_NEWSLETTER

_Czerwiec 2012

P W Ś C P S N
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

_Wesprzyj Wyspę

_NEWS

«  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38  »

26 czerwca 2012 roku po 10 latach aktywności Modelarnia została zburzona w wyniku decyzji właściciela terenu spółki Drewnica Development. Modelarnia została założona w kwietniu 2002 roku w dawnej pracowni modelarskiej Stoczni Gdańskiej, jako kooperatyw artystów i kolejna forma działalności Fundacji Wyspa Progress. Proces rewitalizacji obszaru stoczni, zakładający poszerzenie centrum miasta o nowoczesną, nadwodną dzielnicę o nazwie Młode Miasto, rozpoczął się od wejścia w to miejsce artystów. Celem było ożywienie terenów postoczniowych oraz zmianę ich postrzegania w świadomości mieszkańców Gdańska poprzez sztukę i kulturę alternatywną.

Znajdująca się pięćdziesiąt metrów od dawnego warsztatu Lecha Wałęsy Modelarnia, jako strategię – przyjęła działania performatywne i kolektywne. Sama stając się dziełem jako takim. Będąc kooperatywem artystów, nastawiona była na działanie zespołowe, wzajemne pomaganie sobie. Przychylna szczególnie sztuce zaangażowanej społecznie i politycznie. Modelarnia stała się miejscem, w którym artyści nie tylko tworzyli i wystawiali swoją sztukę, ale w którym także żyli i które traktowali jak swoje naturalne otoczenie. Początkowo służyła głównie jako pracownia i magazyn, ale szybko stała się miejscem ponad 200 wydarzeń artystycznych, warsztatów, wykładów, także koncertów i w szczególności pokazów performans. Odbyły się tu ważne debaty na temat ochrony dziedzictwa industrialnego oraz dyskusja Apelacja w trakcie procesu Doroty Nieznalskiej. Artyści Modelarni, działając w ekstremalnych warunkach, walcząc z mrozem i z ciągłym niedofinansowaniem, wypracowali sobie alternatywną ekonomię, która pozwala pozostać im samowystarczalnymi. Ponadto, Modelarnia dawała całkowitą swobodę działania bez cenzury, działania na własną odpowiedzialność w aktywie. Realizowaliśmy przez te lata cykle pokazów pt. Zimno, Majówki i intermedialne warsztaty Media Nacje. Towarzyszył nam Blog o sztuce trójmiejskiej Modelator prowadzony przez Maksa Bochenka, Romę Piotrowską i Olę Grzonkowską. Tu tworzyła się - w quasi barze Barcelona - wizja przyszłego klubu Buffet.

Działali tu i posiadali swoje pracownie artyści interdyscyplinarni, fotografowie, dizajnerzy, malarze, rzeźbiarze, kuratorki, architekci i muzycy tacy jak: Grupa Low Res - Marek Jabłoński, Artur Gogołkiewicz, Joanna Maltańska + kot Fredek, Aneta Szyłak, Małgosia Zwolicka, Zuza Malicka, Magda Matłacz i Wojtek Matłacz, Leokadia Kapuścińska + kot Lodek, Monika Pudlis + suczka Modi, Agata Rogoś, Lena Dula, Paulina Neugebauer, Michał Szlaga + Monika Szuba + pies Herman, Gabriel Roszak, Robert Kaja, Dominika Skutnik, Marek Frankowski, Grupa Low Budget – Maciek Ryniewicz i Filip Kozarski, Zbigniew Stefański oraz Kosma Klaman.

Modelarnia
to kolejna zlikwidowana aktywność po Koloni Artystów, Teatrze Znak i Pracowni Aku.

Grzegorz Klaman


>>>

Zapraszamy na 9 dni działania performatywnego
Od piątku (22.06) do soboty (30.06)

Finał 30 czerwca (sobota)
19:00
Klub Buffet - budynek Instytutu Sztuki Wyspa
Wstęp wolny

W multidyscyplinarnym projekcie /face &face/face-it biorą udział artyści - tancerze, performerzy, artyści wizualni, muzycy, aktorzy - zaproszeni do stworzenia wypowiedzi eksperymentalnej-Wydarzenia Performatywnego.

Każdy artysta został zaproszony do eksperymentowania w obrębie własnej dziedziny i obowiązujących w niej norm. Każdy z osobna powinien wypracować własną postawę wobec drugiego artysty uwzględniając jej/jego specyfikę, pracując tym samym na granicy własnych zainteresowań oraz procesu twórczego. Działanie w określonej przestrzeni budynku Wyspy, zlokalizowanej na terenie byłej Stoczni Gdańskiej, pozwoli artystom odnieść się do znaczenia miejsca, w kontekście kulturowym, historycznym czy społecznym.

Koordynator projektu: Anna Kalwajtys
Artysci: Dorota Androsz, Natalia Grzebała, Tomasz Gadecki, Anna Haracz, Anna Kalwajtys, Karolina Kubik, Kordian Lewandowski, Katarzyna Pastuszak, Joanna Szkudlarek, Paweł Zagańczyk


>>>

Świetlica Krytyki Politycznej (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku)
Wtorek 19 czerwca o godz. 18.00

Wstęp wolny

Krytyka Polityczna w Trójmieście zaprasza na spotkanie wokół tegorocznego Berlin Biennale. Gośćmi spotkania będą Agnieszka Kulazińska (Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia) i Maks Bochenek (Instytut Sztuki Wyspa). Moderacja: Hubert Bilewicz (UG).

