_NEWSLETTER

_Lipiec 2012

P W Ś C P S N
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

_Wesprzyj Wyspę

_NEWS

«  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38  »

Bardzo nam miło zakomunikować, iż Stocznia Gdańska wraz z Instytutem Sztuki Wyspa znalazły się wśród 7 Nowych Cudów Polski miesięcznika „National Geographic” !


W uzasadnieniu nominacji czytamy:

Na terenie legendarnej Stoczni Gdańskiej działa obecnie Instytut Sztuki Wyspa tworzony przez alternatywnych artystów. Udostępnili oni do zwiedzania m.in. dawny warsztat Lecha Wałęsy. W stoczni można też oglądać inne historyczne budynki na czele z salą BHP, w której podpisano porozumienia sierpniowe.


Aby zagłosować na Stocznię, należy wysłać SMS o treści: TR.CUD.22.twój kod pocztowy (np. 00-999), pod numer 71001 lub a by zagłosować Stocznię i wziąć udział w konkursie z nagrodami, wyślij SMS o treści: TR.kod wybranej nagrody.22.twój kod pocztowy. uzasadnienie Twojego wyboru, pod numer 7100

Więcej szczegółów na stronach organizatora:
http://7cudow.national-geographic.pl

>>>

21 lipca (sobota) godz. 18.00
Instytut Kultury Miejskiej / ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

Wstęp wolny

Instytut Kultury Miejskiej i Europejskie Centrum Solidarności zapraszają na dyskusję panelową pt. Kobiety w Stoczni Gdańskiej w ramach trójmiejskiego projektu herstorycznego "Metropolitanka".

Udział wezmą:
Aneta Szyłak – kuratorka i teoretyczka sztuki
Małgorzata Tarasiewicz – działaczka ruchu „Wolność i Pokój”
Hanna Kisielnicka – lekarka, organizatorka rehabilitacji w przemyśle stoczniowym Gdańska
Iwona Zając – artystka
Ania Urbańczyk – koordynatorka projektu „Metropolitanka”
prowadzenie: Monika Popow - teoretyczka kultury


Do niedawna Stocznię kojarzono wyłącznie z mężczyznami, spawaczami, budowniczymi statków, strajkującymi, a przecież wśród nich znajdowały się również kobiety. „Metropolitanka” odkrywa ten zapomniany fragment historii Stoczni Gdańskiej, szukając na terenach stoczniowych kobiet, których życie i działania zmieniły bieg historii.W ramach projektu wytyczono trzy trasy skupione wokół postaci:
- działaczek Solidarności,
- pracownic Stoczni,
- artystek tworzących na terenie Stoczni.

O specyfice tych ról opowiedzą artystka, kuratorka sztuki, pracownica, działaczka Solidarności oraz koordynatorka projekt "Metropolitanka". Spotkanie poprowadzi Monika Popow, teoretyczka kultury, współtwórczyni pierwszego gdańskiego projektu herstorycznego „Być kobietą we Wrzeszczu”.

Więcej informacji: www.ikm.gda.pl/metropolitanka



>>>

7 lipca rozpocznie się kolejna odsłona wystawy Wyspa. Teraz jest teraz.

Wystawa w Instytucie Sztuki Wyspa jest poświęcona działaniom artystów na terenie Gdańska w latach 80tych i na początku 90tych; posługując się materiałami archiwalnymi, twórcy wystawy zaprosili publiczność do symbolicznego odtworzenia momentu z przeszłości (pokaz Teraz jest teraz, w dniach 7-9października 1988 roku), gdy intuicje artystów prowadziły ich do definiowania własnej relacji z otoczeniem. Stworzenie proto-instytucji artystycznej na Wyspie Spichrzów, z jej ruinami, przyrodą, lokalizacją – było odkryciem otoczenia jako fizycznego medium prac, ale i pozwoliło na to, by w działaniu artystycznym rozpoznawać stopniowo elementy większej całości.

Pavel Sterec: sytuacja skonstruowana dla miłośników ptaków na terenie Gdańska
Wszystkie wydarzenia odbywają się w sobotę 7 lipca o godz. 12.00 wstęp wolny !


Warsztat: Pierwsza pomoc dla dzikiego ptaka
Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów", ul. Turystyczna 3 Gdańsk Sobieszewo

Obóz ornitologiczny: „Poznaj i pomóż chronić!”
Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING

Projekcja filmu: Skrzydlaci Sprzymierzeńcy Lasu
Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Straganiarska 43/46; Gdańsk

Wykład: Wędrówki bociana białego
Instytut Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145 B; Gdańsk (na terenie Stoczni Gdańskiej)

W ramach pierwszej z prac performatywnych w ramach projektu Wyspa. Teraz jest teraz Pavel Sterec zaprasza do udziału w wydarzeniach poświęconych obserwacji ptaków. W każdym z tych wydarzeń poznajemy inną perspektywę z jakiej możemy przyjrzeć się relacji między zwierzęciem a człowiekiem. Tematy i przebieg spotkań są odpowiedzią na pasję osób działających na terenie Gdańska, którzy hobbystycznie bądź zawodowo zajmują się ornitologią.
 
