_NEWSLETTER

_Grudzień 2014

P W Ś C P S N
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

_Wesprzyj Wyspę

_NEWS

«  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38  »

Informujemy, że z dniem pierwszym stycznia 2015 r., następuje reorganizacja i zmiany personalne dotyczące projektów naszej Fundacji. Aneta Szyłak rezygnuje z funkcji dyrektor artystycznej Instytutu Sztuki Wyspa. Funkcję tę zgodnie z ustaleniami Zarządu Fundacji obejmuje Grzegorz Klaman. Aneta Szyłak kontynuuje pracę jako dyrektor artystyczna Alternativa 2015 oraz wiceprezes Fundacji Wyspa Progress.

Zarząd Fundacji Wyspa Progress
>>>

12 grudnia (piątek)
Godz. 20:00 / Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny

Performans AKTY zrealizowałam w oparciu o prawdziwe historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie. To moja odpowiedź na przeczytane listy i rozmowy z ludźmi, którzy zaznali przemocy. Jest też inspirowany warsztatami artystycznymi przeprowadzonymi w ośrodkach pomagających osobom doświadczającym przemocy, podczas których mogłam poznać ich emocjonalność, delikatność i zarazem siłę. Nie chcę wyrażać swojej opinii, chcę swoimi działaniami pozwolić mówić tym, którzy głosu nie dostają, nie są w stanie krzyczeć.To zapętlenie, niemoc, cisza, fragmenty tekstów, zanikanie, wyjście, obrazy i kolejne akty.

Pokaz w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014.

Bio:
Aurora Lubos - od 1997 związana z gdańską sceną tańca, współpracowała między innymi z Gdańskim Teatrem Tańca, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Bałtyckim Uniwersytetem Tańca, Teatrem Dada von Bzdulow, Klubem Winda, Klubem ŻAK w Gdańsku, Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia w Rusocinie.

>>>

Instytut Sztuki Wyspa
z radością informuje, że autorka naszej aktualnej wystawy Hito Steyerl będzie wystawiać swoją pracę w pawilonie niemieckim na nadchodzącym Biennale Sztuki w Wenecji. Jednocześnie praca Abstrakt, której kuratorką jest Aneta Szyłak, a instytucją zamawiającą Wyspa, będzie prezentowana w Rotterdamie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Zapraszamy do zwiedzania jej wystawy od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-18.00 do 31 grudnia.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że grupy zorganizowane zainteresowane zwiedzaniem z przewodnikiem mogą rezerwować termin pisząc na adres sekretariat(at)wyspa.art.pl

>>>

Katalog filmów Bogny Burskiej zrealizowanych w technice found footage w latach 2004-2011. Zawiera teksty napisane przez uznanych polskich teoretyków sztuki: Kubę Mikurdę, Małgorzatę Radkiewicz, Łukasza Rondudę, Stanisława Rukszę, Anetę Szyłak, oraz wywiad z artystką przeprowadzony przez Kamilę Wielebską. Wzbogacony został obszernym materiałem wizualnym.

Wydawcy:
Instytut Sztuki Wyspa
BWA Zielona Góra
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku


Cena: 35

>>>

Uwaga - promocja Alternativa!

Od dziś do końca roku kubki barowe Alternativa będzie można nabyć aż 50% taniej w stosunku do ceny katalogowej, natomiast publikacje IS Wyspa o 10% taniej.

Lista artystów projektujących na Alternativa, obejmuje takie nazwiska jak Jadwiga Sawicka, Julita Wójcik, Hiwa K i Marian Misiak. Nasz sklep można znaleźć tutaj.

Publikacje uwzględnione w ofercie obejmują także ostatnie wydawnictwa IS Wyspa, takie jak: „Ewa Partum” i „Filmy. Bogna Burska” czy też wszystkie książki z seriii Alternativa Editions.

Do każdego T-shirta lub torby zakupionych w cenie katalogowej dodamy nieodpłatnie przypinkę Alternativa.

Kubki barowe oraz książki można zakupić osobiście w IS Wyspa, w godzinach otwarcia lub składając zamówienie na adres: sekretariat@wyspa.art.pl (tam również uzyskają Państwo odpowiedzi na wszystkie pytania związane z promocją i sprzedażą prowadzoną przez IS Wyspa).

>>>

Wernisaż z udziałem Artystki:  16 października (czwartek)
Godz. 19:00 / Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny

kuratorka: Aneta Szyłak
Wystawa czynna do 31 grudnia

Alternativa 2014 ma przyjemność zaprezentować Abstrakt - pierwszą w Polsce wystawę indywidualną wybitnej niemieckiej artystki, teoretyczki i autorki esejów dokumentalnych Hito Steyerl. Jest ona kluczową postacią współczesnej sztuki i filmu, przyglądającą się obrazowaniu z perspektywy feministycznej, krytycznej i politycznej a jej wystawa jedyną w swoim rodzaju okazją poznania tej wpływowej intelektualistki i twórczyni.
.

Steyerl stawia nieustająco pytanie o to, co to znaczy być widocznym lub niewidocznym w czasach zapisu, scanningu i podglądu, gdy każdy nasz ruch i działanie są zapisywane i wykorzystywane systematycznie, często bez naszej wiedzy i zgody w zmilitaryzowanej i skupionej na zysku rzeczywistości. W jej pracach zobaczymy collage rozmaitych technologicznych języków i estetyk zapisów i perswazji, oplatających nas poprzez ciągły przepływ kapitalizowanej informacji. Artystka wyrysowuje relacje pomiędzy zdawałoby się odległymi polami wiedzy, podszywa się pod rozmaite cyfrowe formy przekazu precyzyjnie, dociekliwie i bezlitośnie.

Wystawa prezentowana jako ostatnia odsłona Alternativa 2014: Błędnik Codzienności to prezentacja szeregu jej najnowszych prac, wśród nich Liquidity Inc., November, Adorno’s Grey, How Not to be Seen, Guards czy Is the Museum a Battleground?.

Bio:
Hito Steyerl - Mieszkająca w Berlinie twórczyni to uczestniczka kluczowych wystaw sztuki współczesnej, takich jak Documenta, Manifesta, Biennale w Wenecji, Taipei czy Gwangju. Jej indywidualne wystawy gościły takie instytucje artystyczne jak Chicagowskim Art Institute, Muzeum Sztuki Współczesnej w San Diego, Van Abbe Museum w Eindhoven, ICAw Londynie i wiele innych. Ukończyła studia filmowe w Monachium i Tokio oraz uzyskała doktorat z filozofii na Akademii Sztuk Pięknych we Wiedniu. Jest profesorką UDK (Uniwersytetu Artystycznego) w Berlinie, wykładała też w Goldsmiths i Center for Curatorial Studies w Bard College. Współpracuje z e-flux Journal i jest autorką licznych tekstów z dziedziny teorii obrazu, w tym opublikowanych w zbiorze The Wretched of the Screen. Sternberg Press: 2013.

Alternativa 2014 to wielomiesięczny program wystaw i wydarzeń realizowany w tym roku pod hasłem Błędnik Codzienności, w którym przyglądamy się praktykom życia codziennego przenikającym poprzez systemowe ograniczenia i restrykcje.

Alternativa 2014 powstają we współpracy między Instytutem Sztuki Wyspa/Fundacją Wyspa Progress a Miastem Gdańskiem oraz kolekcją Frac Lorrain w Metz. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem Alternativa 2014 jest Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "POLICE" SA.

>>>