźwiak, Robert Kaja, Maciej Sieńkowski).

W tym roku mija 30 lat działalności artystycznej Wyspy. Skupione wokół niej środowisko artystyczne było w latach 80. prekursorem działań niezależnych w Polsce. "Wyspa 3. 0. Mapa i terytorium" to tytuł wystawy rocznicowej, będącej z jednej strony próbą zmierzenia się z historią działalności Wyspy, jej podsumowaniem, któremu służyć ma ekspozycja historycznych dzieł sztuki, prezentacja archiwaliów i wspomnień żyjących uczestników sceny artystycznej Gdańska od 1985 roku. Z drugiej strony, wystawa stanowi otwarcie na nowy etap działalności, na nowe perspektywy zaangażowanego uczestnictwa w artystycznym, aktywnym społecznie i politycznie środowisku Gdańska.
>>>
11 listopada Instytut Sztuki Wyspa jest czynny w godzinach 12.00-18.00. Zapraszamy do zwiedzania wystawy z okazji 30-lecia Wyspy "Wyspa 3.0. Mapa i terytorium".
>>>
Szanowni Państwo,

zapoznaliśmy się z artykułem zamieszczonym na portalu trojmiasto.pl i chcielibyśmy odnieść się do zawartych w nim treści. Podkreślamy, że nasz komentarz dotyczy artykułu, a nie przytaczanych listów, które stanowią osobny dyskurs. W najbliższym czasie Fundacja wystosuje oświadczenie, w którym odniesie się do zrzutów stawianych w liście Pana Radosława Orła (i tych widniejących w artykule). W tym momencie chcielibyśmy poruszyć kilka kwestii związanych ściśle z działalnością Fundacji, a które w świetle Państwa tekstu zdają się pokazywać Wyspę w niepełnym, a nawet zniekształconym obrazie.
>>>
WYSPA 3.0. MAPA I TERYTORIUM

30 lat działalności / wystawa w procesie / żywe archiwum / dokumentacja / działania / publikacje
Wyspa Spichrzów / Galeria Wyspa / Dawna Łaźnia / Modelarnia / Instytut Sztuki Wyspa



otwarcie wystawy: piątek, 9 października 2015, godz. 18.00;
podczas otwarcia wystawy performans Julii Kurek i projekt specjalny TEATRLEON (Leon Dziemaszkiewicz);
po wernisażu afterparty w klubie Buffett – koncert drewnofromlas (dfl) + dj Drozda
wstęp wolny
wystawa czynna: 9.10 – 15.12.2015, w godz. 12.00-18.00 / wstęp wolny
Instytut Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145 B, 80-958 Gdańsk

Lista artystów i artystek: Jarosław Bartołowicz, Kuba Bielawski, Oskar Dawicki, Jarosław Fliciński, Angelika Fojtuch, Grupa i inni (Mira Boczniowicz i Andrzej K. Urbański), Ellen Harvey, Mamet Hektor, grupa Low Res, Elżbieta Jabłońska, Robert Jurkowski, Ania Kalwajtys, Grzegorz Klaman, Tomasz Kopcewicz, Kazimierz Kowalczyk, Julia Kurek, Konrad Kuzyszyn, Leszek Lewandowski, Zbigniew Libera, Jacek Niegoda, Dorota Nieznalska, Hanna Nowicka, Maureen O’Connor, Monika Pudlis, Konrad Pustoła, Anna Reinert, Robert Rumas, Jadwiga Sawicka, Roland Schefferski, Dominika Skutnik, Marek Sobczyk, Jacek Staniszewski, Andrzej Syska, Eugeniusz Szczudło, Michał Szlaga, Grzegorz Sztwiertina, Marek Targoński, Twożywo, Ania Witkowska, Agnieszka Wołodźko, Krzysztof Wróblewski, Piotr Wyrzykowski, Dorota Zgłobicka, Ryszard Ziarkiewicz, Alina Żemojdzin, Artur Żmijewski i inni

Kurator: Grzegorz Klaman

W tym roku mija 30 lat działalności artystycznej Wyspy. Skupione wokół niej środowisko artystyczne było w latach 80. prekursorem działań niezależnych w Polsce. Wyspa 3. 0. Mapa i terytorium to tytuł wystawy rocznicowej, będącej z jednej strony próbą zmierzenia się z historią działalności Wyspy, jej podsumowaniem, któremu służyć ma ekspozycja historycznych dzieł sztuki, prezentacja archiwaliów i wspomnień żyjących uczestników sceny artystycznej Gdańska od 1985 roku. Z drugiej strony, wystawa stanowi otwarcie na nowy etap działalności, na nowe perspektywy zaangażowanego uczestnictwa w artystycznym, aktywnym społecznie i politycznie środowisku Gdańska.

Wyspa zaczerpnęła swoją nazwę od Wyspy Spichrzów, miejsca wystawienniczego i kulturotwórczego młodych artystów związanych z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Przez te 30 lat zmieniali się ludzie w niej działający, miejsca bytowania, czasy i warunki społeczne. Idea Wyspy zakotwiczała się w różnych miejscach – od wspomnianej Wyspy Spichrzów począwszy, przez Otwarte Atelier i budynek dawnej łaźni miejskiej, Galerię Wyspa na ul. Chlebnickiej, aż po tereny dawnej Stoczni Gdańskiej, na których powstała Modelarnia i Instytut Sztuki Wyspa. W tym czasie zrealizowanych zostało ponad tysiąc wystaw, działań performatywnych, wykładów, konferencji i warsztatów. Wyspa współinicjowała dialog rewitalizacyjny dotyczący terenów istotnych nie tylko dla Gdańska, ale także całego kraju. Współpracowała z niezliczoną liczbą artystów i artystek zarówno tych wchodzących na scenę artystyczną, jak i twórców uznanych na arenie międzynarodowej. Dzięki temu udało nam się przyczynić do wyprowadzenia sztuki współczesnej ze społecznego niebytu i włączenia jej w nurt publicznej świadomości.
>>>