Materiał dokumentujące działania artystyczne 7. Berlin Biennale – Igor Stokfiszewski.

Organizatorzy szczególnie zapraszają trójmiejskie środowiska twórców, kuratorów i krytyków do wspólnej diagnzy sztuki współczesnej


Artur Żmijewski i Joanna Warsza, kuratorzy 7 Berlin Biennale, przygotowując „wystawę” współczesnej sztuki/polityki w Berlinie, zapytali artystów, kuratorów, polityków, działaczy społecznych, animatorów kultury, naukowców o takie sytuacje w sztuce i polityce, które pozwalają trwale naruszyć i zmienić obie przestrzenie, wprowadzić zmianę w rzeczywistości materialnej i symbolicznej.

Do zakończenia 7BB pozostały jeszcze trzy tygodnie. Od jego rozpoczęcia pojawiło się wiele różnych opinii, nie tylko broniących lub atakujących treść biennale, obecność Oburzonych w martwej przestrzeni wystawienniczej, kampanię Martina Zet „Deutschland schafft es ab”. Czy 7 BB udało się zdefiniować status quo w sztuce i polityce? Dokąd sztuka doprowadziła politykę, dokąd polityka doprowadziła sztukę? W jakim miejscu jest dzisiaj sztuka współczesna?

>>>

Od lipca trójmiejski projekt herstoryczny – Metropolitanka – zyska nową odsłonę w postaci regularnych spacerów na terenie Stoczni Gdańskiej. W historycznym miejscu zostaną wytyczone trzy trasy związane z:
- działaczkami Solidarności,
- pracownicami stoczni,
- artystkami.

Szczegółowe materiały zostaną umieszczone na blogu projektu. Będzie mu też towarzyszyć mapa, która będzie dostępna w formach elektronicznej (*.pdf) i papierowej. Będzie też możliwość odbycia spaceru po Stoczni z przewodnikiem/przewodniczką.

Zapraszamy do współpracy! Poszukujemy osób, które zechciałyby się podzielić z nami swoją wiedzą na temat Stoczni Gdańskiej i jej pracowniczek, artystek oraz działaczek. Mile widziani są też ci, którzy chcieliby włączyć się w tworzenie projektu. Osoby chętne prosimy o kontakt na nasz adres mailowy: metropolitanka@ikm.gda.pl, lub pod numer telefonu: tel. 58 760 72 16 (Instytut Kultury Miejskiej, Ania Urbańczyk)

Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. "her story" – „jej historia”, w przeciwieństwie do "history" – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do dzielenia się herstoriami, inspirującymi pomysłami czy materiałami dotyczącymi Trójmiasta i okolic. Zebrane herstorie zostaną opublikowane na blogu. Chcemy odkrywać i ukazywać postacie znane i nieznane, te, które są opisane w dokumentach historycznych oraz takie, które przetrwały przede wszystkim w ludzkiej pamięci. Zebrane opowieści oraz historie posłużą do wytyczenia w Gdańsku trasy herstorycznej.
Szczególnie znaczące są miejsca, w których bywały bohaterki zbieranych opowieści: kamienice, w których żyły oraz pracowały, ulice i place, gdzie spotykały się z innymi, spacerowały, umacniając obraz autonomicznej miejskiej kobiecości. ”Kobiety w Stoczni im. Lenina” to pierwsza tworzona trasa.

http://www.ikm.gda.pl/metropolitanka


>>>

Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na performans studentów Katedry Intermediów ASP w Gdańsku Body Continuum

16 czerwca (sobota)
Godz. 19.00 / Instytut Sztuki Wyspa
Wstęp wolny

Pokaz  jest efektem udziału w "Warsztacie Performera" w ramach MEDIA NACJI
Prowadzenie: Justyna Jan-Krukowska
Współpraca: Angelika Fojtuch

Szczegółowy program Warsztatów
http://www.asp-intermedia.pl/intermedia-asp-START.html

>>>

Pogrzeb Ewy Mikiny odbędzie się w poniedziałek (18.06) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (ul. Powązkowska 43/45)

Przebieg ceremonii:
14:15 - 15:00 - pożegnanie w Domu Przedpogrzebowym
15:15 - złożenie urny z prochami w Kolumbarium /aleja B29, rząd 6, msc.34/


Ewa Mikina - historyczka sztuki, kuratorka, teoretyczka, krytyczka, pedagog i wybitna tłumaczka. Mikina była jedną z kluczowych postaci formującej się na nowo sceny polskiej sztuki po 1989, a jej wystawa "Bakunin w Dreźnie" położyła podstawy tego, co później zaczęto nazywać sztuką krytyczną. Współtwórczyni „Magazynu Sztuki” oraz wydawnictwa Hotel Sztuki. W ostatnich latach stała się jedną z najlepszych tłumaczek tekstów teoretycznych i filozoficznych, przyswajając polskim czytelnikom szereg kluczowych tekstów z zakresu kultury wizualnej. Będziemy ją zawsze pamiętać jako znakomitą myślicielkę sztuki, której każdy wykład był barwną tkaniną, pełną inspirujących pomysłów i odkryć. Był to umysł niezwykłej urody, subtelny, błyskotliwy i wciąż pełen ciekawości. Mieliśmy zaszczyt z Nią pracować i pamięć o niej na zawsze pozostanie z nami.



>>>