Sterec z wielu gdańskich grup hobbistycznych wybrał jedną i odnalazł organizowane w Gdańsku wydarzenia dla miłośników ptaków. Doprowadził też do realizacji kolejnych, w geście, który jest działaniem na rzecz pewnej społeczności, jest w swoim nadmiarze ambiwalentny: wszystkie wydarzenia odbywają się równocześnie. W projekcie Pavla Stereca, w serii lustrzanych odbić, przeglądają się w sobie wydarzenia, informacje i grupy społeczne. Artysta opatrzył swoją pracę, której sensy są w stanie się przeciąć jedynie na wystawie-archiwum tytułem: Gdy tyle się dzieje, to raczej zostanę w domu. Ironiczny tytuł-hipoteza może odnosić się zarówno do instytucji kultury, które dążą do definiowania wartościowych modeli życia społecznego, konkurując na tym polu z innymi inżynierami życia w późnym kapitalizmie, jak i leżącego u źródeł wszelkiego zaangażowania kwestii współbycia – podzielanego czasu i przestrzeni, która w tym wypadku poddana jest emocjonalnej próbie związanej z wyborem.

Pavel Sterec jest czeskim artystą, który tworzy konceptualne instalacje, performans, projekty kuratorskie, które odwołują się do sposobów organizacji wiedzy w różnych dyscyplinach – zarówno naukowych, jak i związanych z życiem codziennym. Mechanizmem, który często uruchamia poetycki potencjał tych sytuacji jest przecięcie perspektyw, które definiują charakter, dążenia, sposób zaangażowania grup biorących w nich udział, w tym samego artysty działającego wobec nich.

>>>

6 lipca (piątek)
Godz. 18:00 / Instytut Sztuki Wyspa
Wstęp wolny

Photomedia: miejsce i kontekst jest dwutygodniowym projektem intensywnych warsztatów artystycznych realizowanych na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej, przez 10 studentów Kolegium Sztuk Pięknych w Sydney. Prace zrealizowane zostały w relacji do miejsca, starając się wykorzystać narzędzia rozbudowanych praktyk fotograficznych i instalacji, równocześnie w warstwie wizualnej i koncepcyjnej próbując artykułować, w jaki sposób projekt Photomedia może być rozciągnięty na obszar interwencji site-specific.

Zwiedzanie instalacji, stoczniowy tour z towarzyszeniem artystów i kuratorów, rozpocznie się w piątek 6 lipca. Start w Instytucie Sztuki Wyspa o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.

Mapa instalacji w formacie PDF

Pomysł i koordynacja Izabela Pluta
http://gdanskproject.wordpress.com



>>>

Od 4 do 7 lipca zapraszamy do stanowiska Wyspy na Open’er Festival w Gdyni Babich Dołach. Znajdziecie nas w namiocie NGOs, działamy w godzinach 16.00 - 1.00 po północy. Wyspa na Openerze, to możliwość kontaktu z zespołem, konkursy, prezentacja Festiwalu Alternativa 2012, spotkania z artystami... a także łyk zimnej wody, pomiędzy festiwalowymi atrakcjami.

Program festiwalu, mapa nawigacyjna i wszystkie niezbędne informacje dostępne na stronie organizatora www.opener.pl Do zobaczenia w Gdyni!


>>>

Siedem dni w świecie sztuki to wydany w dwunastu krajach bestseller wciągający czytelnika w hermetyczne środowisko artystów, marszandów, kuratorów i kolekcjonerów dzieł sztuki. Sarah Thornton na podstawie setek wywiadów i spotkań z najważniejszymi przedstawicielami niezwykle ceniącej sobie dyskrecję branży artystycznej, stworzyła pionierski reportaż pozwalający każdemu z nas zajrzeć za kulisy działalności wielkich światowych muzeów, galerii sprzedających prace za miliony dolarów oraz do wnętrz pracowni ekscentrycznych twórców. Napisana niezwykle przystępnym i bogatym językiem książka, stanowi fascynującą lekturę nie tylko dla ludzi zaznajomionych ze sztuką współczesną, ale też dla laików, którzy dzięki niej mogą wkroczyć w świat, gdzie czekają na nich jedynie przyjemne, przełamujące stereotypy doznania. Złożona z siedmiu rozdziałów, z których każdy przedstawia inną część świata sztuki. Rozpoczyna się relacją z aukcji sztuki współczesnej w Nowym Jorku, przenosi nas do zimnej sali wykładowej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie zabiera na targi sztuki do Bazylei. W kolejnych rozdziałach przyglądamy się rozdaniu nagród Turnera w londyńskim muzeum Tate, odwiedzamy redakcję magazynu „Art Forum”, japońskie pracownie Takahashiego Murakamiego oraz hotel Cipriani – luksusową przystań w czasie biennale sztuki dla największych postaci artystycznego świata.

Tytuł: Siedem dni w świecie sztuki
Autor: Sarah Thornton
Wydawnictwo: Fundacja Propaganda
Cena: 39,90 zł (odbiorcy newslettera IS Wyspa rabat 8%)

Księgarnia ZŁA BUKA
Doki 1/145b, Gdańsk (budynek Instytutu Sztuki Wyspa)
www.zlabuka.pl
>>>