_NEWSLETTER

_Sierpień 2015

P W Ś C P S N
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

_Wesprzyj Wyspę

_NEWS

«  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38  »

29 sierpnia (sobota)
Godz. 12:00 / Hala 90B, ul. Elektryków,  tereny dawnej Stoczni Gdańskiej 

Wstęp wolny

Zapraszamy na drugie oprowadzanie kuratorskie po wystawie Wernakularność, w ramach Alternativa 2015: Błędnik Codzienności, które poprowadzi dyrektorka artystyczna Alternativa, współkuratorka wystawy - Aneta Szyłak.

Chętnych prosimy o stawienie się w Hali 90B przy recepcji o godz. 12:00. Nie wymagamy wcześniejszej rezerwacji. Po oprowadzaniu, przejdziemy do Otwartego Ogrodu, na zimną lemoniadę i relaks przy truskawkach!


Wystawa Wernakularność zaplanowana na całe lato aż do końca września jest naszym alfabetem codziennych zjawisk, polem odniesienia, rezerwuarem form i technik. Wernakularny to jeszcze mało powszechnie przyswojone określenie, choć jest związane właśnie z potocznością. Odnosi się do lokalności – jej języka powszedniej komunikacji, ale także lokalnej wiedzy, technologii i lokalnego sposobu obrazowania. Dziś mówimy dla przykładu o architekturze wernakularnej, takiejże fotografii czy projektowaniu wizualnym. Wernakularność wybrana jako temat wystawy głównej przynosi labirynt prac materialnych, wideo, malarskich, rzeźbiarskich i tkanin oraz aktywności artystycznych związanych z obiektami znalezionymi, tworami przyrody, technikami i technologiami codzienności, powszechnymi materiałami i czynnościami. Układa wizualny słownik powszedniego. Pokazuje związek pomiędzy lokalnością i relacyjnością.

http://alternativa.org.pl


>>>
26 sierpnia (środa)
Godz. 19:00 / Hala 90B, ul. Elektryków, tereny dawnej Stoczni Gdańskiej

Wstęp wolny

Przyjdżcie przynosząc ze sobą własne radio!

Alternativa zapraszają na wydarzenie z Antonem Katsem uczestnikiem tegorocznej wystawy głównej Alternativa w formie audycji na żywo podczas której publiczność może odsłuchiwać jego performance z użyciem przyniesionego ze sobą radia. Jego główny obszar zainteresowań to badanie artystyczne jako forma pedagogiczna. Artysta angażuje radio jako formę artystyczną oraz środek dzielenia się wiedzą i codziennego życia wspólnoty. Badanie skupione jest na specyficznej lokalizacji i jej problemach i w tym sensie radio nie służy nadawaniu (broadcast) tylko (od)dawaniu (narrowcast). Audycja sama w sobie nie jest celem ale środkiem spotkania wspólnoty i przebywanie razem w przestrzeni i czasie. W ramach swojej prezentacji Kats przedstawi w performatywnej formie projekty realizowane w miejskich wspólnotach Kingston na Jamajce oraz londyńskich domach opieki nad osobami z demencją. Głównymi narzędziami stosowanymi w tych projektach są słuchanie i spacerowanie jako pragmatyczne elementy codzienności.


Wydarzenie w języku angielskim. https://vimeo.com/120575098
>>>

29 sierpnia (sobota)
Godz. 11:00 / Otwarty Ogród, dziedziniec Instytutu Sztuki Wyspa

Wstęp wolny

Czy wiesz, do czego użyć kumin? Chcesz się dowiedzieć, co to jest za’atar? Chcesz poznać tajemnicę smaku falafeli? Tego dowiesz się na warsztatach kuchni Bliskiego Wschodu.

Co będziemy robić:
- sałatkę taboulleh - marokański specjał bazujący na kaszy bulgur, pomidorach, pietruszce oraz słodkiej papryce, znany też w innych wariacjach jako kisir w kuchni tureckiej;
- cigkofte - wegańskie kotleciki prosto z Turcji, na bazie kaszy bulgur i czerwonej soczewicy, podawane we wrapie z zieleniną;
- hummus - najbardziej znane danie z kuchni Bliskiego Wschodu - dowiecie się, co zrobić by cieciorka zmiękła, a smak był niepowtarzalny;
- chrupiące falafele;
- aromatyczne sosy.

Warsztaty nie wymagają żadnego przygotowania, zapewniamy materiały oraz sprzęt kuchenny. Nie mniej jednak własny ostry nóż może okazać się przydatny :)

Uwaga: udział w warsztatach jest bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona. W związku z tym obowiązują zapisy drogą mailowy pod adresem: kaja.dlugosz(at)wyspa.art.pl lub poprzez wiadomość na fanpage’u Festiwalu Alternativa www.facebook.com/AlternativaFestival

>>>

15 sierpnia (sobota)  / Otwarty Ogród, dziedziniec Instytutu Sztuki Wyspa
12:00 - Książka w Stoczni
13:30 - Wege grill

Wstęp wolny

Sezon ogródkowy trwa, a pogoda sprzyja! W najbliższą sobotę zapraszamy na spotkanie czytelniczo-kulinarne, którego tematem przewodnim będzie jedzenie i nie-jedzenie mięsa.

Zajmiemy się lekturą fragmentów książki Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa Philipa Lymbery i Isabel Oakeshott.

