W dniach 5-8 sierpnia 2015 roku odbędzie się seminarium i warsztaty w Stoczni Gdańskiej z udziałem aktywistów, artystów i naukowców z Glasgow, których głównym tematem będzie niematerialne dziedzictwo kulturowe (w tym w szczególności Stoczni Gdańskiej). Planujemy dwa specyficzne, warsztatowe panele badawcze; feministyczny (Stocznia jest Kobietą) oraz urbanistyczno-architektoniczny (po-przemysłowe adaptacje obiektów dla utrzymania produktywności miejsca), jak również kilka artystycznych interwencji w konkretnych miejscach postoczniowego obszaru. Załączam szczegółowy program naszych działań i gorąco zapraszam do wzięcia udziału.
Prezentacje i dyskusje będą w języku angielskim.
Nasze tegoroczne działania związane z postoczniowym dziedzictwem kulturowym są kontynuacją dwóch wcześniejszych edycji Letnich Szkół w Stoczni Gdańskiej (2013 i 2014) w udziałem studentów UWS oraz gdańskiej ASP i Wydziału Architektury PG. W ramach naszego programu odbyło się również w czerwcu tego roku seminarium w Glasgow-Govan z udziałem przedstawicieli organizacji aktywizmu miejskiego, sektora akademickiego oraz urzędników lokalnych. Z Gdańska udział wzięli;
Barbara Tusk z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej,
Dominik Krzymiński z NIE dla burzenia Stoczni Gdańskiej, urbanista
prof. Jacek Dominiczak (Akademia Sztuk Pięknych), konserwator zabytków techniki
dr Waldemar Affelt (Politechnika Gdańska), Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Dariusz Chmielewski oraz (w charakterze obserwatora) z-ca Dyrektora Biura Rozwoju Gdańska
Edyta Damszel-Turek.
Powyższe działania bazują na interdyscyplinanej sieci badawczej pomiędzy Glasgow i Gdańskiem dedykowanej rewitalizacji nadwodnych obszarów kulturowego dziedzictwa w północnej Europie (
Interdisciplinary and Cross-Institutional Research Network Regeneration and Waterfront Heritage Zones in Northern Europe). Program ten jest zorganizowany i prowadzony przez University of the West of Scotland (UWS) oraz Creative Futures Institute (CFI) i finansowany przez Royal Society of Edinburgh (RSE). Partnerem ze strony Glasgow jest Fablevision – pozarządowa organizacja zaangażowana w rewitalizację postoczniowych terenów w Govan. Partnerami najbliższego seminarium i warsztatów ze strony Gdańska jest Akademia Sztuk Pięknych, Instytut Sztuki Wyspa oraz Metropolitanka (w ramach projektu Stocznia jest Kobietą).
Nasze główne obszary badawcze koncentrują się wokół tematyki szeroko rozumianego postoczniowego dziedzictwa kultury w Glasgow-Govan i w Gdańsku, a naszym głównym celem jest wsparcie lokalnych polityk poprzez wzmocnienie i zaangażowanie lokalnych społeczności w partycypacyjne procesy planistyczne, związane z indentyfikowaniem, generowaniem oraz ochroną szeroko rozumianego dziedzictwa postoczniowego.
Jeszcze raz gorąco zapraszam do udziału w naszym seminarium i warsztatach.
Roman Sebastyański
>>>