_NEWSLETTER

_Lipiec 2012

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

_Wesprzyj Wyspę

_NEWS

«  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38  »

Drodzy Widzowie, Współpracownicy, Przyjaciele

ponad dwuletni program Alternativa 2010-2012, w którym wzięło udział do dziś ponad 30 tysięcy osób kończy się 31 grudnia. W związku z tym zapraszamy w dniu 27 grudnia na godz. 18 na kilkugodzinne wydarzenia podsumowujące, zlokalizowane w Archiwum oraz Klubie Buffet.

Wydarzenia, które przygotowaliśmy skupiają się na wiedzy o sztuce, ekonomii, zasobach i wartościach. Zapraszamy!


27 grudnia wystawa Nauczyciele. Sokrates u Duchampa kuratorstwa Maksa Bochenka otwarta do godz. 21. W tym dniu moża też będzie nabywać książki Wyspy (z 10%) oraz pamiątki Alternativa: T-shity, kubki, torby i piny z 20% bonifikatą.


>>>

27 grudnia (czwartek)
Godz. 18:00 / Klub Buffet, budynek Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny

Kurator: Kuba Szreder
Uczestnicy: Maciek Czeredys, Michał Kozłowski,  Ewa Majewska, Jacek Niegoda, Natalia Romik, Kuba Szreder


Okres tuż po świątecznym obżarstwie a jeszcze przed sylwestrowym zawieszeniem to idealny moment na premierową odsłonę Wirtualnej Strefy Ekonomicznej, wspólną eksplorację ekonomii na wspak. Oś tematyczna tego spotkania rozciąga się pomiędzy naddatkiem a resztką. Inspiruje nas użytkowanie odpadów (po-przemysłowych), przejadanie zapasów (na kryzys oraz na zimę), marnotrawienie nadwyżek (energetycznych) i recykling pozostałości (świątecznych). Spotkanie będzie zorganizowane na zasadzie ’intelektualnego potlaczu’, szeregu luźno powiązanych wystąpień, toastów, poczęstunków i performance. Kuba Szreder przedstawi założenia W.S.E. oraz opowie o tym, dlaczego sztuka jest bezcenna i czemu tak dużo kosztuje. Natalia Romik zaprezentuje JAD, urbanistyczny przybornik do analizowania resztek miejskiej pamięci, a Maciek Czeredys omówi architektoniczną formę W.S.E.. Jacek Niegoda będzie oddzielał Kolor Czerwony od Koloru Białego w swoim Warsztacie Separacji Kolorów. Michał Kozłowski przedstawi ’Wariacje malthusiańskie. Nadwyżka, resztka, nadmiar ich ich polityczna ekonomia’, a Ewa Majewska wydeklamuje nowe tłumaczenie Skowytu Allena Ginsberga, kultowego poety ekscesu i beat generation.

Zachęcamy też wszystkich uczestników do wspólnotowej konsumpcji po-świątecznych nadwyżek. Zamiast wyrzucać - podzielmy się z innymi. Delektujmy się kolektywnie tym, czego nie jesteśmy w stanie zjeść sami. Przynieśmy swoje ciasta i pierogi, nawet śledzie i bigos będą mile widziane.

>>>

27 grudnia (czwartek)
Godz. 20:00 /
Klub Buffet, budynek Instytut Sztuki Wyspa
Wstęp wolny

Słownik Alternativa to otwarty projekt badawczy, w którym osoby współpracujące z Alternativa umieszczają swoje przemyślenia na temat pojęć istotnych dla ich własnej praktyki artystycznej i intelektualnej. Jest on publikacją on-line, która będzie nadal uzupełniana i sukcesywnie udostępniana publiczności. Pojęcia omawiane w naszym słowniku to słowa kluczowe, które budowały przez dwa i pół roku Alternativa.

Projekt zaprezentują Aneta Szyłak i Aleksandra Grzonkowska

>>>

27 grudnia (czwartek)
Godz. 21:00 / Instytut Sztuki Wyspa (Archiwum)
Wstęp wolny

W okresie trwania Alternativa prowadzone były intensywne prace nad archiwum i zbiorami bibliotecznymi Fundacji Wyspa Progress realizowane w ramach projektu europejskiego Recuperating the Invisible Past, którego częścią były Alternativa. Poczynając od nowego roku można będzie umawiać się na sprofilowane badania nad naszymi zasobami. Zapraszamy naukowców, kuratorów, krytyków, artystów i dziennikarzy do korzystania z tych zasobów. 27 grudnia robimy wprowadzenie do sposobu organizacji danych i charakteru zbiorów. Nie przegapcie!