Właśnie teraz, gdzieś na świecie, zabitych zostaje 4 tysiące zwierząt. Ale jak wygląda chów przemysłowy? Ile naprawdę ofiar ma na sumieniu? Jaki ma wpływ na środowisko naturalne? Autorzy książki odpowiadają na te pytania, ale także pokazują w jaki sposób konsument może każdego dnia uchronić się przed jedzeniem mięsa, jajek i mleka pozyskiwanych w skandaliczny sposób.

Spotkanie poprowadzi Ela Rutkowska, na co dzień związana z Krytyką Polityczną
.

Znajomość książki nie jest konieczna, a wręcz jest niewskazana! Zależy nam na świeżych refleksjach i nowonarodzonych wątpliwościach. Zapewniamy kopie tekstów.

Po wspólnym czytaniu i dyskusji oddamy się słodkiemu lenistwu i z czystym sumieniem rozpalimy grilla, na którego ruszcie znajdą się wyłącznie warzywa i owoce. Właściwie w przeważającej ilości owoce. Chcemy spróbować razem z wami urządzić wegańskiego grilla na słodko! Zapewniamy niezbędne na grilla składniki. Będzie nam jednak bardzo miło jeśli włączycie się do wspólnego kucharzenia i zaprezentujecie wasze wegańskie specjały!

Wszystkich spragnionych odsyłać będziemy do BUFFET oferującego zimne napoje mniej lub bardziej wyskokowe oraz kawę i herbatę.

>>>

Zapraszamy na promocję przedmiotów kolekcjonerskich akcji "Kup sobie Wyspę!”. Promocja trwa do końca października (lub do wyczerpania zapasów).

Kubki z serii "Kub sobie Wyspę!" - teraz 25 zł (stara cena 69zł)

Koszulki z serii "Kub sobie Wyspę!" - 25 zł (stara cena 55zł) + dowolny przewodnik gratis! 

Promocja łączona. Dowolny pin "Kup sobie Wyspę!" 55mm + dowolny pin "Kup sobie Wyspę!" 25mm + torba Alternativa tylko 15 zł!

Zamówienia prosimy składać na stronie naszego Kiosku, poprzez sklep Alternativa lub pisząc bezpośrednio na adres sekretariat(at)wyspa.art.pl. Uwaga, w promocyjnych cenach również popozycje wydawnictwa Alternativa Editions!

Przejdź do zakupów

Zapraszamy!

>>>

W dniach 5-8 sierpnia 2015 roku odbędzie się seminarium i warsztaty w Stoczni Gdańskiej z udziałem aktywistów, artystów i naukowców z Glasgow, których głównym tematem będzie niematerialne dziedzictwo kulturowe (w tym w szczególności Stoczni Gdańskiej). Planujemy dwa specyficzne, warsztatowe panele badawcze; feministyczny (Stocznia jest Kobietą) oraz urbanistyczno-architektoniczny (po-przemysłowe adaptacje obiektów dla utrzymania produktywności miejsca), jak również kilka artystycznych interwencji w konkretnych miejscach postoczniowego obszaru. Załączam szczegółowy program naszych działań i gorąco zapraszam do wzięcia udziału. Prezentacje i dyskusje będą w języku angielskim.

Nasze tegoroczne działania związane z postoczniowym dziedzictwem kulturowym są kontynuacją dwóch wcześniejszych edycji Letnich Szkół w Stoczni Gdańskiej (2013 i 2014) w udziałem studentów UWS oraz gdańskiej ASP i Wydziału Architektury PG. W ramach naszego programu odbyło się również w czerwcu tego roku seminarium w Glasgow-Govan z udziałem przedstawicieli organizacji aktywizmu miejskiego, sektora akademickiego oraz urzędników lokalnych. Z Gdańska udział wzięli; Barbara Tusk z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, Dominik Krzymiński z NIE dla burzenia Stoczni Gdańskiej, urbanista prof. Jacek Dominiczak (Akademia Sztuk Pięknych), konserwator zabytków techniki dr Waldemar Affelt (Politechnika Gdańska), Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Chmielewski oraz (w charakterze obserwatora) z-ca Dyrektora Biura Rozwoju Gdańska Edyta Damszel-Turek.

Powyższe działania bazują na interdyscyplinanej sieci badawczej pomiędzy Glasgow i Gdańskiem dedykowanej rewitalizacji nadwodnych obszarów kulturowego dziedzictwa w północnej Europie (Interdisciplinary and Cross-Institutional Research Network Regeneration and Waterfront Heritage Zones in Northern Europe). Program ten jest zorganizowany i prowadzony przez University of the West of Scotland (UWS) oraz Creative Futures Institute (CFI) i finansowany przez Royal Society of Edinburgh (RSE). Partnerem ze strony Glasgow jest Fablevision – pozarządowa organizacja zaangażowana w rewitalizację postoczniowych terenów w Govan. Partnerami najbliższego seminarium i warsztatów ze strony Gdańska jest Akademia Sztuk Pięknych, Instytut Sztuki Wyspa oraz Metropolitanka (w ramach projektu Stocznia jest Kobietą).

Nasze główne obszary badawcze koncentrują się wokół tematyki szeroko rozumianego postoczniowego dziedzictwa kultury w Glasgow-Govan i w Gdańsku, a naszym głównym celem jest wsparcie lokalnych polityk poprzez wzmocnienie i zaangażowanie lokalnych społeczności w partycypacyjne procesy planistyczne, związane z indentyfikowaniem, generowaniem oraz ochroną szeroko rozumianego dziedzictwa postoczniowego.


Jeszcze raz gorąco zapraszam do udziału w naszym seminarium i warsztatach.

Roman Sebastyański

>>>