<<<_POWRÓT



WYSPA. TERAZ JEST TERAZ - PROJEKTY PERFORMATYWNE


7 lipca rozpocznie się kolejna odsłona wystawy Wyspa. Teraz jest teraz.

Wystawa w Instytucie Sztuki Wyspa jest poświęcona działaniom artystów na terenie Gdańska w latach 80tych i na początku 90tych; posługując się materiałami archiwalnymi, twórcy wystawy zaprosili publiczność do symbolicznego odtworzenia momentu z przeszłości (pokaz Teraz jest teraz, w dniach 7-9października 1988 roku), gdy intuicje artystów prowadziły ich do definiowania własnej relacji z otoczeniem. Stworzenie proto-instytucji artystycznej na Wyspie Spichrzów, z jej ruinami, przyrodą, lokalizacją – było odkryciem otoczenia jako fizycznego medium prac, ale i pozwoliło na to, by w działaniu artystycznym rozpoznawać stopniowo elementy większej całości.

To czego, nośnikiem mogą być dokumenty tamtego okresu, to pamięć o wytwarzaniu i rozpadzie wspólnoty na gruncie definiowania postaw artystycznych, o przełożeniu rysunku, rzeźby, performansu na działanie z i wobec przestrzeni i historii (społecznej, naturalnej, miejskiej), o konfrontacji z rzeczywistością transformacji ustrojowej poprzez podjęcie wysiłku zapewnienie stałego miejsca dla sztuki współczesnej.

Teraz do pracy przystępują artyści młodego pokolenia, rozwijając w czasie i przestrzeni wątki podjęte poprzez wystawę-archiwum. Ich działania – happeningi, warsztaty, projekty performatywne – tworzą serię interwencji, badań z udziałem publiczności stanu aktualnego otoczenia Instytutu Sztuki Wyspa oraz idei wypracowanych na Wyspie Spichrzów. Zwracając się do różnych grup uczestników prace zrealizowane podczas tego mikro-festiwalu, rozciągniętego jednakże na cały czas trwania wystawy, zakładają obecność relacji innych niż te, które nawykowo kontrolujemy by skutecznie działać w codziennej rzeczywistości. Są propozycją tymczasowych konstytucji dla potencjalnych wspólnot, scenariuszy uwzględniających oddziaływanie ludzkich i nie-ludzkich sprawców. Swoją dynamiką mają przetestować nośność i trwałość entuzjazmu lat 80tych i 90tych we współczesnych warunkach.


Pavel Sterec: sytuacja skonstruowana dla miłośników ptaków na terenie Gdańska
Wszystkie wydarzenia odbywają się w sobotę 7 lipca o godz. 12.00 wstęp wolny !


Warsztat: Pierwsza pomoc dla dzikiego ptaka
Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów", ul. Turystyczna 3 Gdańsk Sobieszewo

Obóz ornitologiczny: „Poznaj i pomóż chronić!”
Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING

Projekcja filmu: Skrzydlaci Sprzymierzeńcy Lasu
Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Straganiarska 43/46; Gdańsk

Wykład: Wędrówki bociana białego
Instytut Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145 B; Gdańsk (na terenie Stoczni Gdańskiej)

W ramach pierwszej z prac performatywnych w ramach projektu Wyspa. Teraz jest teraz Pavel Sterec zaprasza do udziału w wydarzeniach poświęconych obserwacji ptaków. W każdym z tych wydarzeń poznajemy inną perspektywę z jakiej możemy przyjrzeć się relacji między zwierzęciem a człowiekiem. Tematy i przebieg spotkań są odpowiedzią na pasję osób działających na terenie Gdańska, którzy hobbystycznie bądź zawodowo zajmują się ornitologią.
 
Sterec z wielu gdańskich grup hobbistycznych wybrał jedną i odnalazł organizowane w Gdańsku wydarzenia dla miłośników ptaków. Doprowadził też do realizacji kolejnych, w geście, który jest działaniem na rzecz pewnej społeczności, jest w swoim nadmiarze ambiwalentny: wszystkie wydarzenia odbywają się równocześnie. W projekcie Pavla Stereca, w serii lustrzanych odbić, przeglądają się w sobie wydarzenia, informacje i grupy społeczne. Artysta opatrzył swoją pracę, której sensy są w stanie się przeciąć jedynie na wystawie-archiwum tytułem: Gdy tyle się dzieje, to raczej zostanę w domu. Ironiczny tytuł-hipoteza może odnosić się zarówno do instytucji kultury, które dążą do definiowania wartościowych modeli życia społecznego, konkurując na tym polu z innymi inżynierami życia w późnym kapitalizmie, jak i leżącego u źródeł wszelkiego zaangażowania kwestii współbycia – podzielanego czasu i przestrzeni, która w tym wypadku poddana jest emocjonalnej próbie związanej z wyborem.

