<<<_POWRÓTSpółdzielnia Goldex Poldex


Jan Simon, Aga Klepacka, Jakub Barbaro, Janek Sowa,  Kuba Majmurek
Instytut Sztuki Wyspa i Hala 90B
18–19 czerwca 2011

Minifestiwal / Prezentacja Spółdzielni

W sobotę 18 i niedzielę 19 czerwca zapraszamy na dwudniowe spotkanie ze Spółdzielnią Goldex Poldex. Jej członkowie relokują się z krakowskiego Podgórza do Gdańska, aby na terenie Stoczni stworzyć bazę Goldexu. Dokonają w tym celu zaimprowizowanej aranżacji kawałka niewykorzystywanej przestrzeni w pobliżu Instytutu Sztuki Wyspa oraz zaproponują kilka wydarzeń podobnych do tego, co zazwyczaj dzieje się w Goldexie (wykład i dyskusja, wspólne gotowanie, gra ekonomiczna, impreza, performans psa Pimpka). Baza GX będzie działać od godziny 14-tej w sobotę do 18-tej w niedzielę i przez cały ten czas będzie można w niej posiedzieć, porozmawiać wypić kawę lub piwo, zagryzając wyśmienitym podhalańskim oscypkiem, którego zapasy Goldex przywiezie ze sobą.

Goldex Poldex
to pośredni produkt gorączki złota w czasach politycznej niestabilności, neokolonialnych wojen i zwyżkujących cen ropy. Zainspirowani pomysłem założenia polskiej kopalni złota na Madagaskarze, wytwarzali kolejne propozycje, w tym lokalną inicjatywę obywatelską: Spółdzielnię Goldex Poldex. To dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób, nie mające wzorów, otwartej ku przyszłości i maniakalnie nowatorskiej – jest połączeniem baru, dzielnicowej świetlicy, hobbystycznej restauracji i galerii sztuki. Jest instytucją Pi sektora, istniejącą w ułamkowym, nie eksplorowanym wymiarze kulturowej produkcji, nie nastawionym ani na współprace z instytucjami publicznymi, ani na rynek sztuki. Jej jedynym celem jest walka z martwym czasem, o którego upływie przypomina merdający miarowo ogon kota.

Na Alternativach zbudują przestrzenny ekwiwalent Spółdzielni Goldex Poldex i zrealizują mini festiwal - kilka akcji, które tworzą dość dokładną mapę zagadnień którymi się zajmują.

W programie:


Sobota, 18 czerwca

14.00 – otwarcie bazy GX

17.30 – Solidarność – hipoteza komunistyczna. Powtórzenie referatu, który członkowie Goldexu wygłosili w 2010 roku na konferencji Idea komunizm – filozofia i sztuka zorganizowanej przez Alaina Badiou i Slavoja Żiżka w berlińskiej Volksbhune

19.00 – wspólne gotowanie i kolacja

20.30 – gra ekonomiczna Kulturalna Goldexkracja. Część 1 – przedstawienie założeń i zasad gry.

21.00 – imprezka

Niedziela, 19 czerwca


12.00 – gra ekonomiczna Kulturalna Goldexkracja. Część 2 – deliberacja

14.00 – wspólne gotowanie i brancz

15.30 – gra ekonomiczna Kulturalna Goldexkracja. Część 3 – realizacja
_Partnerzy