Opiekunem archiwum i księgozbioru jest Mirosław Górczyński. To właśnie rezultaty jego dwuletniej pracy udostępnimy każdemu, komu jest bliska dokumentacja sztuki współczesnej i kto chciałby w przyszłości skorzystać z naszej czytelni i zasobów. Wyspa Baza zawiera materiały fotograficzne, video, wycinki prasowe i szeroki wybór książek o sztuce, monografii, katalogów, książek teoretycznych i historycznych.

Projekt prezentują Mirosław Górczyński i Aneta Szyłak


>>>

21 grudnia (piątek)
Godz. 18:00 / Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny

Kurator: Angelika Fojtuch

W ramach wystawy Nauczyciele. Sokrates u Duchampa, zapraszamy na performans Prema Sarjo, chilijskiego artysty intermedialnego i performera.

Bio:

Prem Sarjo (1965 Chile)
Studiował architekturę na UCV w Valparaiso. W 1984 roku spotkał chilijskiego malarza Nemesio Antunez, od którego uczył się techniki malarskiej. W 1985 roku rozpoczął studia w Instituto de Arte Contemporaneo w Santiago. W 1986 roku pierwsza wystawa indywidualna w Galeria del Cerro w Santiago. Reprezentował Chile na Foto Sieptembre Mexico’2011 największej wystawie fotografii w Ameryce Łacińskiej. Uczestniczył w ponad 150 międzynarodowych wystawach. Od piętnastu lat zajmuje się medium performans w swoich instalacjach. Tydzień temu brał udział w pierwszym festiwalu performansu w Palazzo Bembo w Wenecji.

>>>

13 grudnia (czwartek)
Godz. 18:00 / Instytut Sztuki Wyspa

Wstęp wolny


Zapraszamy na kolejne spotkanie z artystami wystawy Nauczyciele. Sokrates u Duchampa - Wojciechem Zamiarą i Konradem Pustołą. Spotkanie stanowi punkt wyjścia do dyskusji na temat sposobów funkcjonowania i metod edukacyjnych stosowanych w pracowni Intermediów Gdańskiej ASP. Uczestniczy spotkania będą mieli okazję zapoznać się z dokumentacją prac wybranych studentów, z okresu ich kształcenia pod okiem dwójki zaproszonych wykładowców.

Spotkania w cyklu Nauczyciele. Sokrates u Duchampa, przygotowywane są z myślą o młodych osobach, studentach Akademii Sztuk Pięknych, kierunków humanistycznych oraz o uczniach gimnazjów i szkół artystycznych.
>>>
  
Przez cały grudzień do końca roku, komplet przewodników Festiwalu Alternativa - Praca i Wypoczynek / Estrangement oraz Materialność / Wyspa. Teraz jest teraz - do nabycia w promocyjnej ofercie za jedyne 5 zł! (cena podstawowa 14 zł)

Również do końca grudnia antologie kluczowych tekstów, wydane w serii Alternativa Editions Praca i Wypoczynek i Uniezwyklenie, a także wszystkie pozostałe publikacje Wyspy oraz przedmioty kolekcjonerskie Festiwalu Alternativa w specjalnej ofercie 10% taniej.

Płatności i zamówienia

Odbiór osobisty:

Zamówienia i płatności, można dokonywać osobiście, w biurze Wyspy, wtorek – niedziela, 12.00 – 18.00

Wpłata na konto:

Preferujemy płatności z wykorzystaniem międzynarodowego serwisu transakcyjnego PayPal,


lub bezpośrednio na konto Fundacji:

Fundacja Wyspa Progress
Bank PKO BP SA III O/Gdańsk
98 1020 1811 0000 0002 0076 0355


Płatność musi obejmować zamówione przedmioty + koszty wysyłki.

Z uwagi na zmienny cennik Poczty Polskiej, przed złożeniem zamówienia prosimy o kontakt z koordynatorką projektu, pod adresem: sekretariat@wyspa.art.pl


Zapraszamy do zakupów!
>>>