Pavel Sterec jest czeskim artystą, który tworzy konceptualne instalacje, performans, projekty kuratorskie, które odwołują się do sposobów organizacji wiedzy w różnych dyscyplinach – zarówno naukowych, jak i związanych z życiem codziennym. Mechanizmem, który często uruchamia poetycki potencjał tych sytuacji jest przecięcie perspektyw, które definiują charakter, dążenia, sposób zaangażowania grup biorących w nich udział, w tym samego artysty działającego wobec nich.


Warsztat: Pierwsza pomoc dla dzikiego ptaka
Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów", ul. Turystyczna 3 Gdańsk Sobieszewo

Warsztaty prezentujące krok po kroku jak należy postępować ze znalezionym rannym dzikim ptakiem. Specjaliści omówią od strony weterynaryjnej podstawowe metody pomocy ptakom na wolności oraz pisklętom w stanie zagrożenia życia. Warsztaty poprowadzi lek. wet. Karolina Ptak, pracownik Przychodni Weterynaryjnej dla ptaków i zwierząt egzotycznych PAROTKA w Krakowie; razem z grupą pasjonatów – inicjatorka stowarzyszenia DZIKA KLINIKA, pomagającej zwierzętom nieudomowionym.

Obóz ornitologiczny: „Poznaj i pomóż chronić!”
Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING

Rozpoczyna się obóz ornitologiczny w ujściu Wisły cyklicznie organizowany przez Grupę Badawczą Ptaków Wodnych KULING. Organizatorzy zapewniają: opiekę i wiedzę doświadczonych ornitologów, dach nad głową, wyżywienie (standard biwakowy), sprzęt terenowy, ciekawe ptaki w ręku i w terenie, środki bezpieczeństwa przeciwko ptasiej grypie, radosną atmosferę i wiele innych atrakcji. Liczba miejsc na obozie jest ograniczona

Projekcja filmu: Skrzydlaci Sprzymierzeńcy Lasu

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Straganiarska 43/46; Gdańsk

Film przyrodniczy „Skrzydlaci Sprzymierzeńcy Lasu” (2007) w reżyserii doktora Przemysława Sujaka, pracownika Instytutu Biologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, to niezwykle ciekawa opowieść o ptakach. Piękne zdjęcia, realizowane ze specjalnych ukryć i pokazujące nieporadne jeszcze pisklęta sprawiają, że film ogląda się z zapartym tchem.

Wykład: Wędrówki bociana białego
Instytut Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145 B; Gdańsk (na terenie Stoczni Gdańskiej)

Dr Wojciech Kania, ornitolog, emerytowany pracownik Stacji Ornitologicznej MiIZ Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, specjalista w dziedzinie wędrówek ptaków, wygłosi wykład otwarty dla wszystkich zainteresowanych. W przystępny sposób opowie o wędrówkach, zimowaniu, zależności naszych bocianów od suszy w Sahelu, obrączkowaniu i radionadajnikach satelitanych.

Projekt Pawła Stereca realizowany jest we współpracy z Gdańskim Archipelagiem Kultury i Centrum Edukacji i Informacji
Ekologicznej


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wydarzenia planowane w ramach wystawy Wyspa. Teraz jest teraz na sierpień-wrzesień 2012

Akcja i warsztaty Mateusza Kuli, Krzysztofa Skoczylasa i Aleksandry Jach, którzy za punkt obserwacji i interakcji z zaproszonymi uczestnikami przyjmą życie w przestrzeni industrialnej, na które patrzą z posthumanistycznej perspektywy.

Performans-koncert Zorki Wollny z sąsiadami zza muru muskającego budynek Instytut Sztuki Wyspa. Akcja sproblematyzuje ową granicę, starając się połączyć na chwilę te różniące się pod względem społecznym i ekonomicznym światy.

Performance Konrada Smoleńskiego, który stworzy przy pomocy dźwięku spotkanie z nieartystyczną publicznością w przestrzeni miejskiej, poddając próbie siłę oddziaływania sztuki.

Akcja Mikołaja Moskala, który w trakcie pobytu w Instytucie zbuduje jej subiektywny portret poprzez badanie sposobów jej obecności w najbliższym otoczeniu.

Podróż artystów Agaty Biskup i Przemka Czepurko, którzy w trakcie spotkania z publicznością zaprezentują relację z samotnego spływu Wisłą na trasie Kraków-Gdańsk zbudowaną własnoręcznie łodzią (projekt we współpracy z Fundacją Kurz, Kraków i CSW Kronika, Bytom).



_Partnerzy