_NEWSLETTER

_Wrzesień 2014

P W Ś C P S N
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

_Wesprzyj Wyspę

_NEWS

«  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38  »

Wernisaż:
30 września (wtorek) / Instytut Sztuki Wyspa
Godz. 18:00


Ogród 01 powstaje z chęci współtworzenia przestrzeni miejskiej z perspektywą i rozmachem jednostki. Usytuowanie ogrodu w miejscu nowo powstającej dzielnicy jest pytaniem o jakość przestrzeni publicznej. Zieleń miejska jest często traktowana jako estetyczny dodatek do budynków. Poprzez drobne zmiany np stosowanie różnorodnych gatunków roślin charakterystycznych dla danego regionu czy sadzenie gatunków zachowujących owoce w okresie zimowym, dbamy o bioróżnorodność i dokarmiamy ptaki. Podejmowanie niewielkich działań o wymiarze personalnym może mieć wpływ zarówno na kształt miasta, społeczeństwa, jak i organizmów nie-ludzkich. Ogród zawsze był na usługach historycznych ideologii jak soczewka skupiał ludzki stosunek do natury.

Instalacja powstaje w przestrzeni między głównym wejściem do Wyspy, Modelem Ekonomii Widzenia Jacka Niegody a Nową Wałową.

>>>


26 września (piątek)
Godz. 20:00 / Instytut Sztuki Wyspa

Godz. 18:30 / Gdańska Galeria Miejska
Wstęp wolny

kuratorzy: Iwona Bigos, Grzegorz Klaman
Wystawa w ISW czynna do 12 października

 

"Symbiotyczność" to słowo pochodzące od zjawiska symbiozy, czyli występującego w przyrodzie ścisłego współżycia dwóch organizmów, z których przynajmniej jeden czerpie korzyści. Symbiotyczność w psychologii to związek opierający się na uzależnieniu. Tworzenie, rozumiane jako sztuka, to pojęcie związane z działalnością człowieka, często również mające znamiona uzależnienia.

W ISW pokazywana jest najbardziej rozbudowana cześć projektu Rekonstrukcja nie-ludzkiej kultury – składająca się z czterech połączonych inkubatorów zamieszkiwanych przez jedną kolonię mrówek z gatunku Atta sexdens (potocznie: farmerki). Mimo różnych lokalizacji, projekt prezentowany jest w całości za pomocą użycia streaming’u internetowego. Zwiedzając Galerię jest się również w Instytucie i vice versa. Całość przekazu cyfrowego można zobaczyć na stronie projektu: www.elvinflamingo.com


 

>>>

Wystawa czynna do 30 września (wtorek)
Godziny zwiedzania 11:00 - 18:00 / Hala 90B

Wstęp wolny

Codzienność przygotowana przez kuratorki Béatrice Josse i Anetę Szyłak to uwaga poświęcona drobnym gestom, powtarzalnym czynnościom, ulotnym formom, codziennym obowiązkom, intymnym chwilom i znikającym słowom. Czym jest bliskość, czym jest współistnienie? Przyglądamy się atmosferom współobecności. Czym jest codzienność przerywana nagłym spostrzeżeniem czegoś niezwykłego, pięknego, niespotykanego? Interesuje nas pragmatyka i poetyka prostej formy. Niezwykłość zwykłości. A także pytanie o to, w jaki sposób powtarzalność, działanie według ustalonego protokołu utwierdza ukryte porządki opresji, przemocy i ekonomicznej dominacji. Codzienność złożona jest ze skomplikowanych, wielkich organizujących strategii i drobnych taktyk przetrwania, przenikania przez szczeliny systemu. Zapraszamy, do wyszukiwania tych relacji i napięć w naszej wystawie.

W wystawie biorą udział Chantal Akerman, Helena Almeida, Maria Thereza Alves, Emanuelle Antille. Kader Attia, Patty Chang, Edith Dekynd, Alicia Framis, Yona Friedman, Marco Godinho, Rebeen Hamarafiq, Maria Laet, Hiwa K, Alicja Karska i Aleksandra Went, Igor Krenz, Honorata Martin, Anette Messager, Gianni Pettena, Ed Pien, Józef Robakowski, Martha Rosler, Raeda Sa’adeh, Ania Witkowska oraz Julita Wójcik.

Poza wystawą w Hali B90 interwencje artystyczne autorstwa Elżbiety Jabłońskiej, grupy Lendlabor i Michała Znojka oraz Jacka Niegody znajdują się w jej otoczeniu oraz na terenie wokół Instytutu Sztuki Wyspa. Zapraszamy do ich odkrywania i używania. Działania performatywne: Hard-Core, Barbara Gamper oraz Anna Kalwajtys z zespołem i Jean-Christophe Norman.


Alternativa 2014 to wielomiesięczny program wystaw i wydarzeń realizowany w tym roku pod hasłem Błędnik Codzienności, w którym przyglądamy się praktykom życia codziennego przenikającym poprzez systemowe ograniczenia i restrykcje.

Alternativa 2014 powstają we współpracy między Instytutem Sztuki Wyspa/Fundacją Wyspa Progress a Miastem Gdańskiem oraz kolekcją Frac Lorrain w Metz. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem Alternativa 2014 jest Grupa Azoty SA.
>>>

5 października w klubie Klubie Buffett odbędzie się trzecia edycja targów mody i designu Seaside Fashion. Organizatorzy podzielili przestrzeń według kryterium programowego na strefy mody, wzornictwa, gastronomiczną oraz produktów dla dzieci.

Seaside Fashion to jedne z największych tego typu wydarzeń w Trójmieście. Celem organizatorów jest stworzenie platformy do rozwoju wchodzących na rynek marek polskich projektantów – specjalizujących się w dziedzinie mody, jak również wnętrz i rękodzieła. Seaside Fashion jest nie tylko wydarzeniem modowo – artystycznym, lecz także szansą na debiut nieodkrytych jeszcze polskich talentów.

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/events/747516075309905/?ref=ts&fref=ts

>>>

13 września (sobota)
Godz. 10:00 / ogród Instytutu Sztuki Wyspa

Wstęp wolny

Ogrodowe grządki nadal pełne są ziół, dojrzewają kolejne warzywa, doglądane przez okolicznych mieszkańców, wolontariuszy i pracowników Instytutu Sztuki Wyspa - wykorzystując ostatnie ciepłe dni, w sobotę o 11.00 zapraszamy na ostatnie z serii stoczniowych śniadań! Będzie można kosztować ziołowo-warzywnych past, na tabliczkach pojawi się pięć nowych przepisów z użyciem świeżych ogródkowych ziół.

Tym razem śniadanie poprzedzone będzie spotkaniem z jogą, które rozpocznie się o godz. 10.00. Zajęcia w Ogrodzie poprowadzi Doki Yoga: https://www.facebook.com/dokiyoga Zapraszamy na nie wszystkich chętnych, także niedoświadczonych jeszcze w tej sztuce.

Otwarty Ogród autorstwa austriackiego kolektywu Lendlabor funkcjonuje w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa organizowanego przez Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku.

Wstęp na zajęcia z jogi oraz na wspólne śniadanie oczywiście bezpłatny!

>>>